Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 7 Mart 2017, Salı 17:02
banner

LAÜ'de ev içi şiddetin farklı yönleri ele alındı

LAÜ'de ev içi şiddetin farklı yönleri ele alındıLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ev sahipliğinde, Kadından Karşı Yaşama Destek Derneği’nin (KAYAD) Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile ‘Şiddete Karşı Diren’ konulu panel kapsamında dört farklı atölye çalışması gerçekleştirildi.
Paylaş  
38
70
31
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ev sahipliğinde, Kadından Karşı Yaşama Destek Derneği’nin (KAYAD) Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile ‘Şiddete Karşı Diren’ konulu panel kapsamında dört farklı atölye çalışması gerçekleştirildi.

“Ev İçi Şiddetle Mücadelede Hukuki Tedbirler” başlıklı atölye çalışmasında, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllü avukatlarından Perihan Meşeli ve Şiddete Karşı Diren Proje Koordinatörü Mine Atlı, şiddet türlerinin doğru tesbit edilmesi, bununla ilgili ev içi şiddet direnişçilerinin kendilerini ve ailelerini korumak için geliştirebilecekleri ve faydalanabilecekleri mekanizmalar hakkında bilgiler verdiler. Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan yeni şiddet türlerinden dijital şiddet ile ısrarlı takip üzerinde duran Meşeli ve Atlı, ısrarlı takibin korku ve çaresizlik yarattığını, cinsel şiddet davalarının soruşturulması ve kovuşturulmasında yaşanan sorunları dile getirdiler.

“Güvenli İlişki ve Flört Şiddeti” konulu atölye çalışmasında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllü avukatlarından Hazal Günel, flört şiddetini, sevgilinin sevgilisine karşı fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunması, şiddet göstererek üzerinde egemenlik kurmayı, kontrol etmeyi ve gücünü göstermeyi hedeflemesi olarak tanımladı. Günel, fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal, dijital flört şiddet türlerini detaylı bir şekilde anlatarak, ilişkide karşı tarafın davranışlarının gözlemlenmesi ve söylediği sözlerden çıkarımlarda bulunulması gerektiğine ve ilişki güvenli değilse yapılması gerekenlere değindi.

“Güç ve Kontrol Ekseninde Ev İçi Şiddet” konulu atölye çalışmasında ‘Şiddete Karşı Diren’ projenin psikolojik danışmanı Zekiye Otçuoğlu, kadın erkek ilişkilerinde kadına uygulanan güç ve kontrol araçlar hakkında detaylı bilgiler vererek, bu araçları zorlama ve tehdit kullanma, gözdağı verme, ekonomik ve duygusal istismar, tecrid etmeyi, erkek üstünlüğünü ve çocukları kullanma, azımsama, reddetme ve suçlama olarak sıraladı.

Ev İçi Şiddeti Görünür Kılmak” başlıklı atölye çalışmasında Zerrin Akıncı, “step up (adım at) kampanyası”nın geçen mayıs ayında Avrupa genelinde başlatıldığını söyleyerek, katılımcılara bu konu hakkında bilgi verdiğini, neler yapabileceklerine dair bir kampanya hazırlamalarını istediğini belirtti. Katılımcıların çalışma kapsamında hazırladıkları kampanyaları atölyede birbirlerine sunduklarını dile getiren Akıncı, KAYAD’ın Avrupa’da yer alan “Kadına Karşı Şiddet Ağı”na üye KKTC’deki tek sivil toplum örgütü olduğunu, KKTC’de sığınma evi, destek hakları olmamasından ötürü ve farkındalık yaratmak amacı ile başlatılan step up kampanyaları hakkında bilgiler aktardı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Lefke'ye yeni geliyor"
image UBP Lefke Belediye Başkan Adayı Timuçin Pirgalıoğlu  ve ekibi son düzenlediği büyük etkinlikle seçimi kazanacağını gösterdi.
Kaya, Belediye Meclis Üyesi adaylarıyla birlikte proje tanıtım etkinliği düze...
image Lefke Belediyesi Başkanı ve Belediye Başkan adayı Aziz Kaya, dün akşam Belediye Meclis Üyesi adaylarıyla birlikte proje tanıtım etkinliği düzenledi.
Aplıç sınır kapısı işleri için ihaleye çıkıldı
image Lefke’de açılacak Aplıç Sınır Kapısı’na polis kontrol noktası ve çevre düzenlemesi ile telekomünikasyon ve su altyapısı yapımı için ihaleye çıkıldı.