Ana Sayfa >> LEFKE 18 Haziran 2017, Pazar 13:51
LAÜ'de"Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma" çalıştayı gerçekleştirildi
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi ve Bağlıköy Ekoturizm Gönüllüleri Derneği (BAĞ-EKODER) tarafından “Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma” konulu ortak çalıştay düzenlendi.
Paylaş  
23
21
22
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi ve Bağlıköy Ekoturizm Gönüllüleri Derneği (BAĞ-EKODER) tarafından “Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma” konulu ortak çalıştay düzenlendi.

Açılış konuşmasını LAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Birol Özdeniz’in, açılış sunumunu Prof. Dr. Nur Akın’ın yaptığı çalıştaya, LAÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri veöğrencileri, Bağlıköy Eko-turizm Gönüllüleri Derneği, Lefke Belediyesi, KTMMOB Mimarlar Odası, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Anıtlar Yüksek Kurulu, Turizm Planlama Dairesi, Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nden yetkililer, Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman ve Mimar Yrd. Doç. Dr. Pınar Uluçay katıldılar.

Akın, yaptığı konuşmada korumanın önemine değinerek, Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve ölçeğiyle, mimari ve doğal değerleriyle Bağlıköy’e örnek teşkil edebilecek olan örneklerden bahsetti. Örneklerden sonra, Bağlıköy’ün korunması için önerilerde bulunan Akın, önerilerini somut ve soyut değerlerin tanımı, bölgesel değişimler, müdahale ilkeleri, yönetimin önemi ve koruma stratejileri üzerinden açıkladı.

Akın’ın konuşmasının ardından katılımcılar, Bağlıköy’ü ziyaret etti. BAĞ-EKODERdernek binasında karşılanan katılımcılara sırasıyla dernek başkanı Perihan Aziz ve dernek genel sekreteri Taner Kerimoğlu köyün tarihi ve genel durumu, ekoköy olma süreci, köyde yapılan aktiviteler ve projelerle ilgili bilgiler verdiler. Bilgilendirmenin ardından köyde kısa bir gözlem turuna katılan katılımcılar, sonrasında LAÜ’ye döndü.

Üç farklı konu üzerinde çalışıldı

LAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Makbule Oktay’ın, çalıştayın amacı, hedefi ve işleyişi, Turizm Planlama Dairesi’nden Dr. Nurbanu Tosun Soyel’in ise, Bağlıköy ile ilgili yapılmış çalışmalar ve alınmış resmi kararlarla ilgili kısa anlatımlarının ardından konu ile ilgili grup tartışmalarına başlandı. Üç farklı gruptakatılımcılar, ‘Bağlıköy’deki mimari dokunun korunması, korumanın kontrolü ve denetim yöntemlerinin belirlenmesi’, ‘Mimari dokunun korunarak canlandırılması, mevcut yapıların eko turizme katkı sağlayacak şekilde değerlendirilmesi, yenileme ve yeniden kullanım önerileri sunulması’ ve ‘Köy halkının yöresel mimari, mimari koruma ve mimari korumanın eko turizm için önemi konularında bilinçlendirilmesi ve teşviki yöntemlerinin belirlenmesi’ olarak belirlenen üç konu üzerinde çalıştılar. İkinci günün sonunda oluşturdukları ortak grup sonuçlarını sunan katılımcılar, grup çalışmaları sonunda elde edilen verilerin rapor haline getirilip ilgili kamu kurum, kuruluşları ve basın ile paylaşılması ve ekim sonunda çalıştayın ikincisinin yapılması kararlaştırdı.  

Çalıştayın sonunda Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Birol Özdeniz tarafından Prof. Dr. Nur Akın’a, Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lerzan Aras tarafından katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edildi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ''de "Gönüllü Kan Bağışçısı Eğitim Semineri" gerçekleştirildi
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Öğrenci Dekanlığı tarafından “Gönüllü Kan Bağışçısı Eğitim Semineri” düzenlendi. LAÜ Rauf Raif Denktaş Eğitim Kompleksi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, Türk Kızılayı Zaf...
Bakan Dürüst: "Lefke yolu, üniversite kentine yakışır bir yol olacaktır"
Bakan Dürüst, Yedidalga - Gemikonağı Lefke anayolu ve Cengiz Topel Anıtı önü tamir ve asfalt kaplama yapım işi ile ilgili çalışmaları yerinde inceledi.
Konuşmak için yanına çağırdı, muşta ile çenesini kırdı!
Gemikonağı’nda Ali Jebeli, T.S.(E-22) tarafından darp edildi.