Ana Sayfa >> LEFKE 15 Mart 2017, Çarşamba 16:44
LAÜ'de Dr. Fazıl Küçük ve Rauf R. Denktaş anıldı
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi ve Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi tarafından “İki Dava ve Devlet Adamı, İki Unutulmaz Lider” başlığı altında bir panel gerçekleştirildi.
Paylaş  
24
31
21
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi ve Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi tarafından “İki Dava ve Devlet Adamı, İki Unutulmaz Lider” başlığı altında bir panel gerçekleştirildi.

LAÜ Hukuk Fakültesi Büyük Amfi Konferans Salonu’nda, iki oturum halinde düzenlenen panelin açılış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saadettin Yıldız yaptı. İki büyük insanı birlikte anlamak ve anmak için biraraya geldiklerini belirten Yıldız, “Biri eksik olsaydı mücadele tamamlanamazdı. Bu nedenle iki dava adamını birlikte anmak istedik, liderlerimizi hasret, minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Çalışmaların moderatörlüğünü yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan Tayhani, 14 Mart’ın Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük için birçok dönüm noktası ve önemli bir gün olduğunu, Dr. Fazıl Küçük’ün 14 Mart 1906’da doğduğunu, Küçük’ün çok önemsediği “Halkın Sesi” gazetesinin ilk sayısını 14 Mart 1942 tarihinde çıkarıldığını, 14 Mart’ın Tıp Bayramı olduğunu ifade etti. Tayhani, Rauf Raif Denktaş’ın, daha 18-20 yaşlarında Kıbrıs davasını omuzladığını ve Kıbrıs Türk Milli Mücadelesinin bayrağını açan Dr. Fazıl Küçük’ten devraldığı bayrağı, onurla taşıyarak, Cumhuriyeti kurmak suretiyle taçlandırdığını belirtti. Tayhani, büyük devlet adamlarını, liderlerimizi anlamak ve anlatmak için bu toplantıyı düzenlediklerini ifade etti.

Kıbrıs Türkünün Özgürlük Mücadelesi Lideri: Dr. Fazıl Küçük

“Kıbrıs Türkünün Özgürlük Mücadelesi Lideri: Dr. Fazıl Küçük” konulu ilk oturumda; Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, KKTC Eski Başbakanı Hakkı Atun ve KKTC Eski Turizm ve Kültür Bakanı / Edebiyatçı-Yazar İsmail Bozkurt konuşmacı olarak yer aldılar.

Çocukluk yıllarında babası Dr. Fazık Küçük’ü çok göremediğini söyleyen Küçük, çocukluk yıllarının EOKA, İngiliz kolonisi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine denk geldiğini, 1955’de başladığını ve 1974’te son bulduğunu dile getirdi. Küçük, babası ile olan anılarından ve Dr. Küçük’ün köy gezilerinden halk sohbetlerini katılımcılara aktardı.

“Bu devleti kuran iki büyüğümüzü, liderimizi geleneksel olarak anmak son derece anlamlıdır” diyen Atun, Dr Küçük’ü Yüksek Mühendis, Mimar olarak, lise yıllarında tanıdığını, lise döneminde toplu olarak konuşmaları dinlemeye gittiklerini, siyasetin, liderliğin, ne olduğunu Dr. Küçük’ten öğrenmeye başladığını vurguladı.

Dr. Küçük ile ilgili çocukluk anılarını dile getiren Bozkurt, Liderliğin tek başına donanımla sağlanmadığını, liderlerin belirli meziyetleri olması gerektiğini, “Dr. Küçük bulduğu donanımı güzel kullandı ve başarıya götürdü. Dr Küçük çok yönlü bir kişilikti, yazma gücünün, sahip olduğu birikimi başarıya çevirebildiğini görüyoruz” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün Özgürlük Mücadelesini Taçlandıran Lider: Rauf Raif Denktaş

Öğleden sonra gerçekleşen “Kıbrıs Türkünün Özgürlük Mücadelesini Taçlandıran Lider: Rauf Raif Denktaş” konulu ikinci oturumda ise; Emekli Büyükelçi Onur Öymen, KKTC Eski Başbakanı Hakkı Atun ve KKTC Eski Dışişleri Bakanı Vedat Çelik birer konuşma yaptılar.

Kıbrıs Türk Barış Harekatı sırasında görevli olduğunu belirten Öymen, Denktaş’ın yaptığı bütün üst düzey konuşmalarda çok bilgili ve cesaretli olduğunu dile getirerek, KKTC’nin gelmiş olduğu süreçte çok büyük emeğinin olduğunu ifade etti.

Denktaş’la ilgili siyasi anılarını paylaşan Atun, “Denktaş siyasetteki becerisi kadar, kitap okuması, kendini yetiştirme gayesi herkese örnek bir kişi olarak tanınıyordu” diyerek, Denktaş’ın Kıbrıs Türk toplumu için yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler aktardı.

Vedat Çelik ise, Dr. Küçük ve Raif Rauf Denktaş’ın vatan aşkıyla dolu iki lider, kültür, vizyon, fikir, tarih ve daha birçok şeyi anımsattığını ifade etti. Raif Rauf Denktaş ile Ankara’da tanıştığını dile getiren Çelik, “Denktaş çok zeki, güvenilir, güçlü ve sevilen biriydi, bir sanatkardı. Cesur bir mücahitti” dedi.

Ayrıca, LAÜ Hukuk Fakültesi Fuayesi’nde “Hep Halkla Beraber, Hep Halkın Sesi: Dr. Fazıl Küçük” ve “Denktaş’ın Mücadeleye Adanan Yaşamından Kesitler” konulu liderlerin yaşamlarından kesitler içeren iki farklı fotoğraf sergisi de gerçekleştirildi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ'de yerel lezzetlerden "Kıbrıs Köftesi" öğrencilerin beğenisine sunuldu
LAÜ Gastronomi Bölümü Akademisyeni Zihni Türksel ve Gastronomi öğrencilerinin hazırladıkları “Kıbrıs Köftesi”, LAÜ kampüsünde iki ayrı yerde kurulan standlarda sıcak olarak öğrencilere ikram edildi. Gün boyu yoğun ilg...
Ünlü Yazar Kahraman Tazeoğlu LAÜ'de öğrenciler ile biraraya geldi
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Kütüphane Kulübü tarafından, LAÜ Rauf Raif Denktaş Konferans Salonu’nda “Kahraman Tazeoğlu İle İki Söz” şiir dinletisi, kitap tanıtım ve imza günü düzenlendi.
Derinya ve Lefke Aplıç Kapıları ara bölge yolu için ihaleye çıkıldı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Derinya ve Lefke Aplıç Kapılarının ara bölgede kalan bölümlerinin asfaltlanması için ihaleye çıktı.