Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LAPTA 23 Mart 2017, Perşembe 06:58
banner

Karşıyaka halkı Teleferik Projesine tepkili… Eylem yapılacak!

Karşıyaka halkı Teleferik Projesine tepkili… Eylem yapılacak!Lapta-Karşıyaka’da ‘Gorno Tepesi’ olarak bilinen bölgede yapılması planlanan ‘Teleferik Projesi’, bölgenin yabancı bir şirkete peşkeş çekileceği iddiası nedeniyle hem bölge halkı hem de çevreye duyarlı kişiler tarafından tepkiyle karşılandı.
Paylaş  
92
126
84
0

Kıbrıs Postası - Rüstem Tüccar

Lapta-Karşıyaka’da  ‘Gorno Tepesi’ olarak bilinen bölgede yapılması planlanan ‘Teleferik Projesi’, bölgenin yabancı bir şirkete peşkeş çekileceği iddiası nedeniyle hem bölge halkı hem de çevreye duyarlı kişiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Kıbrıs Postası’na konuşan Lapta Belediyesi'nin CTP'li Meclis Üyesi Emre Efendi, projeye gösterilen tepkinin hiçbir siyasi amaç içermediğini söyleyerek; proje sonucu ortaya çıkacak doğa tahribatına karşı durmak için çabaladıklarını ifade etti.

Lapta – Karşıyaka’da bulunan ve ‘Gorno Tepesi’ olarak bilinen bölgede yapılması planlanan ‘Teleferik Projesi’yle bölgenin özel bir şirkete peşkeş çekileceği ve projenin gerçekleşmesiyle bölgede büyük doğa tahribatı yaşanacağı iddiaları, hem bölge halkını hem de doğaya duyarlı sivil toplum örgütlerini tedirgin etti.

Konuyla ilgili, Kıbrıs Postası’na konuşan ve projeye karşı farkındalık yaratmak için kurulan komitede çalışmalarını sürdüren Lapta Belediyesi'nin CTP'li Meclis Üyesi Emre Efendi, projeyle ilgili, belediyenin, Çevre Koruma Dairesi’ne müracaat ettiğini ve hatta projeyi gerçekleştirecek şirketin bile belli olduğunu söyledi.

“PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRECEK ŞİRKET BİLE BELLİ”

 Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı’nın ‘‘Projeyle ilgili verilen bir izin henüz yok’’ şeklindeki beyanına atıfta bulunan Efendi, “Henüz izin verilmemiş olabilir ama konu şu an komisyonda. Eğer iznin alınacağı belli değilse neden projenin verileceği şirket hemen belirlenip adaya davet edildi? Neden belediye yetkilileri tarafından ağırlandı ve projenin yapılacağı alan kendilerine gezdirildi?” diyerek, konuyla ilgili kaygıları olduğunu ifade etti.

“TEPKİMİZ SİYASİ DEĞİL”

 Bölge halkının da projeye tepkili olduğunu söyleyen Efendi, “Biz gerek sosyal medyadaki paylaşımlarımızla gerekse cumartesi yapacağımız eylemle konuyla ilgili farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Şunu da söylemek istiyorum: Komite içerisinde UBP’li arkadaşlar da var, DP’li arkadaşlar da var, bölge muhtarı da var. Olayın hiçbir siyasi boyutu yoktur. Tamamen çevre tahribatına ve doğa katliamına karşı bir eylemliliktir” dedi.

“PROJE, BÖLGEYİ CİDDİ ŞEKİLDE TAHRİBATA UĞRATACAK”

 Projenin gerçekleşmesi halinde, bölgede ciddi tahribat yaratılacağını savunan Efendi, “Proje gerçekleşirse, bir kere bölgede ciddi sayıda ağaç kesilecektir. İkincisi, projeyle kurulacak tesislerin tuvalet vb. faaliyetleriyle o bölgede yer alan su kuyuları lağım suyuyla kirletilecek ve kullanılamaz hale gelecek. Bu belki hemen olmayacak ama 10 yılda bu pis suyun kuyuya karışmayacağını kim garanti edebilir? Bir diğer sorun, bölgenin doğal yapısının bozulacak olması. Bu bölge doğal güzellikleriyle, bakirliğiyle pek çok yerli ve yabancı doğaseveri kendine çeken bir bölge. Bu projeyle tüm bu güzellikler tahrip edilecek” dedi.

“25 MART CUMARTESİ, İLK EYLEMİMİZİ YAPACAĞIZ”

Projenin, bölgeye ‘elle tutulur’ hiçbir katkısı olmayacağını iddia eden Efendi, projeyi engellemek için gerek sosyal medya üzerinden farkındalık yaratarak gerekse eylemlerle, bölge halkının ve sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Bu konuda 25 Mart Cumartesi, Karşıyaka Dörtyol üzerindeki kahvehaneler önünde ilk eylemlerini yapacaklarını vurgulayan Efendi, ülke olarak bu tür olaylarda çevreye duyarlı olunması zorunluluğuna ve var olan güzelliklere sahip çıkılması gerekliliğine dikkat çekti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
7
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Namsoy: "Yerel yönetimlerin sorunlarının aşılması için reform elzem oldu"
image Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, "Yerel yönetimlerin yaşadığı sorunların aşılması için reformun elzem hale geldiğini aksi takdirde tüm belediyelerin sıkıntıya gireceğini" ifade etti.
Ayrelli Festivali başladı
image Lapta Belediyesi ve Akdeniz Köyü Muhtarlığı işbirliğinde 6’ncısı bu yıl düzenlenen Ayrelli Festivali başladı.
Lapta Yavuzlar Lisesi'ne "Temiz Düşün" Bahçesi etkinliği düzenlendi..
image Cumhurbaşkanlığı’nın “Temiz Düşün” Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında, Lapta Yavuzlar Lisesi’nde “Temiz Düşün Bahçesi” oluşturuldu.