Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 3 Kasım 2017, Cuma 09:36
banner

Karlov suikastinin izi KKTC'de çıktı, 300 öğrenci incelemede!

Karlov suikastinin izi KKTC'de çıktı, 300 öğrenci incelemede!Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’u katleden suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FET֒deki abisinin izi Kıbrıs’ta çıktı.
Paylaş  
7
14
10
0

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’u katleden suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FET֒deki abisinin izi Kıbrıs’ta çıktı.

Soruşturmayı yürüten Savcılık Altıntaş’ın Gmail hesabına KKTC’de bir öğrenci yurdundan girilerek silme işlemi yapıldığı tespit etti. Yurtta kalan 300 öğrenciyle ilgili analiz yapılıyor.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u 19 Aralık 2016’da katıldığı bir resim sergisi açılışında katleden FET֒cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın bağlantılarıyla ilgili soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı.  Karar gazetesinden Hilal Öztürk'ün haberine göre Altıntaş’ın silme işlemi yapılan Gmail hesabına en son KKTC’den girildiği tespit edildi.

Tetikçinin cep telefonunun şifresinin kırılması için Apple’dan gelen ret cevabı üzerine bir Türk firma ile görüşmeler başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada katil Altıntaş’a ait telefonun şifresinin kırılması için Apple’dan yardım istedi ancak, şirket uluslararası bir suikast dosyası için bile destek vermedi. Bunun üzerine Başsavcılık bir Türk firmadan bilirkişi desteği talep etti. Firma şifreyi kırmayı başarsa da başaramasa da bu işlem için 20 bin dolar istedi. Başsavcılık firmadan, şifre kırılamazsa fiyatı düşürmesini talep etti. Firma ise bu öneriyi kabul etmedi.

Başsavcılık ile firma arasındaki görüşmenin sürdüğü öğrenildi. Şifrenin kırılması halinde Altıntaş’ın telefonundaki mesajlar silinse dahi geri getirilebileceği değerlendiriliyor. VPN kullanıldığı için mesajları gönderen kişinin kimliğinin tespitinin zor olabileceği ancak yine de mesajların içeriğinin önem taşıdığı belirtiliyor. Mesajlardan katil Altıntaş’a suikast talimatını veren ya da yönlendirme yapan FET֒cü “abi”lerin ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Ancak savcılığın katilin bağlantılarının tespiti için daha önemli bir iz üzerinde durduğu öğrenildi. Suikastçı Altıntaş’ın ölümünden sonra elektronik posta hesabına girildiği ve maillerinin silindiği tespit edilmişti. Bilgisayar şirketiyle yazışma yapılarak kullanıcı kimlik bilgilerinin bildirilmesi istenmişti. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın yürüttüğü soruşturmada Altıntaş’ın mailine giren bilgisayarın izi Kıbrıs’ta bir üniversite öğrenci yurdunda buldu. Maile müdahale eden kişinin katilin FET֒deki abisi olabileceği, suikast talimatını Altıntaş’a veren kişinin de aynı kişi olduğu değerlendirmesi ile harekete geçildi.

Yurtta 140’ı erkek toplam 300 öğrencinin kaldığı, 21 Kasım 2016’da üniversitenin sınav arası olması nedeniyle çoğunun Türkiye’ye giriş yaptığı belirlendi. Bu nedenle aranan profil “21 Kasım’da Ankara’da”, “19 Aralık gecesi ise Kıbrıs’taki yurtta” şeklinde sınırlandırıldı. Böylece kişi sayısı da azaltılmış oldu. Savcılık o tarihlerdeki tüm ülkeye giriş-çıkış ve otel kayıtlarını inceliyor. Yurtta kalanların listesinin de Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından analiz edildiği öğrenildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner