Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 19 Mayıs 2017, Cuma 13:18
banner

Politis: "Son umutlar 'Lobici' Eide'de"

Politis: Son umutlar 'Lobici' Eide'deRum basının, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin haberlere geniş yer verirken, Anastasiadis’in dün akşam konuya ilişkin yaptığı açıklama da öne çıkan haberler arasındaydı.
Paylaş  
25
23
26
0

Rum basının, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin haberlere geniş yer verirken, Anastasiadis’in dün akşam konuya ilişkin yaptığı açıklama da öne çıkan haberler arasındaydı.

Politis gazetesi: “Eide Hala Çabalıyor – Son Umutlar ‘Lobici’ Eide’de – Dün De Anlaşma Yok – Gel Gitler Pazartesi Devam Edecek – Anastasiadis: Kabul Ederlerse Seçimler Öncesi Çözüm” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerin devamının ve liderlerin Cenevre’ye gidip gitmeyeceklerinin Eide’nin lobicilik yeteneklerine kalmış gözüktüğü yorumunda bulundu

Eide’nin dün akşam adadan ayrılmasının beklendiğini ve önümüzdeki hafta adaya dönerek temaslarına kaldığı yerden devam edeceğini vurgulayan gazete, Anastasiadis’in ise Pazartesi sabahı Rum Ulusal Konseyi’ni bilgilendireceğini yazdı.

Eide’nin dün ilk olarak Anastasiadis’le görüştüğünü, ardından da Akıncı’yla bir araya geldiğini ifade eden gazete, tekrar Anastasiadis’le görüşmek isteyen Eide’nin, Anastasiadis tarafından, Başkanlık Sarayı Diplomatik Büro Müdürlüğü unvanı da olan Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’e yönlendirildiğini belirtti.

Gazete, Hristodulidis’in Eide’yle görüşmesinin ardından açıklama yapmadığını da vurgularken, bir soru üzerine ise Pazartesi gününe kadar sabırlı olunmasını, Anastasiadis’in önerisinin kabul edilmesi durumunda “çözüme götürebileceğini” söylediğini aktardı.

Haberde ayrıca, istişarelerin farklı düzeylerde de devam ettiği, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hem Eide hem de Kıbrıs Türk müzakereci Özdil Nami’yle telefonda görüştüğü, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın da Anastasiadis’le dün akşam görüşmesi gerçekleştirdiği vurgulandı.

ANASTASİADİS’İN ÖNERİSİ

Simerini gazetesi ise: “Çözüm Önerisi Mustafa Akıncı’nın Önünde” başlığı altında manşetten verdiği haberinde Anastasiadis’in sunduğu çözüm önerisine ilişkin iddialara yer verdi.

Gazete, Anastasiadis’in önerisinin, liderlerin güvenlik ve garantiler konularını “kapatmak” üzere, uluslar arası düzeyde görüşmek için Cenevre’ye gitmelerini, uzlaşı sağlamaları halinde liderlerin Cenevre’de kalarak toprak konusunu görüşmelerini, bunda da uzlaşı sağlanması durumunda liderlerin Kıbrıs’a dönerek iç yönetime ilişkin konuları ele almalarını içerdiğini iddia etti.

Kıbrıs Rum tarafının bu öneriyle, “ilk olarak alacağını alması ve Türkiye’nin güvenilirliğinin kanıtlanmasının ardından Kıbrıs Rum tarafının, yönetim başlığında yeni tavizlere (dönüşümlü başkanlık ve Kıbrıslı Türklerin karar alma mekanizmalarına etkin katılım) yönelmesinin öngörüldüğü” iddia edildi.

Haravgi gazetesi ise haberini: “Kıbrıs Müzakereleri Yoğun Bakımda – Eide’den Müzakereleri Kurtarmak Adına Gel-Git” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarına taşırken, Anastasiadis’in dün akşamki konuşmasında “sunduğu öneride ilk olarak güvenlik ve garantiler konularının ele alınması ve eğer uzlaşıya varılırsa geride kalan diğer konulara geçilerek uzlaşıya varılmasının daha kolay olacağını önerdiği imasında bulunduğunu” yazdı.

Habere göre Anastasiadis, Kıbrıs Türk basınında yer alan önerisine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Söylediklerimin arkasında olduğumu, yani çözüm istediğimi kanıtlamak için bir öneride bulundum. Çözüm kendi kendimizi tekrar etmek ve sahip olduğumuz görüş ayrılıklarında ısrar etmek değildir. Bana konuların çapraz müzakeresi vs den bahsediyorlar. Bugüne kadar, en azından Mont Pelerin’e kadar toprak yada garantilere değinmemizi reddedenler kimlerdi? Beyin fırtınası bile yapmayı reddediyorlardı. Bu iki konuyu sona kalacak şekilde dışlıyorlardı”.

Gazete, önerisinin yeniden düzenlenmesi ihtimali olup olmadığının sorulması üzerine ise Anastasiadis’in “açıklama yapmaya niyetim yok ve önerim de açıklanmayacak” dediğini aktardı.  

Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Top Akıncı’da – Başkan Anastasiadis Toprak-Güvenlik Konularının Görüşülmesi Konusunda Yanıt Bekliyor – Ankara’ya Baskı Uyguluyor – Türk Tarafının Niyetlerini Ortaya Koyması İçin Anastasiadis’ten Hareket” başlıkları altında aktardı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kocias ABD temaslarında Kıbrıs sorununu da gündeme getirecek
image Yunanistan Dışişleri Bakanı NikosKocias, ABD’ye gerçekleştireceği ziyarette, Kıbrıs sorununu da gündeme getirecek.
Hristofyas, Anastasiadis'i, Akıncı'nın Guterres çerçevesi önerisine cevap ver...
image Rum yönetimi eski başkanlarından Dimitris Hristofyas, Nikos Anastasiadis’e, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Guterres Çerçevesi önerisine cevap verme çağrısı yaptı.
KKTC limanlarına demirleyen AB bayraklı gemiler...
image Kathimerini gazetesinde bugün yer alan bir haberde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bayraklarına sahip ticari gemilerin veya ikmal gemilerinin, zaman zaman Kuzey Kıbrıs’taki limanlara demirledikleri belirtildi.