Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 8 Haziran 2017, Perşembe 11:29
banner

Piyasalarda bugünün adı "Süper Perşembe"

Piyasalarda bugünün adı Süper PerşembeAvrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün sonuçlanacak olağan toplantısı öncesinde dün küresel mali piyasalarda EUR/USD fırtınası esti.
Paylaş  
32
31
34
0

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün sonuçlanacak olağan toplantısı öncesinde dün küresel mali piyasalarda EUR/USD fırtınası esti.

Dün basına sızan bir habere göre ECB’nin enflasyon tahminlerini aşağı yönde revize edebileceği yönünde haberler, son dönemlerde güçlenen Avrupa genelindeki verileri ve kıpırdayan enflasyon beklentisinin etksi ile 1,13 seviyesine dayanan EUR/USD paritesinde adeta şok bir etki yaratmak suretiyle hızlı bir gerilemeye neden oldu.

Gün boyunca aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere 1,1280 seviyelerini zorlayan parite, haber ardından 1,1205 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Akabinde ise gün boyu haber kirliliğine paralel söz konusu iki bant arasından zigzaglar görüldü. Bugün açıklanacak olağan faiz toplantısına yönelik önemli bir beklentinin olmadığını artık söyleyemeyiz. Düne kadar dengeli bir üslup takınması beklenen Draghi’nin bugün 15:30’da başlayacak basın toplantısının soru cevap kısmı önemle takip edilecektir. Dünkü haber kirliliği ve basına sızan dedikodu ardından Draghi’nin bugün daha dikkatli bir ton kullanacağını tahmin ediyoruz. Bu bağlamda, paritenin 1,1280 seviyesinin altındaki dengelenmesine devam edeceğini düşünüyoruz.

EUR/USD’den söz etmişken, Dolar bacağından da söz etmek gerekiyor. Eski FBI Başkanı Comey, Rusya’nın ABD’de geçtiğimiz Kasım ayında yapılan başkanlık seçimine etkisinin olup olmadığına ilişkin inceleme kapsamında bugün ABD Kongresi’nde ifade verecek. Dün yayımlanan yazılı ifadesinde, önemli sayılabilecek yeni bir bilginin olmadığı görülse de, bugün kongrede yapılabilecek sözlü açıklamalar önem arz edecektir. Ülkenin bütünlüğünü tehlikeye atmayacağını düşündüğümüz Comey’in ifadesinden herhangi bir negatif yansıma beklemesek de, Trump’a yönelik soru işaretlerinin giderilemeyebileceğini de düşünüyoruz.

İngiltere bugün sandık başına gidiyor. Son dönemlerde artan terör olaylarının gölgesinde popularitesini bir miktar kaybeden Başbakan May’in partisi Muhafazakarların oy kaybına uğradığına ilişkin son haftalarda açıklanan anket sonuçları, Sterlin üzerinde baskı kurmuştu. May’in erken seçim kararı almasının arkasında yatan en büyük etken, Brexit yasa tasarasından mevcut 330 olan sandalye sayısını artırarak daha güçlü bir konuma gelmekti. Lakin, son dönemlerde tatsız olaylar nedeniyle İşçi partisinin arayı kapatması sonrasında acaba tek başına iktidar olma şansını kaybeder mi sorusu da ister istemez gündeme geldi. İngiltere’de tek başına iktidar olabilmek için 326 sandalye gerekiyor.

Haliyle, siyasi istikrarsızlığa sevmeyen piyasaların olası bir koalisyon senaryosuna da olumsuz tepki vereceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, mevcut yapının korunması durumunda Sterlin’in güç kazanmasını ve kuvvetle muhtemel 1,3050 seviyesini doğru yükselmesini; aksi senaryoda ise, 1,2770 yatay desteğinin altında 1,25’li seviyelerin hedefleneceğini düşünüyoruz.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

IMF, Türkiye için 'acil durum grubu oluşturdu'
image DW Türkçe, edindiği bilgilere göre, IMF'nin, Türkiye'nin kapısını çalma ihtimaline karşı acil durum grubu oluşturduğunu duyurdu.
KTTO'nun yayın organı "Ekonomi" çıktı
image Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) yayın organı “Ekonomi”, uzun bir aradan sonra yeniden e farklı bir formatla yayınlandı.
Yüksek Planlama Kurulu'na Denktaş, Atakan ve Nami görevlendirildi
image Bakanlar Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu’na Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin görevlendirilmesine karar verdi.