Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 20 Kasım 2017, Pazartesi 08:03
banner

"KKTC, anavatanın ta kendisidir... KKTC'ye tam bağımlı Anadolu"

KKTC, anavatanın ta kendisidir... KKTC'ye tam bağımlı AnadoluAydınlık gazetesi köşe yazarlarından Cem Gürdeniz, KKTC’nin kuruluşunun 34. yılı hasebiyle kaleme aldığı makalesinde Doğu Akdeniz’de bağımsız ikinci bir Türk devletinin, geride 34 yılı bırakmasının başlı başına bir başarı olduğunu savundu. Gürdeniz, ‘‘Her kim ki yeniden müzakere süreci ya da federal çözüm diyorsa bilin ki sadece KKTC’nin değil, Anadolu’nun geleceğini de tehlikeye atıyordur. Unutulmamalıdır ki, KKTC yavruvatan değildir. Anavatanın ta kendisidir’’ notunu da düştü.
Paylaş  
8
12
8
0

Aydınlık gazetesi köşe yazarlarından Cem Gürdeniz, KKTC’nin kuruluşunun 34. yılı hasebiyle kaleme aldığı makalesinde Doğu Akdeniz’de bağımsız ikinci bir Türk devletinin, geride 34 yılı bırakmasının başlı başına bir başarı olduğunu savunurken; ‘‘Türkiye’nin güvenlik, savunma, refah ve mutluluğu çevrelendiği denizlerle iç içedir. (…) Kıbrıs’ın kuzey kıyıları Türklerin elinde olmadığı sürece Anadolu rahat uyuyamaz’’ ifadeleriyle KKTC özelinde ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasına temel teşkil eden’ durumu vurguladı.

Gürdeniz, ‘‘Her kim ki yeniden müzakere süreci ya da federal çözüm diyorsa bilin ki sadece KKTC’nin değil, Anadolu’nun geleceğini de tehlikeye atıyordur. Unutulmamalıdır ki, KKTC yavruvatan değildir. Anavatanın ta kendisidir’’ notunu da düştü.

Kıbrıs Postası - Ali R. Çatal


Cem Gürdeniz, Türkiye’de yayımlanan Aydınlık gazetesinde, KKTC’nin kuruluşunun 34. yılı münasebetiyle kaleme aldığı dünkü makalesinde, ‘‘Türkiye’nin güvenlik, savunma, refah ve mutluluğu çevrelendiği denizlerle iç içedir. Denizlerden soyutlanmamız yok olmakla eş değerdir. Deniz jeopolitiğimiz bu ilişkinin çerçevesini çizer. Merkezinde Türk boğazları, Mavi Vatan, yani deniz yetki alanlarımız ve KKTC vardır. Kıbrıs’ın kuzey kıyıları Türklerin elinde olmadığı sürece Anadolu rahat uyuyamaz’’ ifadeleriyle KKTC özelinde ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasına’ vurgu yaptı.

Gürdeniz’in ‘‘Mavi vatanın 34 yıllık güney kalesi: KKTC’’ başlıklı yazısında dikkat çeken satır başları şöyle:
‘‘Geçen hafta KKTC’nin 34. yaş günüydü. Ne mutlu Kıbrıslı soydaşlarımıza, ne mutlu Anadolu’ya. Doğu Akdeniz’de bağımsız ikinci bir Türk devletinin, geride 34 yılı bırakmış olması başlı başına bir başarıdır.’’

DÜNYA YEPYENİ BİR ÇAĞA GİRİYOR

Her hafta jeopolitik ve jeoekonomik sonuçları olan inanılmaz olaylara şahit oluyoruz. Geçen hafta Alman Der Spiegel Dergisi’nin Çince kapakla çıkarak, Çin ekonomisini bir numaraya taşıyan habere imza atması, ya da 1990 yılından bu yana Atlantik sisteminin stratejik ve ekonomik yatırım yaptığı Barzanistan’ın 48 saatte yıkıldığı bir konjonktürde KKTC’nin bağımsız bir varlık olarak geleceğe daha güçlü ve umutlu bakma zamanı gelmiştir. KKTC’nin ihtiyacı olan tek şey kendine ve Türkiye’ye güvenmesidir. Devletlerin hayatlarında hataları olabilir. Ancak talihin ve tarihin bu hatalı dönemlerde sürprizler yarattığı da vakıadır. Aynı emperyal sistem 1959-1960 kurucu anayasa, güvenlik ve garanti antlaşmalarına rağmen Kıbrıs’taki Türklerin de canına kastetmiş, 1963 yılında Makarios’un tek taraflı anayasayı değiştirme teklifinden kısa süre kanlı Noel’de kadın ve çocukları dahi acımadan katletmesine seyirci kalmıştı. Lefkoşa’daki Barbarlık Müzesi’ni gezerken yaşanan duygular çok ağırdır. Bu acıları yaşayan nesiller hayattadır. Annan Planı’na evet diyen, ya da dedirtmek için her şeyi yapanlar, bu müzeye gidebilir mi, merak ediyorum. KKTC’nin Annan Referandum felaketi gibi bir olayı şans eseri atlatması bir daha tekrar etmez. O nedenle mevcut ve gelecekteki iktidarların KKTC’nin geleceğine yönelik kararlarda jeopolitik yasalar ile hareket etme zamanı artık çoktan gelmiştir. KKTC’nin jeopolitik kaderi sadece Kıbrıs Türklerinin geleceğini şekillendirmez. Anadolu’nun kaderi de ona bağlıdır.

