Ana Sayfa >> TOPLUM 14 Ekim 2016, Cuma 09:57

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği "Dünya Görme Engelliler Günü" nedeniyle mesaj yayınladı

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği KKTC Engelliler Dayanışma Derneği “Dünya Görme Engelliler Günü” nedeniyle mesaj yayınladı. Dernek Başkanı Ömer Suay imzalı mesajda Dünya görme engelliler günü olarak bilinen 15 Ekim Beyaz baston ve güvenlik günü, uluslararası görme engelliler federasyonu tarafından 1970 yılında kabul edilmiş olduğu belirtildi...
Paylaş  
55
77
35
0

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği “Dünya Görme Engelliler Günü” nedeniyle mesaj yayınladı. Dernek Başkanı Ömer Suay imzalı mesajda Dünya görme engelliler günü olarak bilinen 15 Ekim Beyaz baston ve güvenlik günü, uluslararası görme engelliler federasyonu tarafından 1970 yılında kabul edilmiş olduğu belirtildi...

Bu günün amacının, diğer engelli özel günlerinde de olduğu gibi tamamen farkındalık olduğuna değinen Suay, “Görme engellilere ilişkin farkındalık oluşması, sorunların daha rahat dile getirilebilmesine imkan tanınması için fırsat günü olarak kabul edilmelidir. Bu noktayı şikayet olarak algılayan ve bugünleri şikayet günü şeklinde lanse etmek isteyen çevreler olabiliyor ülkemizde. Yaşamlarındaki tek farkındalıkları eleştiri ve mağdur edebiyatı olan bu çevreleri dikkate almamak lazım. Çünkü şikayet ve mağdur edebiyatının bizlere bir faydası olmadığı gibi zararı da çoktur.

Bugünü ve diğer tüm engelli özel günlerini kutlama günü şeklinde de değerlendirmemeliyiz. Çünkü kutlama günü olarak kabul etmemiz, günü amacı dışında değerlendirmemiz ve diğer bir değişle de heba etmemiz anlamına gelmektedir” dedi.

Dünya beyaz baston ve güvenlik gününün, görme engelli bireylerin, yani bizlerin karşılaştığı mesele, problem ya da engellerin daha etkin olarak anlatılması gereken bir gün olduğu Dünya beyaz baston ve güvenlik günü, görme engellilerin de toplumun parçası ve kimseye ihtiyaç duymadan rahatlıkla hareket edebilmelerinin mucize değil, imkan dahilinde olduğunu anlatan bir gün olduğu belirtilen açıklamada “Bir görme engelli, hiç kimseye ihtiyaç duymadan çok rahatlıkla hareket edebilir, hayatın her alanında tek başına, bağımsız olarak hareketlerini sınırlamadan yaşamını sürdürebilir. Bunun için sadece beyaz baston ve özgüvene ihtiyaç duyulmaktadır.

Beyaz baston, gözleri görmeyen, yani görme engelli bireylerin bağımsız hareket edebilmesine ve yön bulmasına yardımcı olan bir araçtır” denildi...

Suay'ın dernek adına yayınladığı mesaj şöyle devam etti;

“Verilen eğitimle hem beyaz baston kullanımı, hem de özgüven aşılanan görme engelli bireyler, cadde, sokak gibi evleri haricindeki tüm alanlarda da rahatlıkla gezip dolaşıp, hareket edebiliyor.

Ancak çevreninde bu yönde düzenlenmiş olması önemli tabii. Görme engelli yürüme yolu olarak bilinen beyaz baston sarı şerit yolları, kaldırım üzerine yerleştirilen sarı renkli şeritlerdir.

Görme engelli birey, yön bulması için kullandığı beyaz bastonu bu sarı şeride geçirip gideceği yönü daha kolay tespit ettiği gibi karşısına çıkması muhtemel olan engelleri de çok daha rahat fark edebilmektedir.

Peki, bu durum ülkemizde nasıl? Yani sarı şeritli kaldırımlar var mı?

Var evet. Var olmasına var ancak çok yetersiz olduğunu açık olarak ifade etmeliyim.

Birkaç belediyemizin bu yönde pozitif çalışmaları olsa da başkentin Gönyeli haricindeki caddeleri için aynı şeyleri söyleyebilmem mümkün değil maalesef.

Her fırsatta dile getiriyor, çalışmalar yapıyor, tüm görsel ve yazılı basında anlatıyorum bu konuyu. Engelsiz çevrenin nasıl olması gerektiğini ve çevrede engelli bireylerin karşılaştığı sorunların neler olduğunu anlatan bir video hazırladık hatta. Bu farkındalık videosu, aylardır tüm televizyon kanallarımızda ve sosyal medyada gösteriliyor.

Duyarlı vatandaşlarımızdan gelen pozitif geri dönüşlerin %1'i dahi çevreyi düzenlemekle mükellef olan yetkililerden gelmedi.

Videoda, görme engelli bir birey olarak karşılaştığım çevresel sorunları uygulamalı olarak gösterdim. Eleştiri yaparken karşılaştığım güzellikleri de ifade ettim.

Tüm sorunların bir anda düzelemeyeceğini biliyorum elbette. Ancak sorunların, yani engellerin aşılması için de adım atılması gerekiyor.

Kısa vadede gerçek anlamda samimi adımlara şahit olur muyuz, bilemiyorum. Ancak ben engelli bir yurttaş olarak mükellefiyetimi yerine getirmeye devam edeceğim inşallah.

bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da karşılaştığım sorunları hem halkımızla, hem de kurum ve birimlerle paylaşmaya, anlatmaya gayret edeceğim.”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

AÖA'da çocukluk çağındaki kanser hastaları için bağış organizasyonu yarın akş...
Atatürk Öğretmen Akademisi’nde (AÖA) yarın akşam, AÖA öğrencilerinin katkılarıyla, çocukluk çağındaki kanser hastaları için yardım gecesi düzenlenecek.
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Lefkoşa Şubesi'nden Arabahmet İlkokulu öğrencileri...
Okula gerçekleştirilen ziyarette Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı Lefkoşa Şube Başkanı Erdem yanında asbaşkan İzzet Köroğlu ve Sekreter Fatma Sönmez Aydoğdu da hazır bulundu.
LTB Kadın Sığınma Evi yararına gece düzenlendi
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesinde hizmet veren ve ülkedeki tek kadın sığınma evi olan LTB Kadın Sığınma Evi yararına Bellapais Manastırı’nda müzik, dans ve şiir gecesi düzenlendi.