Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Ocak 2017, Salı 07:25
Margaritis Schinas: "Kıbrıs'ta AB'nin rolü belirleyici bir rol"
Avrupa Komisyonu'nun Basın Sözcüsü Margaritis Schinas, Avrupa Birliği'nin Cenevre'de yapılan görüşmelerde gözlemci olarak katılması için davet edildiğini; ancak AB'nin rolünün belirleyici bir rol olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.
Paylaş  
11
9
11
0

Avrupa Komisyonu'nun Basın Sözcüsü Margaritis Schinas,  Avrupa Birliği'nin Cenevre'de yapılan görüşmelerde gözlemci olarak katılması için davet edildiğini; ancak AB'nin rolünün belirleyici bir rol olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

Schinas, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısı sırasında Kıbrıs Haber Ajansı muhabirinin ilgili sorusuna “Avrupa Birliği müzakerelere gözlemci olarak katılıyor. Bu açık ve nettir. Ancak katılmamız için neden ise: Başkan Juncker hem Anastasiades hem de Mustafa Akıncı ile sürekli temas içinde bulunuyor, Avrupa Konseyi bize açık ve net bir şekilde bir talimat verdi ve bunun için orada bulunmamızın parametreler biliniyor” yanıtını verdi.

Güvenlik ve garantörler konusu ile ilgili başka bir soruya Margaritis Schinas, “müzakerelerin gündemine girmeyeceğiz, garantiler ve güvenlik konusu Cenevre'de ele alınacak” şeklinde yanıt verdi.

Avrupa Komisyonu'nun Basın Sözcüsü, “Bırakalım iki tarafı çalışsın, Birleşmiş Milletler orada olacak ve umarız süreç başarılı olacak” dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Tornaridis, Anastasiadis'in mesajını TC Başbakanı Yıldırım'a iletti
Kıbrıslı Rum milletvekili aynı zamanda Asya Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Nikos Tornaridis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa ilişkin mesajını Türkiye Başbakanı Binali Yıldırm’a ...
Anastasiadis için "seçimlere dönük uluslararası oyuncu rolünü oynuyor" yorumu
Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin salı gecesi Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği beklenmedik ziyaret sonrasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Lübnan’daki gelişmeler konusunda bölge ülkeleri ve AB nezdinde ini...
Anastasiadis'in, Yunanistan - Mısır - Kıbrıs işbirliğine İtalya'nın da katılm...
Rum Lider Nikos Anastasiadis, üçlü işbirliğinin İtalya’nın katılımıyla daha da genişletilmesi yönünde yaptığı öneri Yunanistan ve Mısır tarafından kabul edildi.