KKTC’YE TAM BAĞIMLI ANADOLU

Türkiye’nin güvenlik, savunma, refah ve mutluluğu çevrelendiği denizlerle iç içedir. Denizlerden soyutlanmamız yok olmakla eş değerdir. Deniz jeopolitiğimiz bu ilişkinin çerçevesini çizer. Merkezinde Türk boğazları, Mavi Vatan, yani deniz yetki alanlarımız ve KKTC vardır. Kıbrıs’ın kuzey kıyıları Türklerin elinde olmadığı sürece Anadolu rahat uyuyamaz. Türk gemileri Doğu Akdeniz’de emniyetle seyir yapamaz. Mavi vatan dipleri, yani deniz yetki alanlarımız refah üretemez. Bu nedenle temel jeopolitik yasa, Anadolu’nun her şartta güneyden, yani Kıbrıs Adası üzerinden kuşatılmasını reddeder.

KKTC İKİNCİ DONANMADIR

Zira bu jeopolitik varlık, Lozan’da kaybedilen Ege adaları nedeni ile batıdan kuşatılmışlığımıza verilen en büyük cevaptır. Bir kaldıraçtır. KKTC’deki Türk askerinin varlığı ikinci bir donanma yaratmak kadar önemlidir. Bu kolordu sadece Güney Kıbrıslıların değil, aynı zamanda Yunanistan’ın emrivakilerine de caydırma sağlamaktadır. Sanayi, nüfus ve dolayısı ile güçlü ekonomi ve demografileri olmayan GKRY ve Yunanistan, bugüne kadar Türkiye’ye karşı genişlemede daima batıyı, yani emperyalizmi arkalarına almıştır. Ancak bugün durum çok farklıdır. 81 milyon nüfusu ve dünyanın 13. büyük ekonomisi ile Türkiye’nin savunmada dışa bağımlılığı her geçen gün azalıyor. 1984’den bu yana özel harp ve gerilla savaşında tecrübe birikimi olan bir ordumuz, kendi savaş gemisini ve silahlarını büyük oranda milli olarak yapan bir donanmamız var.

BAĞIMSIZLIK TEK SEÇENEK

Türk ve KKTC Hükümetleri kendine güvenmeyi öğrenebilse, yeni konjonktürde Batı Asya ile her alanda iş birliğini geliştiren Türkiye’nin KKTC’nin bağımsız bir varlık olarak hayatını idame edebileceğini görecektir. Bunun için adımlar atılması gerekir. Türkiye ile KKTC arasında serbest ticaret anlaşmasının hayata geçirilmesi, Türk işadamlarının Barzanistan’a son 15 yılda yaptığı yatırımların benzerini KKTC’de yapmaları için Türk hükümetinin teşvikler çıkarması, AB’nin geçen haftalarda ilan ettiği ortak ordu kurmaya yönelik PESCO (Daimi Yapılandırılmış İşbirliği) girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin KKTC’de deniz ve hava üssü kurması, KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak GKRY’nin 2004 yılında yaptığı gibi kendi MEB sahasını ilan etmesinin zamanı çoktan gelmiştir. KKTC’nin geleceği, Anadolu’nun geleceğidir. Mavi vatanımızın geleceğidir. Bağımsız KKTC varlığı Türkiye ve KKTC’nin artık temel ve değiştirilemez vizyonu olmalıdır. Her kim ki yeniden müzakere süreci ya da federal çözüm diyorsa bilin ki sadece KKTC’nin değil, Anadolu’nun geleceğini de tehlikeye atıyordur. Unutulmamalıdır ki, KKTC yavru vatan değildir. Anavatanın ta kendisidir.’’


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
1
 
6
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner