Ana Sayfa >> LEFKE 30 Mayıs 2017, Salı 13:53
Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri: "Yapılması gereken açık ihale sürecidir, peşkeş değil"
Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü, uzun süreden beri Kıbrıs Maden Şirketi’nin (CMC) adadan ayrılırken bıraktığı maden atıklarının temizlenmesi için ciddi uğraşlar verilirken “kapalı kapılar ardında” madencilik lobi faaliyeti yürütüldüğünü savunarak, Lefke halkının yeni bir madencilik macerasına asla izin vermeyeceğini yineledi.
Paylaş  
15
16
15
0

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü, uzun süreden beri Kıbrıs Maden Şirketi’nin (CMC) adadan ayrılırken bıraktığı maden atıklarının temizlenmesi için ciddi uğraşlar verilirken “kapalı kapılar ardında” madencilik lobi faaliyeti yürütüldüğünü savunarak, Lefke halkının yeni bir madencilik macerasına asla izin vermeyeceğini yineledi.

Koordinatörlüğün konuyla ilgili açıklamasında, çeşitli hükümetler döneminde Türkiye’de kayıtlı Gür – İş isimli şirketin KKTC’deki uzantısına Lefke bölgesinde maden arama izni verildiği belirtilerek, Lefke Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinin, herhangi bir maden arama faaliyetine başlanmadan çok önce şirket yetkililerine madenciliğe kesinlikle olur verilmeyeceğini birçok kez bildirdikleri kaydedildi.

Açıklamada ayrıca STÖlerin şirket yetkililerinden, maden arama yönünde hiçbir girişim başlatmamalarını ve “Kıbrıs’a gelirken düşündükleri güneş ve rüzgar enerjisi” konusuna yoğunlaşmalarını istedikleri ifade edildi.

“YAPILMASI GEREKEN AÇIK İHALE SÜRECİDİR, PEŞKEŞ DEĞİL...”

Açıklamada şöyle denildi:

“Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri olarak son zamanlarda yaptığımız gözlem ve tespitlerde, Gür-İş fimasının, bazı siyasi parti, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içine girip, madencilik lobi faaliyetlerini sürdürdüğü ve buna hız verdiği sonucuna vardık. Bölgesi sivil toplumörgütleri olarak, şirketin bu kişi ve kurumlarla girdiği ilişkileri sorgulayıp, kamuoyunun bilgisine getireceğiz. Burda yapılması gereken, daha öncede kamuoyuyla paylaşığımız görüşler doğrultusunda şeffaf ve açık bir ihale sürecinin başlatılmasıdır. CMC alanının kapalı kapılar arkasında Gür-İş fimasına peşkeş çekilmesi değildir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz.”

Açıklamada, “CMC alanının Gür-İş firmasına peşkeş çekilmesi ve Lefke bölgesinde yeni madencilik faaliyetine izin verilmesi kimlere ne kadar maddi ve siyasi kazanç sağlayacak” diye soruldu.

“BAŞKA LEFKE YOK”

Lefke ve halkının, yörenin ekonomik geleceğinin “eğitim, turizm ve tarıma” dayalı olarak planlanması hususunda çok büyük oranda konsensus sağladığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu nedenle madencilik ve diğer herhangibir kirli yatırıma kesinlikle olur vermeyeceğiz. Bunu hem hükümetlerin, hem de bu yönde talepte bulunacak herhangi bir gerçek veya tüzel kişinin çok iyi bilmesini isteriz.

Lefke yöre halkı olarak bu tür yatırımlara her ne pahasına olursa olsun geçit vermeyeceğiz. Tek kazma bile vurdurmayacağız. Bizlerin madenciliğe ayıracak tek karış toprağımız bile yoktur. Bizler Lefke’yi ileriye eğitim, turizm ve tarımla taşıyacağız. Yöremizde madenciliğe yer yoktur. Çünkü başka Lefke de yoktur.”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ'de "Gıda Güvenliği"ne dikkat çekildi
Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından “ISO-22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi” eğitim programı düzenlendi.
LAÜ bu yıl da başarılı öğrencilerin tercihi oldu
2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) LYS sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri arasında en fazla öğrenci yerleşen 2. üniversite olarak tarihi bir başarıya imza atan Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), ay...
Lefke'nin kurtuluşu törenle kutlandı
İkinci Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Lefke’nin kurtuluşu bu akşam törenle kutlandı.