Ana Sayfa >> LEFKE 13 Nisan 2017, Perşembe 07:48

Rumlar 'en sonunda' Aplıç için adım attı

Rumlar 'en sonunda' Aplıç için adım attıLefke Aplıç Kapısı’nın açılması için Güney Kıbrıs’ta yapılması gereken çalışmalarla ilgili ihale sözleşmesi dün en sonunda imzalandı.
Paylaş  
41
81
41
0

Kıbrıs Postası - Ulaş Barış

Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması için Güney Kıbrıs’ta yapılması gereken çalışmalarla ilgili ihale sözleşmesi dün en sonunda imzalandı.

Açılması yıllardır gündemde olan ancak bir türlü muvaffak olunamayan kapı ile ilgili yolun inşasını yapacak KOKİAS şirketi ile Rum Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre yapım çalışmaları mayıs ayında başlayacak.

Toplamda 2,3 milyon euroya mal olacak projenin 34 haftada tamamlanacağı bildirilirken; Aplıç Kapısı’nın bu şartlarda en erken 2018 yılı başında açılması bekleniyor. Yolun toplam uzunluğu ise 2,6 kilometre olacak. Ara bölgedeki 0.5 kilometrelik yol ise UNDP tarafından yapılacak.

Aplıç Kapısı’nın kuzey kısmında ise işler iyi gidiyor. Geçtiğimiz eylül ayında imzalanan sözleşme uyarınca toplamda 980 metre ve 7 metre genişliğindeki yoldaki çalışmalar neredeyse bitme aşamasına gelmiş durumda.

Avrupa Birliği tarafından Mali Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve 600 bin euroya mal olacak çalışmaların en kısa sürede bitirileceği belirtilmişti.

Lefke’yi Trodos bölgesindeki 13 köye bağlayan tarihi Aplıç Kapısı, 1963’ten beri kapalı durumda bulunuyor.

1974 yılındaki savaş sırasında yolun her iki kısmına da çok sayıda mayın döşenmiş ve bu mayınlar zaten dağlık olan bölgeyi daha da aşılmaz bir hale getirmişti.

Geçtiğimiz yıllarda Birleşmiş Milletler’in çabaları ile temizlenen mayınlar, kapının kısa zamanda açılacağı izlenimini uyandırmış ancak kapı ile ilgili Rum tarafında yaşanan bir dizi aksaklık, gecikmeye yol açmıştı.

Söz konusu aksaklıkların başında, Rum Meclisi’nin 2017 bütçesi için kapı için ödenek ayırmaması gösterilmiş; yapılan açıklamada ise ‘unutuldu’ denmişti.

Ancak konunun esası daha sonra Rum basınına konu olmuş, söz konusu ödeneği ELAM’ın engellediği ortaya çıkmıştı.

İlgili haber:

 Kaya: "Aplıç'ın açılmaması Lefke'ye çok şey kaybettirdi"


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Yabancı öğrenciler Lefke'ye hayran kaldı
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 2017-2018 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde üniversiteye yeni kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrenciler için hazırlanan oryantasyon programı ...
Lefke Bölgesi ekosistemlerinin insan refahına katkıları incelendi
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülay Çetinkaya Çiftçioğlu’nun “KKTC’nin Lefke Bölgesi’ndeki Sosyo-Ekolojik Peyzajlar Örneğinde Ekosistem Hizmetleri ve İnsan ...
Bağlıköy Eko Gün 11 Mart Pazar günü
Eko köy olma yolunda ilerleyen  Bağlıköy’de geleneksel  “Eko Gün” etkinliği 11 Mart Pazar günü köy meydanında yapılacak.