Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 2 Haziran 2017, Cuma 14:38
banner

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve UFÜ, Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladı

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve UFÜ, Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladıSağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın hazirandaki son meclis toplantısında, Hasta Hakları ile Özel Hastaneler Yasa Tasarılarının da ekim ayında yasallaşacağını açıkladı.
Paylaş  
32
39
36
0

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın hazirandaki son meclis toplantısında, Hasta Hakları ile Özel Hastaneler Yasa Tasarılarının da ekim ayında yasallaşacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, bugün hem sağlıktaki yaslar hem de gündemdeki konularla ilgili açıklamada bulundu.

Bakan açıklamalarını, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve Uluslararası Final Üniversitesi ile sağlık alanında işbirliğini öngören protokollerin imza töreninde yaptı.

KEMAL SARAÇOĞLU VAKFI İLE PROTOKOL

Buna göre, Bakanlık, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ile 2007’de imzalanan “Palyatif Bakım İşbirliği Protokolü”nü 2021’ye kadar uzattı.

Protokole, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Vakıf Başkanı Nevhiz Özer imza koydu.

Bu protokol, kanserin son evresine gelmiş yetişkin hastaların bu süreci evlerinde daha rahat geçirebilmeleri için verilecek hizmeti kapsıyor.

ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ İLE BAKANLIK ARASINDAKİ PROTOKOL

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı ile Uluslararası Final Üniversitesi arasında “Sağlık Eğitim ve Araştırma İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokole, Sağlık Bakanı Sucuoğlu ile Rektör Abdullah Öztoprak imza attı.

Bu protokol ise, sağlık alanında eğitim alan üniversite öğrencilerinin sağlık merkezlerinde ve devlet hastanelerinde yapacakları staj, rotasyon uygulamalar ve bilimsel araştırmalara ilişkin kuralların belirlenmesini içeriyor.

Bakan Faiz Sucuoğlu, her iki imza töreninde basın mensuplarının soruları üzerine açıklama yaptı; kanseri, sağlıktaki yasaları, sağlığın basında ele alınış şeklini değerlendirdi.

“KANSERDEKİ VAKA SAYISI DÜNYA İSTATİSTİKLERİYLE PARALEL... KANSERDE PATLAMA YOK”

Sucuoğlu, ilk olarak kansere değindi.

Kanserin her zaman toplumun gündeminde olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, “Küçük toplumuz. Kanser hemen hemen her ailede kendini gösteriyor. Bu durum da, sanki KKTC’de kanser patladı, dünyada en öndeymişiz gibi psikolojik bir durum yaratıyor. Bu gerçek değil. KKTC’deki yıllık yeni kanser vaka sayısı dünya istatistikleriyle paralel” dedi.

KKTC’de yılda 550-600 kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirten Sucuoğlu, belli kanser tiplerinin tedavisinde ciddi başarı sağlandığını kaydetti.

“’Herkes kanser oluyor’, ‘biz bittik’ ‘kanser amansız hastalık, her şeyin sonuna geldim’ yaklaşımı yanlış” diyen Sucuoğlu, “Kanserin ille de üzücü sonuca varacağı ön yargısından kurtulmalıyız. Bu hastalığı yenen birçok insan var. Hem dünyada hem ülkede” şeklinde konuştu. Sucuoğlu, psikolojik durumun hastalığın tedavi seyrinde önemli rol oynadığını aktardı.

“DÜNYADA DA, TÜRKİYE’DE OLDUĞU GİBİ KIBRIS’TA DA ONKOLOJİ UZMANI SIKINTISI VAR”

Ülkede standartların çok üzerinde bir Çocuk Onkoloji bölümü açıldığını da kaydeden Sucuoğlu, bir soru üzerine onkoloji uzman sayısı konusunda bilgi verdi.

Sucuoğlu, “Dünyada da, Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da onkoloji uzmanı sıkıntısı var. Yeni mezun arkadaşlarımıza her türlü kolaylık sağlanmasına, teklif götürülmesine rağmen çeşitli nedenlerle bu alanda üst ihtisas yapmayı tercih etmiyorlar” dedi.

Hastanede, “çocuk”, “radyoterapi”, “kemoterapi” bölümlerinde onkoloji uzmanı olduğunu, haftada bir ya da iki gün Adana Başkent Hastanesi’nden KKTC’ye geldiğini, hastaların tedavi şemalarını buradaki onkoloji uzmanlarıyla belirlediklerini anlattı.

Sucuoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi’nde çalışan bir onkoloji uzmanının kısa süre sonra poliklinik saatlerinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde olacağını, söz konusu hekimin burada çalışacağını söyledi.

Sucuoğlu, “Az olanın daima talebi de çok olur. Türkiye’deki özel hastaneler, bu arkadaşlara bizim sunduğumuz maddi olanakların çok çok üzerinde maddi olanaklar sunuyor. Orada çalışmayı tercih ediyor. Böyle bir de gerçek var” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, kardiyoloji alanındaki iki uzmanın da belirli aralıklarla buraya geldiğini söyledi

“DÖNER SERMAYE YASA TASARISI 19 HAZİRAN’DA YASALLAŞACAK, DİĞER İKİ TASARI EKİM’ DE”

Faiz Sucuoğlu, sağlıkla ilgili yasal çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

Yeni başlayan hekimlerin maaşlarındaki yetersizlik nedeniyle doktor bulmada sıkıntı yaşandığını belirten Sağlık Bakanı, “Geçen yılın Mayıs ayından beri Maliye Bakanlığı ile onlarca toplantı yaparak belli bir noktaya vardık. Yasa tadili geçtiğimiz hafta Meclisten geçti. Resmi gazetede yayınlanmasıyla doktorların maaşlarında düzenleme yapmayı hedeflemiştik. Bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.

Meclis tatile girmeden, Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın da yasalaşacağını kaydeden ve bu yasayı “devrim” diye niteleyen Sucuoğlu, “Bu, 20-30 yıldır üzerinde tartışılan, yasalaşması için adım atılmayan bir yasa. Şimdi komitede görüşülüyor” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, söz konusu tasarının Meclis’in yaz tatilli öncesindeki son birleşimi olan 19 Haziran Pazartesi günü yasallaşacağını ifade etti; Hasta Hakları Yasa Tasarısı ve  Özel Hastaneler Yasa Tasarısı ile ilgili süreç konusunda bilgi verdi.

Sağlık Bakanı, “Ekim ayında, Meclis’te olan bu iki tasarı da yasallaşacak. Bunlar da 10 yılladır sağlıkta hedeflenen, planlanan, şu veya bu nedenden dolayı bir türlü yasalaştırılamayan tasarılardır” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıktaki söz konusu yasalarla ilgili hedeflerini hem parti programlarında hem de Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolde “31 Aralık 2017’ye kadar” şeklinde belirttiklerini söyleyen Sucuoğlu, “Ok yaydan çıktı, hedefe gidiyor” dedi.

İKİNCİ İŞ YASAĞI...

Yüksek İdare Mahkemesi’nin “sağlıkta ikinci iş yasağı” konusunda aldığı karara da değinen Sucuoğlu, “Bu konuda da yoğun çalışma içindeyiz. Yasal alt yapıda istediğimiz noktaya geldik” dedi, Tıp-İş ile imzaladıkları protokole de değindi.

”400-500 KALEMİN İHALELERİ BİTTİ... KKTC TARİHİNDE İLK KEZ 22 SOLUNUM CİHAZI BİRDEN ALINIYOR”

Hastanelerin alt yapı konusuna da değinen Bakan Sucuoğlu, hastane başhekimliklerinin kendilerine sunduğu ihtiyaçların yaklaşık 450-500 kaleminin ihalelerinin bittiğini, 12 firmanın bu konuda görev aldığını söyledi.

MR, anjiyo dışındaki tüm aletlerin alınacağını belirten Sağlık Bakanı, “Hastanelerdeki eksiklerin tümü tamamlanıyor. Kararımız da şudur; her 15 günde bir hastane başhekimlerinden ihtiyaç listesi isteyeceğiz, ihtiyaçları minimal ölçüye düşürmek için çalışacağız” dedi.

KKTC tarihinde ilk kez 22 solunum cihazı birden alındığını da kaydeden Sucuoğlu, ihalesi biten yaklaşık 1 milyon 40 bin TL değerindeki cihazın  Almanya’da üretildiğini aktardı.

Sucuoğlu, “İhaleyi kazanan şirketin cihazların elektrikle ilgili düzenlemesi için istediği süre 1.5 aydı. Süre doluyor. 22 solunum cihazı 6 Haziran gibi ülkede olacak” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKTA MUTLAK MEMNUNİYET YOK...”

