Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 13 Nisan 2017, Perşembe 07:48
banner

Rumlar 'en sonunda' Aplıç için adım attı

Rumlar 'en sonunda' Aplıç için adım attıLefke Aplıç Kapısı’nın açılması için Güney Kıbrıs’ta yapılması gereken çalışmalarla ilgili ihale sözleşmesi dün en sonunda imzalandı.
Paylaş  
44
88
44
0

Kıbrıs Postası - Ulaş Barış

Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması için Güney Kıbrıs’ta yapılması gereken çalışmalarla ilgili ihale sözleşmesi dün en sonunda imzalandı.

Açılması yıllardır gündemde olan ancak bir türlü muvaffak olunamayan kapı ile ilgili yolun inşasını yapacak KOKİAS şirketi ile Rum Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre yapım çalışmaları mayıs ayında başlayacak.

Toplamda 2,3 milyon euroya mal olacak projenin 34 haftada tamamlanacağı bildirilirken; Aplıç Kapısı’nın bu şartlarda en erken 2018 yılı başında açılması bekleniyor. Yolun toplam uzunluğu ise 2,6 kilometre olacak. Ara bölgedeki 0.5 kilometrelik yol ise UNDP tarafından yapılacak.

Aplıç Kapısı’nın kuzey kısmında ise işler iyi gidiyor. Geçtiğimiz eylül ayında imzalanan sözleşme uyarınca toplamda 980 metre ve 7 metre genişliğindeki yoldaki çalışmalar neredeyse bitme aşamasına gelmiş durumda.

Avrupa Birliği tarafından Mali Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve 600 bin euroya mal olacak çalışmaların en kısa sürede bitirileceği belirtilmişti.

Lefke’yi Trodos bölgesindeki 13 köye bağlayan tarihi Aplıç Kapısı, 1963’ten beri kapalı durumda bulunuyor.

1974 yılındaki savaş sırasında yolun her iki kısmına da çok sayıda mayın döşenmiş ve bu mayınlar zaten dağlık olan bölgeyi daha da aşılmaz bir hale getirmişti.

Geçtiğimiz yıllarda Birleşmiş Milletler’in çabaları ile temizlenen mayınlar, kapının kısa zamanda açılacağı izlenimini uyandırmış ancak kapı ile ilgili Rum tarafında yaşanan bir dizi aksaklık, gecikmeye yol açmıştı.

Söz konusu aksaklıkların başında, Rum Meclisi’nin 2017 bütçesi için kapı için ödenek ayırmaması gösterilmiş; yapılan açıklamada ise ‘unutuldu’ denmişti.

Ancak konunun esası daha sonra Rum basınına konu olmuş, söz konusu ödeneği ELAM’ın engellediği ortaya çıkmıştı.

İlgili haber:

 Kaya: "Aplıç'ın açılmaması Lefke'ye çok şey kaybettirdi"


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ'de "İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri" düzenlendi
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Yüksekokulu tarafından “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri” gerçekleştirildi.
HP Lefke'de etkinlik düzenledi
image Halkın Partisi Lefke’de etkinlik düzenledi. Etkinlikte HP Lefke Belediye Başkan adayı Fehmi Çamlıköylü önceliklerini anlattı, bu yarışın kazananı olacaklarına dair inancını yineledi.
Aziz Kaya: "Lefke'yi Kıbrıs'ın yükselen yıldızı yapacağız"
image Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Belediye Meclis üyesi adayları Karadağ ve Çarşı Mahallesi’ni ziyaret ederek bildiri dağıttı.