Ana Sayfa >> EĞİTİM 16 Haziran 2017, Cuma 07:42
Milli Eğitim Bakanlığı ile KTOEÖS arasında genelge polemiği
Milli Eğitim Bakanlığı ile KTOEÖS arasında genelge polemiğiKıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS); Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın okullara gönderdiği genelgeye göre hazırlanacak bütünleme karnelerinin tüzüğe aykırı ve geçersiz olduğunu savundu.
Paylaş  
26
31
25
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan - TAK

Eylem: “MEB’in okullara gönderdiği genelgeler yasaya aykırı”

Kavaz: “Genelgeler, Talim ve Terbiye Dairesi yetkilileri ile hazırlandı”

 Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS); Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın okullara gönderdiği genelgeye göre hazırlanacak bütünleme karnelerinin tüzüğe aykırı ve geçersiz olduğunu savundu.

Eylem ayrıca, akademik sınıflar oluşturulmasıyla ilgili gönderilen genelgenin de tüzüğe; müdür, müdür muavinlerinin yaz dönemindeki görevleriyle ilgili talimat genelgesinin ise yasaya aykırı olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz ise KTOEÖS’ün iddialarını yanıtladı. Kavaz, ortaöğretim kuruve kuruluşlarına Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından gönderilen genelgelerde yer alan maddelerin Talim ve Terbiye Dairesi yetkilileri ile birlikte hareket edilerek belirlendiğini kaydetti.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığın tüm okullara genelge gönderip tüm öğrencilerin bütünleme sınavına girme zorunluluğu bulunmadığını, bütünleme sınavına girmeyen öğrencilere de not verilmesi gerektiğini bildirdiğini kaydederek, “Bu tam bir skandaldır. Yasa ve tüzük tanımazlıktır” ifadelerini kullandı.

Eylem, Bakanlığın okullara tüzüğe aykırı bir genelge gönderdiğini,  genelgeyle Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’ne aykırı davranıldığını, okul idarelerinin yanlış yönlendirildiğini öne sürdü

“Bakanlık kendi tüzüğünü de tanımamaktadır. Yapılan uygulamalar ve karneler maalesef yasal değildir. Yasa tüzük tanımaz bu siyasi anlayışın gelenek haline getirilmeye çalışıldığı uygulamalar kabul edilebilir değildir” diyen Eylem, Bakanlığa bu yanlışı düzeltmesi, okul idarelerine de karneleri tüzüğe uygun olacak şekilde hazırlama çağrısı yaptı.

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz ise KTOEÖS’ün iddialarını yanıtladı. Kavaz, ortaöğretim kurum ve kuruluşlarına Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından gönderilen genelgelerde yer alan maddelerin Talim ve Terbiye Dairesi yetkilileri ile birlikte hareket edilerek belirlendiğini kaydetti.

EYLEM: “GENELGE, SINIF GEÇME SINAV TÜZÜĞÜ İLE ÇELİŞİYOR”

Kıbrıs Postası’na konuşan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın “tüm öğrencilerin bütünleme sınavına girme zorunluluğu bulunmadığı, bütünleme sınavına girmeyen öğrencilere de not verilmesi gerektiği” yönündeki genelgenin orta son sınıf (8’inci sınıf) öğrencileri adına Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’nde yer alan madde ile çeliştiğini açıkladı.

“8’İNCİ SINIFLAR GÖZARDI EDİLDİ”

Eylem, tüm ortaokul, lise ve kolej müdürlüklerine gönderilen genelgede 8’inci sınıf öğrencilerinin gözardı edildiğini ve söz konusu tüzükte yer alan; “Doğrudan Sınıf Geçme Koşulları’ maddesinin (b) bendinde “Ders yılı sonunda Yıl Sonu Başarı Notu tüm derslerden en az 5 (beş) alan ortaokul son sınıf (8. Sınıf) öğrencileri ortaokuldan mezun olarak, diploma almaya hak kazanırlar” ve (c) bendin de ise “Ders yılı sonunda mezun olma şartını yerine getiremeyen son sınıf (8. Sınıf) öğrenciler, Yıl Sonu Başarı Notu 5’in altında olan tüm derslerden bütünleme sınavına girerler” şartlarına uyulmadığını kaydetti.