“Sağlıkta mutlak memnuniyet yoktur” diyen Sucuoğlu, şu açıklamada bulundu:

“Bir hastanın iğne yerinde enfeksiyon oluştuğunda sağlık sistemi çökmez. Böyle manşetler atmak doğru değil. Bu, doktorları da bizleri de yaralıyor. Bu olaylar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oluyor. Her türlü tedbire, soruşturmaya rağmen olacak da. İnsan elinin değdiği yerde hata kaçınılmazdır. Sağlık konusunda dikkatli olunmalı. Beğensek de beğenmesek de en son ve olmazsa olmaz başvuracağımız adres Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’dir. Büyük ihtimalle tarihinde ilk kez hastane yönetimi bu tür yayınlara cevap verme, kendini ifade etme ihtiyacı duydu. Bu da işin ne kadar hassasiyet yarattığını gösteriyor. Konuyla ilgili bilimsel açıklama alıp haberi öyle hazırlamak daha geçerli olur.”

Gözüne işlem yapılan 4 diyabet hastası konusunda da açıklama yapan Sucuoğlu,  bu hastaların gözlerinde işlemden sonra enfeksiyon geliştiğini, ertesi gün yurt dışına gönderildiklerini söyledi.

Sucuoğlu, hastaların şu an durumlarının iyi seyrettiğini kaydederek, enfeksiyona enjektördeki solüsyonun mu neden olduğunun araştırıldığını aktardı.

TÜRKİYE’DEN GELEN SUYA KANALİZASYON SUYU KARIŞTI İDDİASI... “BÖYLE BİR İDDİA VARSA ARAŞTIRILIR”

Öte yandan Sucuoğlu, bir basın mensubunun “Türkiye’den gelen suya kanalizasyon suyu karıştığı” yönündeki iddiayı sorması üzerine Sağlık Bakanı,  “Su Türkiye’den ilk geldiğinde, ben Turizm Bakanı iken de bu iddialar olmuş, analizler durumun böyle olmadığını göstermişti. Şimdi de böyle bir iddia varsa bilmiyorum. Varsa araştırılır. Bildiğim kadarıyla 15 gün ya da 1 ay önce hem deniz hem de belli bölgelerden örnekler alındı. Sonuçları da paylaşılacak” dedi.

VAKIF BAŞKANI ÖZER’DEN HEKİMLERE ÇAĞRI: “TERMAL DÖNEME GİRMİŞ KANSER HASTALARINI VAKFIMIZA BİLDİRİN”

Öte yandan bugün Sağlık Bakanlığı’nda imzalanan protokollerde, protokole imza koyan taraflar da konuştu.

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Nevhiz Özer, protokole konu palyatif bakımın; ağrılı, terminal döneme girmiş kanser hastalarını kapsadığını söyledi.

Kemal Saraçoğlu Palyatif Bakım Birimi’ni üst kademeye taşımak, yetişkin kanser hastalarına daha rahat bir süreç sağlamak için “Hospice” adlı proje başlattıklarını dile getiren Özer, “Kurum ve kuruluşlardan bu merkezin kurulum aşamasında destek bekliyoruz” dedi.

Nevhiz Özer, konuşmasında hekimlere, “Termal döneme girmiş kanser hastalarının vakfımıza bildirin” çağrı yaptı.

ÖZTOPRAK

Bakanlık ile Uluslararası Final Üniversitesi’nin sağlık alanındaki işbirliğini kapsayan protokolle ilgili kısa bir açıklama yapan Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Abdullah Öztoprak ise sağlık bilimlerinde uygulama ve stajın çok önemli olduğunu kaydetti.

Öztoprak, bakanlıkla işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Eczacılar Birliği: "Meslek örgütümüzü ve üyelerimizi karalama çabasını esefle...
image Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Süay Sevinç, meslek örgütlerinin ve üyelerinin karalanması için çabalar yürütüldüğünü kaydederek, bunları esefle kınadıklarını belirtti.
Donör Uğur Biren'den kanserle mücadeleye katkı...
image Kemal Saraçoğlu Vakfı donör arşivine geçtiğimiz yıllarda kan örneği vererek kayıt yaptıran Uğur Biren, ilik nakli bekleyen yetişkin bir erkek hastaya kök hücre bağışı yaparak hayata ikinci kez başlayabilmesi için umut...
Rick Simpson: "5 bin kişi kanserden kenevir (esrar) yağı ile iyileşti"
image Rick Simpson, 2002 yılında cilt kanseri teşhisi konan ve bu mucizevi yağ kullanarak bu hastalık ile savaşan bir makine mühendisi ve kendini eğiten bir doktordur. Günümüzde, esraryağının yasallaştırılması için en büyük...