Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 18 Haziran 2017, Pazar 13:51
banner

LAÜ'de"Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma" çalıştayı gerçekleştirildi

LAÜ'deBağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma çalıştayı gerçekleştirildiLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi ve Bağlıköy Ekoturizm Gönüllüleri Derneği (BAĞ-EKODER) tarafından “Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma” konulu ortak çalıştay düzenlendi.
Paylaş  
39
38
37
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi ve Bağlıköy Ekoturizm Gönüllüleri Derneği (BAĞ-EKODER) tarafından “Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma” konulu ortak çalıştay düzenlendi.

Açılış konuşmasını LAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Birol Özdeniz’in, açılış sunumunu Prof. Dr. Nur Akın’ın yaptığı çalıştaya, LAÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri veöğrencileri, Bağlıköy Eko-turizm Gönüllüleri Derneği, Lefke Belediyesi, KTMMOB Mimarlar Odası, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Anıtlar Yüksek Kurulu, Turizm Planlama Dairesi, Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nden yetkililer, Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman ve Mimar Yrd. Doç. Dr. Pınar Uluçay katıldılar.

Akın, yaptığı konuşmada korumanın önemine değinerek, Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve ölçeğiyle, mimari ve doğal değerleriyle Bağlıköy’e örnek teşkil edebilecek olan örneklerden bahsetti. Örneklerden sonra, Bağlıköy’ün korunması için önerilerde bulunan Akın, önerilerini somut ve soyut değerlerin tanımı, bölgesel değişimler, müdahale ilkeleri, yönetimin önemi ve koruma stratejileri üzerinden açıkladı.

Akın’ın konuşmasının ardından katılımcılar, Bağlıköy’ü ziyaret etti. BAĞ-EKODERdernek binasında karşılanan katılımcılara sırasıyla dernek başkanı Perihan Aziz ve dernek genel sekreteri Taner Kerimoğlu köyün tarihi ve genel durumu, ekoköy olma süreci, köyde yapılan aktiviteler ve projelerle ilgili bilgiler verdiler. Bilgilendirmenin ardından köyde kısa bir gözlem turuna katılan katılımcılar, sonrasında LAÜ’ye döndü.

Üç farklı konu üzerinde çalışıldı

LAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Makbule Oktay’ın, çalıştayın amacı, hedefi ve işleyişi, Turizm Planlama Dairesi’nden Dr. Nurbanu Tosun Soyel’in ise, Bağlıköy ile ilgili yapılmış çalışmalar ve alınmış resmi kararlarla ilgili kısa anlatımlarının ardından konu ile ilgili grup tartışmalarına başlandı. Üç farklı gruptakatılımcılar, ‘Bağlıköy’deki mimari dokunun korunması, korumanın kontrolü ve denetim yöntemlerinin belirlenmesi’, ‘Mimari dokunun korunarak canlandırılması, mevcut yapıların eko turizme katkı sağlayacak şekilde değerlendirilmesi, yenileme ve yeniden kullanım önerileri sunulması’ ve ‘Köy halkının yöresel mimari, mimari koruma ve mimari korumanın eko turizm için önemi konularında bilinçlendirilmesi ve teşviki yöntemlerinin belirlenmesi’ olarak belirlenen üç konu üzerinde çalıştılar. İkinci günün sonunda oluşturdukları ortak grup sonuçlarını sunan katılımcılar, grup çalışmaları sonunda elde edilen verilerin rapor haline getirilip ilgili kamu kurum, kuruluşları ve basın ile paylaşılması ve ekim sonunda çalıştayın ikincisinin yapılması kararlaştırdı.  

Çalıştayın sonunda Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Birol Özdeniz tarafından Prof. Dr. Nur Akın’a, Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lerzan Aras tarafından katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Lefke'de 114 kök hintkeneviri daha
image Lefke’de 49 yaşındaki sakin H.F.’nin kullanımındaki ağıl içerisinde ekili toplam 114 kök hintkeneviri bitkisi daha bulundu.
Aziz Kaya: "Gençlerin enerjisi ile başaracağız!"
image Lefke Belediye Başkanı ve CTP Lefke Belediye Başkan adayı Aziz Kaya dün akşam seçim ofisi açılışında bölgeli gençlerle bir araya geldi.
LAÜ'de "Bir Cumhuriyet Eczanesinden Başlayan 50 Yıllık Yürüyüş" konulu söyleş...
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından “Bir Cumhuriyet Eczanesinden Başlayan 50 Yıllık Yürüyüş” konulu söyleşi düzenlendi.