Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 16 Haziran 2017, Cuma 14:27
banner

KTÖS ve KTOEÖS, komitede görüşülen Milli Eğitim Denetleme Kurulu Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini istedi

KTÖS ve KTOEÖS, komitede görüşülen Milli Eğitim Denetleme Kurulu Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini istediKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde görüşülen Milli Eğitim Denetleme Kurulu Yasa Tasarısı’nın komiteden geri çekilmesini istedi.
Paylaş  
33
34
28
0

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde görüşülen Milli Eğitim Denetleme Kurulu Yasa Tasarısı’nın komiteden geri çekilmesini istedi.

Yasadan eğitimin ve öğretmenlerin etkileneceğini ancak KTÖS ve KTOEÖS’ün sürecin dışında bırakıldığını savunan iki sendika, bugün hükümeti protesto etmek üzere Meclis önüne geldi.

“Denetleme Kurulu Yasa Tasarısı’nın teknik toplantısına kendilerinin değil, memur sendikası Kamu-Sen’in çağrıldığını, toplantıda sendikayı okul sekreterinin temsil ettiğini öne süren KTÖS ve KTOEÖS, söz konusu yasanın “kişiye özel” olduğunu da iddia etti.

“Yasanın değişmesini değil, düzenlenmesini, tüzüklerin geçmesini istiyoruz” diyen KTÖS ve KTOEÖS, Komite Başkanı Ahmet Kaşif’e, “Yasayı komiteden çekin, Eğitim Bakanlığı’na gönderin. Eğitimi, öğretmenleri ilgilendiren bu konuyla ilgili teknik kurul yapılsın” diyerek seslendi.

İki sendika, yasanın bu haliyle geçmesine kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, “Bu haliyle geçerse yasayı tanımayacağız, uygulamayacağız” dedi.

Açıklamada, Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Yasası’nın Milli Eğitim Denetleme Kurulu Yasası olarak değiştirileceği belirterek, basın mensuplarına, iki sendikanın yasa tasarısıyla ilgili 31 maddeden oluşan değerlendirilme raporu verildi.

ELCİL: “YASAYA GÖRE 60 OLMASI GEREKEN DENETMEN SAYISI İSTİHDAM YAPILMADIĞINDAN 15’E DÜŞTܔ

Meclis önüne gelen KTÖS ve KTOEÖS yetkilileri adına açıklamayı KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptı.

Elcil, 2 öğretmen sendikasının gayretiyle 2005-2006 yılında yurtdışından akademisyenlerden destek alarak 2 yıllık çalışma sonucu hazırlanan Denetleme, Değerlendirme Yönlendirme Kurulu Yasası’nda 2009’dan sonra herhangi bir düzenleme yapılmadığını, tüzüklerin geçmesi için hiçbir çalışma ortaya konulmadığını söyledi.

Geçmişte öğretmen sendikalarıyla yapılan teknik kurul toplantılarında söz konusu yasayla ilgili 8 tüzük hazırlandığını da ifade eden Elcil, bunların da hayata geçirilmediğini aktardı.

Yasa kapsamında 2007’de 32 denetmenin (müfettişin) istihdam edildiğini, yasaya göre 60 olması gereken sayının istihdam yapılmadığından 15’e düştüğünü kaydeden Elcil, yasayla ilgili sıkıntıların hükümet yetkilileri tarafından da bilindiğini söyledi.

“OKUL SEKRETERİYLE EĞİTİMİ DENETLEYECEK, DEĞERLENDİRECEK, YÖNLENDİRECEK YASA YAPABİLİYOR”

Söz konusu yasanın “kişiye özel” olduğunu da iddia eden Elcil, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Uyduruk gerekçelerle teknik kurula çağırılmadık. Memur sendikası Kamu-Sen’le toplantı yapıldı. Kamu-Sen adına toplantıya katılan da bir okulun sekreteriydi. Okul sekreteriyle eğitimi denetleyecek, değerlendirecek, yönlendirecek yasa yapabiliyor. Sayın Berova’nın eğitimden anlamadığını söylüyorduk ama bu kadar anlamadığını bilmiyorduk.”

“BU HALİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRERSE YASAYI TANIMAYACAĞIZ”

Yasanın Meclis tatile girmeden apar topar geçirilmek istendiğini de savunan Elcil, “Bu haliyle yürürlüğe girerse yasayı tanımayacağız. Bu yasanın yanlışlıklarını biliyoruz, değişmesini değil, düzenlenmesini istiyoruz. Bununla ilgili, tüzüklerin geçebilmesi için, çalışmaya hazırız. Bizi kurula çağırın teknik, demokratik süreçleri çalıştırın” çağrısında bulundu.

“DİN İŞLERİYLE İLGİLİ YASA KONUSUNDAKİ İTİRAZLARI  AKINCI’YA DA İLETTİK”

Konuşmasında meclisten geçirilen diğer yasaları da eleştiren, bu yasaları “ucube” diye nitelendiren Elcil, din işleriyle ilgili yasa konusundaki itirazlarını bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ilettiklerini de söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ'de "Arabistan Geceleri" düzenlendi
image Lefke Avrupa Üniversitesi  (LAÜ) Öğrenci Dekanlığı tarafından organize edilen “Arabistan Geceleri” etkinliği çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi.
Lefkoşa Montessori'de gurur gecesi
image Lefkoşa Montessori Okulu 2017-2018 Akademik Yılı’na önceki akşam düzenlediği muhteşem bir tören ile veda etti. Lefkoşa Montessori Okulu’nda 14 öğrenci önceki gün mezuniyet heyecanı yaşadı.
Dr. Sadık Akyar, F35 projesi ile ilgili önemli konulara değindi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Görevlisi ve GAÜ Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Sadık Akyar, 21 Haziran 2018’de Türk Hava Kuvvetlerin...