Ana Sayfa >> LEFKE 9 Temmuz 2017, Pazar 14:37

LAÜ'de "Psikolojik Danışma ve Rehberlikte Güncel Konular" ele alındı

LAÜ'de Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) Bölümü tarafından “Psikolojik Danışma ve Rehberlikte Güncel Konular” konulu konferans düzenlendi.
Paylaş  
29
35
26
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) Bölümü tarafından “Psikolojik Danışma ve Rehberlikte Güncel Konular” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Mersin Üniversitesi Rehberlik ve Psiklojik Danışmanlık Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alim Kaya konuşmacı olarak katıldı.  
LAÜ'den verilen bilgiye göre, Kaya, sunumuna başlamadan önce, LAÜ PDR bölümü öğrencilerinin, adanın en yüksek puanla gelen grubu olduklarını belirterek, LAܒnün kalitesinin sürekli yükseldiğini ve bu yönden çok şanslı olduklarını dile getirdi. PDR’nin de insan ömrü gibi doğuş, çocukluk, ergenlik gibi dönemlerden geçtiğini ifade eden Kaya, Türkiye’nin PDR alanında ergenlik döneminde olduğunu, bu dönemin gelişimsel sorununun ise, kimlik krizi olduğunu belirterek, PDR alanında bir kimlik kriziyle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Kaya: PDR mezunları bütün bir toplumun ruh sağlığının bozulmasını önler

Kaya, sunumunu kimlik meselesi, değişim olgusu, psikolojik danışma ve rehberliği bekleyen fırsatlar ve sorunlar ana başlıkları altında toplayarak, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaya, ruh sağlığı personelleri arasında psikolojik danışma ve rehberlik bölümünün yerinin neresi olduğu konusunda açıklama yaparak, “Gençler, bu salonda bulunan sizler bütün bir toplumun ruh sağlığının bozulmasını önleyen, birinci derecede geliştirici, koruyucu personelsiniz” dedi.   
Kaya, ruh sağlığı meslekleri içinde psikolojik danışmanın; eğitiminin neler olduğunu, kime ve hangi amaçla hizmet verdiğini ve hangi yöntemle hizmet verdiğini görsel sunumlarla öğrencilere detaylı olarak aktardı.   PDR’nin beş temel alt alanının olduğunu belirten Kaya, bu alanları, okul psikolojik danışmanlığı, aile ve evlilik danışmanlığı ve kariyer psikolojik danışmanlığı alanları olarak sıraladı.
Kaya: Mesleki kimliğimiz ne kadar doğru oturursa, meslek adına yapacağımız doğru şeyler artar
 
“Toplumdaki bireylerin her birinin, çocuk ve gençlerimizin ruh sağlığını korumak en az ruhsal hastalıkları tedavi etmek kadar değerli ve önemlidir” diyen Kaya, Türkiye nüfusunun dörtte birinin ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinden oluştuğunu ve bu öğrencilerin ruhsal açıdan sağlıklı birer birey olarak yetiştirilmesindeki en önemli görevin psikolojik danışman ve rehberlik mesleğini yürüten insanlara düştüğünü belirtti.   
Kaya, psikolojik danışma ve psikoterapi arasında teorik ve bilimsel bir fark olmadığını fakat, her disiplinin, bilim dalının bir dili olduğunu belirterek, klinik psikolog ve psikoterapistin diliyle danışmanın dilinin birbirinden farklı olduğunu söyledi. Kaya, “Mesleki kimliğimiz ne kadar doğru oturursa, meslek adına yapacağımız doğru şeyler artar ve biz kendimizi başkalarının rollerine öykünerek tanımlayamayız” diyerek, öğrencilere kimliklerinin ne olduğu konusunda açıklamada bulundu. Kaya ayrıca, PDR’nin dünyadaki başlangıç tarihinin 100 yıl önce, Türkiye’deki tarihinin ise 30 yıl önce olduğunu söyleyerek, bu süreçte neler değiştiği konusu üzerinde durdu.   
Konferansın sonunda Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Serin tarafından Kaya’ya aktardığı bilgilerden ötürü teşekkür belgesi takdim edildi.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Yabancı öğrenciler Lefke'ye hayran kaldı
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 2017-2018 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde üniversiteye yeni kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrenciler için hazırlanan oryantasyon programı ...
Lefke Bölgesi ekosistemlerinin insan refahına katkıları incelendi
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülay Çetinkaya Çiftçioğlu’nun “KKTC’nin Lefke Bölgesi’ndeki Sosyo-Ekolojik Peyzajlar Örneğinde Ekosistem Hizmetleri ve İnsan ...
Bağlıköy Eko Gün 11 Mart Pazar günü
Eko köy olma yolunda ilerleyen  Bağlıköy’de geleneksel  “Eko Gün” etkinliği 11 Mart Pazar günü köy meydanında yapılacak.