“HÜKÜMET, YASA TANIMAZLIĞI KURAL HALİNE GETİRDİ”

Hükümetin yasa tanımazlığı gelenek haline getirdiğini ifade eden Eylem, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın okullara gönderdiği diğer genelgelerde de aynı şekilde hareket ettiğini kaydederek şöyle konuştu:

“Tüzükte yer alan şartlara göre akademik sınıflara ayrılacak öğrencilerin alan derslerinin tümünün notunun 8 olması gerekiyor. Ancak Bakanlığın gönderdiği genelgeye göre akademik sınıflara ayrılacak öğrencilerin alan derslerinin not ortalamasının 8 olması gerektiğini bildirdi. Bir diğer genelgede ise yaz tatilinde okul müdür ve muavinlerinin Pazartesi günleri okulda bulunması gerektiği yönünde ifadelere yer verildi, Öğretmen Yasası’nda böyle bir madde yoktur. Okul müdür ve muavinlerinin 30 Haziran – 1 Eylül tarihleri arasında yaz tatili hakkı var ancak zaten müdür ve muavinler yıllardır yasada yer almasa da haftanın 1 günü okulda bulunuyor. Fakat Bakanlığın bu şekilde yasada olmayan yaptırımlar uygulaması doğru değil, ve sendika olarak bunların düzeltilmesi için ve yasaya aykırı davranışların son bulması için sesimizi yükselteceğiz”

KAVAZ: “GENELGELER, TALİM VE TERBİYE DAİRESİ’NDEN ONAY ALINARAK HAZIRLANDI”

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz ise KTOEÖS’ün iddialarını yanıtladı. Kavaz, ortaöğretim kurum ve kuruluşlarına Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından gönderilen genelgelerde yer alan maddelerin Talim ve Terbiye Dairesi yetkilileri ile birlikte hareket edilerek belirlendiğini kaydetti.

Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’ne göre öğrencilerin bütünleme sınavına girme zorunluluğunun olmadığını belirten Kavaz, akademik sınıflara ayrılan öğrencilerin alan derslerinin not ortalamasının 8 olması gerektiği ve bütünleme sınavı zorunluluğu olmadığı yönünde gönderilen genelgelerin Talim ve Terbiye Dairesi’nden onay alınarak hazırlandığını söyledi.

Müdür ve müdür muavinlerinin yaz tatillerinde Pazartesi günleri okulda bulunmasının ise bir gereklilik olduğuna işaret eden Kavaz, “Okullar Pazartesi günleri öğrenci ve velilerin evrak ve bilgi almaları için açık olmalı. Bu nedenle müdür ve muavinler nöbetçi olarak okullarda bulunmalı. Yaz tatili boyunca okulların kapalı olması mümkün değil” dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ'nün giriş ve burs sınavı 3 Haziran'da yapılacak
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Giriş ve Burs Sınavı 3 Haziran Pazar günü LAÜ Kampüsü’nde saat 10:00’da yapılacak.
İstanbul Aydın Üniversitesi en iyi üniversite seçildi
Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, İstanbul Aydın Üniversitesi'ne gönderdiği davet mektubuyla, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin 2017 yılının en iyisi olduğunu duyurdu.
Dr. Kamil Kanıpek: "Kültür Endüstri"sinin önlenemez yükselişi devam ediyor"
Medya ve özellikle televizyon yayınlarının; Artık, toplumsal eleştirilerin ana konularından birisi olma kavramı ile popüler kültürün üretilmesinde ve yayılmasındaki olumsuz etkilerine yönelik bir diğer eleştirel yorum...