Ana Sayfa >> TOPLUM 7 Ağustos 2017, Pazartesi 11:28

Kıbrıs Yeşilay, Uluslararası Yeşilay Federasyonu Toplantısı'na katıldı

Kıbrıs Yeşilay, Uluslararası Yeşilay Federasyonu Toplantısı'na katıldı34 ülkeden 70 Ülke Yeşilayı Temsilcisi’ni İstanbul’da bir araya getiren “2. Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı”na, Kıbrıs Yeşilay’ı temsilen Başkan Dr. Ayşe Gökyiğit ve Asbaşkan Fatma Çamlıköylü katıldı.
Paylaş  
32
39
26
0

Kıbrıs Yeşilay, Uluslararası Yeşilay Federasyonu Toplantısı’na katıldı.

34 ülkeden 70 Ülke Yeşilayı Temsilcisi’ni İstanbul’da bir araya getiren “2. Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı”na, Kıbrıs Yeşilay’ı temsilen Başkan Dr. Ayşe Gökyiğit ve Asbaşkan Fatma Çamlıköylü katıldı.

Bağımlılıklar alanında yapılan çalışmaların uluslararası arenaya taşınabilmesi amacıyla oluşturulan Yeşilay Federasyonu’na Kıbrıs Yeşilay da geçtiğimiz yıl üye olmuştu.

Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nun (UYEF), Türkiye Yeşilay ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlediği toplantıya 4 kıtada faaliyet gösteren Ülke Yeşilaylarının katılımıyla, bağımlılığa karşı global mücadelenin önemine dikkat çekildi.

Avrupa Kalite Yönetimi (EFQM) tarafından 3 yıldızlı yetkinlik belgesine sahip olan Yeşilay çalışmaları kapsamında, hem uluslararası işbirlikleri hem de 34 ülkede kurulan Ülke Yeşilayları ile birlikte bağımlılığa karşı önleyici, koruyucu ve rehabilite edici çalışmaların yapılması hedeflenmekte.

4 gün süren Uluslararası Yeşilay Federasyonu Toplantısı Kapasite Geliştirme Programı dahilinde, “bağımlılıkta önleme, savunuculuk ve rehabilitasyon modelleri”, “ tütün ürünleri, sağlığa zararları ve tütün kontrolü”, “bağımlılıklara karşı politika geliştirme”, “internet bağımlılığı, veriler ve önleme”, “alkol kullanımına küresel bakış”, “ adli tıp ve psikoaktif maddeler”, “bağımlılıkla mücadelede etkili ve global bir model”,  gibi, uzmanlar tarafından yapılan sunumlar yanında, ülke sunumları da gerçekleştirildi.

Bu bağlamda konuşma yapan Kıbrıs Yeşilay Başkanı Dr Ayşe Gökyiğit de, “Kuzey Kıbrıs’taki Bağımlılık Trendleri” konusunda katılımcılara bilgi vererek, 2010-2016 yılları arasındaki istatistiki verileri de karşılaştırmalı olarak gözler önüne serdi.

Merkezi İstanbul’da olan UYEF çatısı altında 34 olan Ülke Yeşilayı sayısının, 2018 yılı sonuna kadar 60 ülkeye ulaşması beklenmekte.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

AÖA'da çocukluk çağındaki kanser hastaları için bağış organizasyonu yarın akş...
Atatürk Öğretmen Akademisi’nde (AÖA) yarın akşam, AÖA öğrencilerinin katkılarıyla, çocukluk çağındaki kanser hastaları için yardım gecesi düzenlenecek.
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Lefkoşa Şubesi'nden Arabahmet İlkokulu öğrencileri...
Okula gerçekleştirilen ziyarette Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı Lefkoşa Şube Başkanı Erdem yanında asbaşkan İzzet Köroğlu ve Sekreter Fatma Sönmez Aydoğdu da hazır bulundu.
LTB Kadın Sığınma Evi yararına gece düzenlendi
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesinde hizmet veren ve ülkedeki tek kadın sığınma evi olan LTB Kadın Sığınma Evi yararına Bellapais Manastırı’nda müzik, dans ve şiir gecesi düzenlendi.