Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 18 Mayıs 2017, Perşembe 07:28
Kuruçeşme Projesi, sanatçılar ve sanatseverler için umut oldu
Lefkoşa Surlariçi’nde Kuruçeşme Sokak’ta, Sevdiye Ricketti tarafından yaklaşık 2 yıldır çalışmalarının sürdüğü ‘Kuruçeşme Projesi’ sonbaharda hayata geçirilecek…
Paylaş  
33
30
22
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Lefkoşa Surlariçi’nde Kuruçeşme Sokak’ta, Sevdiye Ricketti tarafından yaklaşık 2 yıldır çalışmalarının sürdüğü ‘Kuruçeşme Projesi’ sonbaharda hayata geçirilecek…

Kuruçeşme Projesi ile tarihi bir geçmişe sahip olan Sevdiye Ricketti’ye ait ev, sanat galerisine dönüştürülerek, sanatçıların eserlerini topluma tanıtmasına imkan vermek amacıyla hizmet verecek.

Lefkoşa Surlariçi’nde 1931 yılında yapılmış binada, ‘Kuruçeşme Projesi’ ile Sevdiye Ricketti tarafından sanat galerisine dönüştürülmek amacıyla ilk adım atıldı. Kıbrıs Postası’na sanat galerisinin kapılarını açan Ricketti, proje ile amaçladıklarını anlattı.

AMAÇ, SANATÇILARIN SERGİLEMEK İSTEDİĞİ ESERLERİN HALKA SUNULMASINA İMKAN VERMEK

Kuruçeşme Projesi için yaklaşık 2 yıldır çalışmalarını sürdüren Ricketti, amaçlarının sanat, kültür, sağlık, eğitim alanlarında çeşitli programları yerli sanatçılar, eğitimciler, aktivistler ve idealistlerle birlikte ortaya çıkarıp halka açık bir toplumsal merkez yaratmak olduğunu ifade ederek; sanatçı, müzisyen, eğitmen ve tüm halka kapılarının açık olduğunu söyledi. Tüm sanatçıların sergilemek istediği eserlerin halka sunulmasına imkan vermek adına projeyi hayata geçirmek istediklerini belirten Ricketti, Surlariçi bölgesinin tekrar canlanmasını ve kültürel değerlerini koruması adına elinden geleni yapacağını kaydetti.

KURUÇEŞME PROJESİ DESTEK BEKLİYOR…

Sanat galerisi olarak tasarlanan evin tarihi açıdan büyük bir değere sahip olduğunu ve çocukluğundan beri o evde yaşadığını ve hayatını kaybeden babasının da anısını yaşatmak adına o evde yaşamaya devam ettiğini ifade eden Ricketti sözlerine şöyle devam etti:

“Çocukluğum bu evde bu sokakta geçti. 2003 yılında evde büyük bir yangın çıktı daha sonra babam Halil Ozankaya burayı büyük zorluklarla restore etti. Ben bir dönem Amerika’da yaşadım ardından adaya döndüğüm zaman eşimle birlikte babam hayatını kaybettikten sonra buraya yerleştik ve babamın anısını da yaşatmak ve sanata verdiğimiz değeri göstererek, toplumun yararlanabileceği bir sanat galerisi yapmak amacıyla burayı yeniden tasarladık. Amacım tüm yerli sanatçıların eserlerini sergilemelerine yardımcı olmak. Kuruçeşme projesi ile bunu hayata geçireceğiz. Tüm sanatçı, sanatsever, kurum ve kuruşlardan maddi ve manevi destek bekliyoruz”

SANAT GALERİSİ, SONBAHARDA RESMEN AÇILACAK

Geçen yıllarda sanat galerisinde deneme amacıyla bir heykeltıraş sergi yapıldığını bu sene de 20 Mayıs’ta Çiçek Refik Bozkurt’un resim sergisinin hayata geçirileceğini kaydeden Ricketti, sonbaharda resmi olarak galerinin açılmasını hedeflediğini söyledi.

İKİNCİ SERGİ, ‘26K’ SANATSEVERLERLE BULUŞACAK

Kıbrıs Postası’na konuşan sanatçı Çiçek Refik Bozkurt ise sanatçılara eserlerini tanıtmak adına imkan verilmesi amacıyla hayata geçirilecek olan Kuruçeşme Projesi’nde kendisine de olanak sağlandığı için mutluluk duyduğunu açıkladı.

Sanat galerisinde gerçekleştirilecek ikinci sergi olan Çiçek Refik Bozkurt’un 26 adet kadın tablosundan oluşan ‘26K’ isimli resim sergisi 20 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Rüya Taner'den LAÜ'de piyano resitali
Türkiye İş Bankası sponsorluğunda, Lefke Avrupa Üniversitesi işbirliği, katkısı ve Müzik Vakfı Organizasyonu ile ‘Bir Belde Bir Resital’ projesi adı altında düzenlenecek olan Üniversite Resitalleri çerçevesinde ünlü p...
Siber: "Çağdaş Sanat Müzesi açma projesi gerçekleşmek üzere"
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Meclis Başkanlığı önderliğinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde "Çağdaş Sanat Müzesi” açma projesini gerçekleştirmek üzere olduklarını belirtti.
"Sedirin Gölgesinde" Bushman Film Festivali'nde yarı finalist...
Yönetmenliğini Kıbrıslı Türk Müge Günay’ın yaptığı ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargolar nedeniyle yaşanan “çaresizlik göçlerinin” anlatıldığı “Sedirin Gölgesi"nde (In The Shadow of Cedar) adlı kısa film, 26-29 ...