Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 31 Mayıs 2017, Çarşamba 12:47
banner

KHYD, "Dünya Sigarasız Günü" dolayısıyla basın toplantısı düzenledi

KHYD, Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenlediKanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD), sigara ve diğer tütün maddeleri kullanımının, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğunu vurguladı.
Paylaş  
29
32
28
0

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD), sigara ve diğer tütün maddeleri kullanımının, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğunu vurguladı.

Sigaranın tüm kanserlerin oluşumundaki rolünün  %30-33 oranında olduğuna işaret eden dernek, en önemli kanser türlerinden birisi olan “Akciğer Kanseri”nin %95-98 nedeninin sigara olduğunu, sigaranın, Akciğer Kanseri dışında daha birçok kanser türünün gelişiminde de önemli rol oynadığını belirtti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD), 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği merkez ofisinde yer alan basın toplantısında Dernek Proje Koordinatörü Engin Savim, Dernek Başkanı Raziye Kocaismail adına hazırlanan basın açıklamasını okudu; ardından Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bilimsel Danışmanı Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın nedeni olan sigara kullanımının zararlarıyla ilgili bilgi verdi.

Toplantıda Dernek Proje Koordinatörü Engin Savim tarafından okunan açıklamada, her yıl bugün 31 Mayıs'ta dünya sağlık örgütünün 24 saatliğine sigara içilmemesi ve sigaranın bırakılmasını teşvik etmeye çalıştığı belirtilerek, KHYD’nin ise yıllardır talep eden, bırakmak istiyorum diye başvuran sigara tütün içicisine ücretsiz nikotin bantları ve cikletleri verdiği hatırlatıldı.

Akciğer kanseri yada başka kanser türlerine yakalanmaya birinci aday olan insanları korumaya ve daha az bir bütçe ile kaliteli bir yaşam kapısını açacak sigarasız yaşamda istenilen oranda olmasa da katkıları olduğunu görmenin kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirten dernek, “İlla ki sigara içenler mi kanser oluyor. Bu sorunun cevabı ‘hayır’dır ancak Derneğe başvuran hastalara baktığımız zaman 100 kişiden ancak 2-3 kişi sigara içmeden kanser oluyor, geneli sigara içicileridirler” dedi.

Dernek, “Takipçisi olduğumuz Ulusal Kanser Danışma Kurulu daha bilimsel, daha modern çağdaş bir sigarayı bıraktırma merkezini kurdurmayı başlatana kadar diyoruz ki, meşakkatli kanser tedavilerinden uzak durmak çok sevdiklerinizi pasif içicilikten korumak için illa ki SİZİN için bugün 24 saatliğine içmemeye çalışınız” diyerek, sigarayı bırakmak için kendilerine başvurulmasını istedi.

ÇAĞLAR

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar da konuşmasında, Dünya Sağlık Örgütünün bu yılki temasının “Tütün, Kalkınmaya Yönelik Önemli Bir Tehdittir” ve “Tütünün Sonlandırılması Sürdürülebilir Kalkınma İçin Şarttır” olduğunu açıklayarak, örgütün, tütüne, dolayısıyla tütün endüstrisine “hayır” diyerek, tüm insanlık için her yönlü tehdit unsuru olan tütünle, her yönlü mücadele ederek başta sağlığın korunması, bireysel ve toplumsal kalkınmaya katkının kazanılması açısından önem arzettiğini vurguladı.

Çağlar da konuşmasında, dünyada en sık görülen kanser türleri arasında birinci sırada, sigaranın büyük oranda etken olduğu akciğer kanserinin geldiğini söyledi ve sigara içenlerde akciğer kanseri görülme olasılığının içmeyenlerden 15-30 kez fazla olduğunu belirtti.

Sigaranın tüm kanserlerin oluşumundaki rolünün yüzde 30-33 oranında ve en az 16 kanser tipiyle ilişkili olduğunu dile getiren Çağlar, akciğer kanserlerinin yüzde 95-98’inin de sigaradan kaynaklandığını söyledi.

“SİGARA EN ÖNEMLİ ÖNLENEBİLİR VE KORUNABİLİR KANSEROJEN MADDE”

Sigara tüketiminin ve pasif içiciliğin ölümlere, önemli hastalıklara ve sakatlıklara yol açtığının da bilinen bir gerçek olduğunu söyleyen Çağlar, sigaranın en önemli önlenebilir ve korunabilir kanserojen madde olduğunu vurguladı.

Çağlar, “Sözlerime son vermeden önce bilimsel olarak ispatlanmış bir kanserojen olan, kendi paramızı vererek satın aldığımız hastalık nedeni olan ‘sigara ve diğer tütün mamülleri’ni sadece ‘31 Mayıs, Dünya Sigarasız (Sigarayı Bırakma) Günü’nde’ değil,  yaşamın her gününde kullanmayarak, çevremizde kullanılmasına izin vermeyecek şekilde bu günden itibaren ‘sigarasız bir yaşam’ diliyorum” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Donör Uğur Biren'den kanserle mücadeleye katkı...
image Kemal Saraçoğlu Vakfı donör arşivine geçtiğimiz yıllarda kan örneği vererek kayıt yaptıran Uğur Biren, ilik nakli bekleyen yetişkin bir erkek hastaya kök hücre bağışı yaparak hayata ikinci kez başlayabilmesi için umut...
Rick Simpson: "5 bin kişi kanserden kenevir (esrar) yağı ile iyileşti"
image Rick Simpson, 2002 yılında cilt kanseri teşhisi konan ve bu mucizevi yağ kullanarak bu hastalık ile savaşan bir makine mühendisi ve kendini eğiten bir doktordur. Günümüzde, esraryağının yasallaştırılması için en büyük...
Vücut saatimize uymayan zamanlarda mı yemek yiyoruz?
image Vücut saatimizle uyumlu davranmamanın sağlık açısından zararları konusunda sürekli uyarılıyoruz. Acaba yemek saatlerimiz vücut ritmimize uygun mu, ve acaba yemek saatlerimizi değiştirerek daha sağlıklı olmamız, kilo v...