Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Ağustos 2017, Cuma 10:30

Öztürkler: "KKTC ve TC'deki öğrenci sayısı azaldı, öğrenci ve eğitim kalitesi arttı"

Öztürkler: Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, geçen yıla oranla YÖK tarafından yapılan YGS-LYS sınavları sonucunda KKTC’deki üniversitelere yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısının azalmasının nedeninin YÖK’ün öğrenci yerleştirme kararında yaptığı değişikliğin nedeni olduğunu ancak yapılan değişikle öğrenci kalitesinin yükseltildiğini söyledi.
Paylaş  
34
48
36
1

Kıbrıs Postası  - Cansu Yarışan

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, geçen yıla oranla YÖK tarafından yapılan YGS-LYS sınavları sonucunda KKTC’deki üniversitelere yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısının azalmasının nedeninin YÖK’ün öğrenci yerleştirme kararında yaptığı değişikliğin nedeni olduğunu ancak yapılan değişikle öğrenci kalitesinin yükseltildiğini söyledi.

KKTC’deki üniversitelere Türkiye dışında diğer ülkelerden uluslararası öğrenci kayıtlarının ve KKTC vatandaşı öğrenci kayıtlarının devam ettiğini belirten Öztürkler, KKTC’ye yurtdışından gelen öğrenci sayısının 13 binler kadar ulaşacağını kaydetti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, açıklanan 2017-2018 YGS-LYS sınavlarının yerleştirme sonuçlarına göre KKTC üniversitelerine yerleşme hakkı kazanan 10 bin 795 öğrenci hakkında Kıbrıs Postası’na konuştu. Açıklanan veriler göre geçen yıl ile kıyaslandığı zaman sınav sonuçlarına göre KKTC’deki üniversitelere yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısı bin 165 kişi azalırken, Öztürkler bunun sebebini YÖK tarafından öğrenci kalitesinin artırılması yönünde yapılan değişiklik sonucu olduğunu açıkladı. Öztürkler, yapılan değişiklik ile öğrenci sayısının azaldığını ancak eğitim kalitesinin uzun vadede yükseleceğini söyledi.

“TC VE KKTC’DE ÖĞRENCİ SAYISI GENEL ANLAMDA AZALDI ANCAK ÖĞRENCİ VE EĞİTİM KALİTESİ YÜKSELDİ”

Öğrenci sayısının baz alınarak eğitim alanında değerlendirme yapmanın doğru olmadığını ifade eden Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, YÖK tarafından bu yıl yapılan LYS-YGS sınavları sonucunda geçen yıla oranla KKTC’deki üniversitelere yerleşen öğrenci sayısında YÖK’ün eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla yaptığı değişiklik nedeniyle azalma olduğunu söyledi. YÖK’ün aldığı karara göre tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık gibi alanlara ve eğitim fakültelerine alınan öğrencilerin kontenjana göre değil, sınav sıralama sonucuna göre seçildiğini belirten Öztürkler, alınan kararla Türkiye’de ve KKTC’deki öğrenci sayısının genel anlamda azaldığını ancak öğrenci ve eğitim kalitesinin artırıldığını belirtti ve şöyle konuştu:

“Öğrenci sayısındaki değişiklik genel olarak değerlendirilmelidir. 1 yıllık değişim göz önüne alınarak değerlendirmek doğru olmaz. Ancak bu yıl öğrenci sayısında yaşanan az bir sayıdaki azalmada YÖK tarafından alınan karar etkili oldu. Alınan karar çerçevesinde YÖK, tıp, mimarlık, mühendislik ve hukuk gibi alanların yanı sıra eğitim fakültesindeki bölümlerde eğitim görecek adaylar için sınav sıralama sınırı koyarak, boş olan kontenjana göre değil sınav sıralama sonucuna göre öğrenci yerleştirdi. Bunun sonucunda genel anlamda üniversitelere yerleşen öğrenci sayısında azalma meydana geldi. Türkiye’de devlet üniversitelerindeki doluluk oranı yüzde 95 iken bu yıl yüzde 79 oldu, vakıf (özel) üniversitelerinin doluluk oranı ise yüzde 88 iken yüzde 71 oldu. KKTC’de ise genel anlamda geçen yıl yüzde 65 olan öğrenci yerleşme oranı bu yıl yüzde 53’e düştü. Öğrenci sayısında azalma olsa dahi, buradaki asıl amaç puan ortalaması baz alınarak eğitim kalitesini artırmaktır”

“YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI 13 BİNLERE KADAR ULAŞACAK, KAYITLAR DEVAM EDECEK”

KKTC’deki üniversitelere Türkiye dışında diğer ülkelerden uluslararası öğrenci kayıtlarının ve KKTC vatandaşı öğrenci kayıtlarının devam ettiğini belirten Öztürkler, KKTC’ye yurtdışından gelen öğrenci sayısının 13 binler kadar ulaşacağını kaydederek, “Uluslararası öğrenci ve KKTC vatandaşı öğrencilerin kayıtları devam ediyor. Buna göre yurtdışından gelen öğrenci sayısı 13 binlere kadar ulaşacak. Türkiye’deki üniversitelere yerleşme hakkı kazanan KKTC vatandaşı öğrencilerin ise kayıtları hızla devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ek kontenjanlar da açıklandığı zaman Türkiye’de eğitim görecek olan KKTC vatandaşı öğrencilerin kesin sayısı açıklanacak dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ağustos 2017, Cuma
osman bülent yorulmaz         - istanbul
Fevkalade güzel bir değerlendirme. öğrenci kalitesinin yükselmesi çok çok önemli...

KTOEÖS hükümetten taleplerini açıkladı
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, sendika olarak hükümetten taleplerini açıkladı.
Çavuşoğlu: "LYS'de KKTC, Türkiye'nin Doğu illerinin de altında"
UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’ten ömrünü eğitimde geçirmiş bir kişi olarak tecrübelerinin icraata yansımasıyla eğitimde sorunları aşacak bir performansa imza atmasını be...
Berova: "Ekonomik Mali Protokol'de bursların aşağı çekilmesi gibi bir madde v...
UBP Milletvekili Özdemir Berova, bütçenin geçtiğimiz yıla oranla azaldığını söyleyerek, eğitimi nasıl organize edilip düzenleneceği konusuna odaklanmak gerektiğini belirtti.