KIBRIS POSTASI http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/29852

17 Eylül 2009, Perşembe
12:48
Ekim'de haftada iki toplantı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakere sürecini hızlandırma ve Ekim ayında hafta iki kez buluşmayı kararlaşırdı.

Talat ve Hristofyas'ın Lefkoşa ara bölgedeki görüşmesi sona erdi. Liderler, açıklama yapmadan bölgeden ayrılırken, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, yaptığı kısa açıklamada, görüşmenin liderler ve temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu arasında dörtlü başladığını ve daha sonra, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' başlığı altındaki ''Yürütme''ye ilişkin önerilerin ele alındığını söyledi.

Görüşmede, Ekim ayının görüşme takviminin de belirlendiğini kaydeden Zerihoun, liderlerin süreci hızlandırmayı ve Ekim ayında haftada iki kez görüşmeyi kararlaştırdığını açıkladı.

Zerihoun, 2 Ekimdeki görüşmenin 5 Ekime ertelendiğini, liderlerin daha sonra 7, 8, 14 ve 15 Ekim tarihlerinde görüşme yapacağını kaydetti.

Liderlerin temsilcileri de ''Yürütme'' konusundaki farklılıkları yakınlaştırmak amacıyla gelecek hafta bir araya gelecek.

Müzakerelere 5 Ekime kadara ara verildi.
AA2001 © 2017 KIBRIS POSTASI