KIBRIS POSTASI http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/49/news/38999

2 Eylül 2010, Perşembe
14:43
Özer Hatay "Damdan Düşen Adam"ı Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'a sundu

Gazeteci Yazar Özer Hatay “Damdan Düşen Adam” adlı kitabını, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a takdim ettiği bildirildi. Hatay, bugün ofisinde ziyaret ettiği Rauf Denktaş’a kitabını sundu.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş kitabı alırken yaptığı konuşmada yayımladığı kitap nedeniyle Hatay’ı kutladı ve çalışmalarının devamını diledi.

350 sayfalık “Damdan Düşen Adam” kitabı, Işık Kitapevi’nin düzenlediği Kitap Fuarı’nda satışa sunuldu. Kitapta Özer Hatay’ın anılarının yanı sıra, gazetelerde çıkan bazı yorumları ve röportajları yer alıyor.

ÖZER HATAY’IN ÖZGEÇMİŞİ

“Gazeteci Özer Hatay, 26 Ocak 1937 tarihinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. Yenicami İlkokulu’nu bitirdikten sonra orta eğitimini Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı. Amerika menşeli The Manufacturers Insurance adlı sigorta şirketinde iş hayatına başladı. Bu şirkette çalışan tek Türk olarak kısa zamanda EOKA tedhiş örgütünün hedefi haline geldi ve bombalı saldırıya uğradı. Böylece genç yaşta kendisini mücadelenin içinde buldu. Yaralı olarak atlattığı bu saldırıdan sonra Rum kesiminde olan işinden ayrılmak zorunda kaldı.

Gönüllü olarak katıldığı mücadelede Mücahit Komutanlığı görevinde bulundu. 1957 yılında Bozkurt Gazetesi’nde spor yazarlığıyla gazeteciliğe başladı. Bir yıl sonra Halkın Sesi gazetesine profesyonel gazeteci olarak transfer oldu. Zamanla kendini Türkiye Basını’nın en yüksek tirajlı gazetesi Hürriyet’te buldu ve 30 yılı aşkın süre bu gazetenin Kıbrıs muhabirliğini yaptı. Hürriyet’in yanı sıra Türkiye’de yayınlanan Haber Ajansı, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerinde Kıbrıs hakkında yazılar yazdı. Radyo ve televizyon ile tanışıklığı 1959 yılına rastlayan Özer Hatay uzun yıllar futbol maçı spikerliği de yaptı.

Yurt dışında çok sayıda seminer veren Hatay, devlet adamlarından gazetecilik başarı ödülleri aldı. Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Dış Basın Birliği’nde başkanlık görevlerinde bulundu.

Halkın Sesi gazetesinde siyasi, ekonomik ve sosyal içerikli konularda günlük yazılarına devam eden Özer Hatay, televizyon ve radyo programlarında yorumlar yapmaktadır. Evli olup iki çocuğu ve üç torunu var.”

TAK2001 © 2017 KIBRIS POSTASI