Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 3 Ocak 2018, Çarşamba 10:51
Kocias ön görüşmede ısrarlı
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Kıbrıs’la ilgili yeni bir uluslararası konferans belirlenmeden önce Yunanistan, Türkiye ve İngiltere arasında Garantiler ve Güvenlik konusunda bir ön görüşme yapılması gerektiğini savundu.
Paylaş  
5
5
2
0

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Kıbrıs’la ilgili yeni bir uluslararası konferans belirlenmeden önce Yunanistan, Türkiye ve İngiltere arasında Garantiler ve Güvenlik konusunda bir ön görüşme yapılması gerektiğini savundu.

Fileleftheros gazetesine göre, bir radyo programında açıklamalarda bulunan Kocias, 2016 yılında, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir uluslararası konferansa hazırlıklı gidilmesi için ön görüşmelerin yapılması gerektiğini vurguladığını anımsattı.

Bu konuyu birçok yönde dile getirdiğini belirten Kocias, bunu birçok kez BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye de söylediğini, ancak onun, başka anlayışa sahip olduğu buna kulak tıkadığını savundu.

Şimdi hem BM, hem Birleşik Krallık, hem Türkiye, hem de Güney Kıbrıs’ın yeterince tartışılmayan garantiler ve “işgal ordusunu adadan ayrılmasıyla” ilgili ana konu üzerinde görüşmeler olmasını istediğini memnuniyetle gördüklerini söyleyen Kocias, bunu, “Yunan diplomasisinin büyük bir başarısı” olarak kabul ettiklerini belirtti.

Zaman takvimleri ve görüşmelerin Paskalya’dan önce başlayıp başlayamayacağını konusunda da açıklamada bulunan Kocias, kesin zamanın tayin edilemeyeceğini belirtti.

Kocias, iki toplum ve BM arasında müzakerelerin başlamasına paralel olarak Garantiler ve Güvenlik konusunda da görüşmelerin olması gerektiğini sözlerine ekledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Güney Kıbrıs'taki seçimde 657 Kıbrıslı Türk oy kullanacak
Rum Seçim Dairesi yaptığı resmi açıklamada, 28 Ocak tarihinde yapılacak 'Cumhurbaşkanlığı' seçiminde kayıtlı oy verenlerin toplam sayısı 550.876 olduğunu duyurdu.
Rum Hükümet Sözcüsü: "ENİ'nin çalışmaları planladığı gibi devam ediyor"
Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, 6. parselde sondaj çalışmalarında bulunan ENİ şirketinin çalışmalarının planladığı gibi devam ettiğini söyledi.
Güney Kıbrıs ihracatında açık var
Avrupa istatistik Hizmetleri Eurostat tarafından yapılan açıklamaya göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla Kasım 2017’de Euro Bölgesi'nde ihracat %7,7 artışla 183,5 milyar Euro'dan 197,5 milyar Euro'ya ulaştı.