Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 21 Şubat 2017, Salı 07:55
banner

Karlıtaş: "Bizi bizden başka kimse tanıtamaz"

Karlıtaş: Bizi bizden başka kimse tanıtamazKıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) eski Başkanı Hasan Karlıtaş, "21 Şubat Dünya Rehberler Günü" nedeniyle Kıbrıs Postası'na özel açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
49
61
44
0

Kıbrıs Postası - Ahmet Vamık

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) eski Başkanı Hasan Karlıtaş, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü” nedeniyle Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

Dünyada rehberlere büyük önem verildiğini ve rehberliğin bir prestij mesleği olduğunu vurgulayan Karlıtaş, “Yıllardır ihmal edilen rehberlere gereken önemi vermeliyiz. Unutulmamalıdır ki bizi bizden başka kimse tanıtamaz” dedi.

“Tanıma olmadan tanıtma olmaz” diyen Karlıtaş, Turizm Bakanlığı ile KITREB’in bir araya gelerek “nasıl bir turizm istiyoruzu” tartışması gerektiğinin altını çizdi.

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) eski Başkanı Hasan Karlıtaş, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü” nedeniyle Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu. Siyasilerin kendilerini sadece özel günlerde anımsayarak yılın 364 günü hatırlamadığını belirten Karlıtaş, “rehbersiz turizm olmaz. Turizmin can damarı rehberlerdir. Bir turistin ülkeye bakış açışı ve ülkeden memnuniyeti konusunda rehberlerin etkisi çok büyüktür” dedi.

“TURİZM REHBERLİĞİ PROFESYONEL ŞEKİLDE YAPILMALI”

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği’ne üye 250 rehber olduğunu belirten Karlıtaş, 1974’ten bu yana turizm rehberlerine gereken değerin verilmediğini vurguladı. Ülkemize dört mevsim, 12 ay turist gelmediği için rehberlerin sürekli iş imkânı bulamadığını ve mecburen başka sektörlere yöneldiğini kaydeden Hasan Karlıtaş, rehberliğin adeta hobi haline geldiğini fakat turizm rehberliğinin profesyonel şekilde yapılması gereken bir iş olduğunu dile getirdi.

“KAÇAK REHBERLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Bazı dillerde rehber eksikliği olduğunu ve kaçak, belgesiz rehberlerin ortaya çıktığını söyleyen Karlıtaş, eksik rehberlerin giderilmesi için teşvik gerektiğini, kaçak rehberlerin önüne geçilmesi içinde hükümetin tedbir alması gerektiğini sözlerine ekledi. Rehberlerin hak ettikleri taban ücretin belirlenmesi gerektiğini de söyleyen Hasan Karlıtaş, bir rehberin verdiği bilgilerin çok değerli olduğunu belirtti.

“TANIMA OLMADAN TANITMA OLMAZ”

“Bir rehber sadece tarihi ve tarihi yerleri anlatmaz. Kültürü, doğayı, yakın tarihi, güncel olayları da anlatır. Rehber turizm ve kültür elçisidir. Bir ülkenin turiste yansıyan yüzüdür. Turizm rehberi olmak için ciddi bir bilgi birikimine ihtiyacınız var. Tanıma olmadan tanıtma olmaz” diyen Karlıtaş, rehberlere gereken önemin ve değerin verilmesi gerektiğini bundan dolayı da Turizm Bakanlığı ile KITREB’in bir araya gelerek “nasl bir turizm istiyoruz” u tartışması gerektiğinin altını çizdi.

“REHBERLİK DÜNYADA BİR PRESTİJ MESLEĞİDİR”

Dünya da rehberlere büyük önem verildiğini ve rehberliğin bir prestij mesleği olduğunu vurgulayan Karlıtaş, “tartışmak yerine sorunları çözüme ulaştırmalıyız. Yıllardır ihmal edilen rehberlere gereken önemi vermeliyiz. Unutulmamalıdır ki bizi bizden başka kimse tanıtamaz” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Ataoğlu ve Uluçay Bodrum'da... "Kuzey Kıbrıs ve Bodrum Akdeniz'in incileri"
image Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ın da aralarında bulunduğu Gazimağusa Futbol Masterları Derneği üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bir araya geldi.
Ataoğlu: "Gerçekten turizm yapabilmek için kalifiye eleman önemli"
image Turizm sektörüne kalifiye ara eleman yetiştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren OTEM Otelcilik Turizm Eğitim Merkezi yenilendi.
Ataoğlu'na "Turizm Tanıtma Ödülü"....
image KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 14. Kent ve Yaşam Ödülleri töreninde Turizm Tanıtma ödülü aldı.