Ana Sayfa >> EĞİTİM 3 Ocak 2018, Çarşamba 15:38
LAÜ'de "Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Çocuk" ele alındı
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Öğrenci Dekanlığı ve Sosyal Hizmet Kulübü tarafından “Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Çocuk” konulu panel düzenlendi. Panel, Avukat Aslı Murat ile Adli Sosyal Hizmet Uzmanı Hüseyin Bostancı’nın sunumuyla gerçekleştirildi.
Paylaş  
2
6
2
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Öğrenci Dekanlığı ve Sosyal Hizmet Kulübü tarafından “Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Çocuk” konulu panel düzenlendi. Panel, Avukat Aslı Murat ile Adli Sosyal Hizmet Uzmanı Hüseyin Bostancı’nın sunumuyla gerçekleştirildi.

Murat, KKTC’nin hukuk sisteminde, evlilik ve boşanmaya dair meseleleri düzenleyen 1/98 sayılı Aile Evlenme ve Boşanma Yasası olduğunu belirterek, söz konusu yasanın 1988 yılında hukuk sistemine dahil edildiğini ifade etti. Murat, yasanın o zamana göre önemli değişiklileri beraberinde getirdiğini, özellikle kadınların, evlendikten sonra sahip oldukları soyadı ve boşanma sürecindeki mal paylaşımı konularında ilerleme kat ettiğini belirtti.

Uzun yıllar 1/98 yasasının kullanıldığını belirten Murat, “Artık günümüz koşullarında yasanın yeniden gözden geçirilme ihtiyacı doğmuş, kadın ve çocuk hakları örgütlerinin de çabasıyla Meclis’te 2015 yılında değişikliğe gidilmiştir” dedi.

Murat sunumunda, boşanma sürecinde soyadı meselesine de değinerek, “Taraflar uzlaşırsa birinin soyadı aile soyadı olur. Diğer taraf bu durumda aile soyadından önce kendi soyadını alabilir. Taraflar uzlaşamazsa, evlilik bildirimi sırasında vereceği beyanla sadece kendi soyadını kullanacağını bildirilebilir. Taraflar uzlaşırsa aile soyadı çocuğa geçer. Ancak diğer taraf çocuğa kendi soyadını da geçirebilir. Önce anne sonra baba soyadı geçirilir. Tek bir soyad geçirme hakkı vardır. Çocuğun en fazla iki soyadı olabilir. 18 yaşını geçen çocuk mahkemeye başvurup, mevcut durumu değiştirebilir” dedi.

Bostancı: Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi boşanma öncesinde yaşanmış anılara bağlıdır

Aynı yaşta ve gelişim dönemindeki çocukların tepkilerinin ve ihiyaçlarının benzer olduğunu söyleyen Bostancı, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisinin yaşa, cinsiyete, ebeveynleriyle ilişkilerine, boşanma öncesinde yaşanmış anılara ve ebeveynlerin boşanma konusunu onlarla konuşma tarzına bağlı olduğunu ifade etti. Boşanma sürecinde uygulanabilecek çocuk – ebeveyn etkinliklerinden de bahseden Bostancı, etkinliklerin listeleme tekniği, arma yapma çalışması ve ifadelerle sevgi gösterme çalışması olduğunu belirtti.

Bostancı, ayrıca sosyal hizmet uzmanının adliyedeki çalışma birimlerinin, aile mahkemeleri, çocuk/çocuk ağır ceza mahkemeleri, icra daireleri (çocuk teslimi), ağır ceza mahkemeleri ve adli görüşme odaları (UNICEF) olduğunu dile getirdi.

Bostancı, boşanma sürecinde ve sonrasında sosyal hizmet uzmanlarının Türkiye’deki uygulamalarından bahsederek, boşanma sürecinde sosyal hizmet uzmanlarının arabuluculuk rolünü kullanarak tarafların içinde bulunduğu durumu anlamaya çalıştığını, tarafların anlaşmalarına yardım etmek, farklılıkları uzlaştırmak veya her iki taraf için de tatmin edici anlaşmaya varılmasına yardım ettiklerini belirtti. Boşanma sonrasında çocuğun değişen yaşama uyumu ile ilgili olarak sosyal hizmet uzmanlarınca izleme çalışmalarının yürütüldüğünü dile getiren, Bostancı boşanma süreci ve sonrasında sosyal hizmet uzmanlarının “çocuğun yüksek yararı” ilkesine göre eylemde bulunduklarına dikkat çekerek konuşmasını sonlandırdı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ'de "Popülizmin Yükselişi" ele alındı
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü tarafından “Popülizmin Yükselişi” konusu ele alındı.
UFÜ'de Yetişkinlere yönelik ilkyardım eğitiminin önemine dikkat çekildi
Uluslararası Final Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Kamışlı’nın makalesi uluslararası indexler tarafından taranan akademik dergilerden biri olan Eurasia Journal of Mathematics, Science and Technology Edu...
Hala Sultan İlahiyat Koleji'ndeki 'dini baskı' iddiaları değerlendiriliyor…
Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde bazı öğretmenlerin öğrencilere ‘dini baskı’ uyguladığı gerekçesi ile bir grup öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştırdığı şikayet dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değe...