KIBRIS POSTASI http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/36/news/29820

16 Eylül 2009, Çarşamba
17:07
CHP'den 'alfabeye harf eklemeye' tepki
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, kimi harflerin alfabeye eklenmesinin mevcut devrim yasaları ve Anayasa uyarınca mümkün olmadığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, kimi harflerin alfabeye eklenmesinin mevcut devrim yasaları ve Anayasa uyarınca mümkün olmadığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okay, ismi olan ancak içeriği belirsiz bir açılımın tartışıldığını, hala söz konusu açılımın içeriğinde neyin olduğunun bilinmediğini söyledi.

Okay, ''alfabeye q, x, w harflerinin ekleneceği'' yönündeki haberlerle ilgili olarak, ''Kimi varsayımlar üzerinden 'şu mu var acaba' diye, fal bakar gibi alternatifler üretiliyor. Böyle bir açılımda böyle bir değişiklik q, w, x var mı yok mu bu meçhul. O meçhul üzerinden tartışmak değil ama ona ilişkin düşünce ifade etmek gerekiyorsa, kimi harflerin alfabeye eklenmesi mevcut devrim yasaları ve Anayasa uyarınca mümkün değil'' dedi.

Bunların, Türkçe'de kullanılan harfler olmadığını ifade eden Okay, şöyle devam etti:

''Ama bir başka ulusal yabancı dilde bu harfler var mı? Var. Ama Türkçede yok. Bu, bir eğitim sürecinin yarı resmi ya da resmi halde etnik dili, etnik kültürünü acaba eğitime monte etmek için ön girişim mi? Olabilir ama mevcut Anayasa ve yasalar çerçevesinde bu üç harfin eklenmesi bir yasal düzenlemeyi gerektiriyorsa, bu Anayasanın değiştirilmez kurallarına ve eğitime ilişkin düzenlemelere aykırıdır diye düşünüyorum.''

Okay, sınır ötesi operasyonla ilgili tezkerenin uzatılıp uzatılamayacağı konusundaki bir soru üzerine, eğer Irak'ın kuzeyinde, Türkiye için tehdit devam ediyorsa o sürenin yeniden uzatılmasının doğru olduğunu söyledi.

A.A.2001 © 2017 KIBRIS POSTASI