Ana Sayfa >> LEFKE 13 Nisan 2017, Perşembe 07:48
Rumlar 'en sonunda' Aplıç için adım attı
Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması için Güney Kıbrıs’ta yapılması gereken çalışmalarla ilgili ihale sözleşmesi dün en sonunda imzalandı.
Paylaş  
14
21
13
0

Kıbrıs Postası - Ulaş Barış

Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması için Güney Kıbrıs’ta yapılması gereken çalışmalarla ilgili ihale sözleşmesi dün en sonunda imzalandı.

Açılması yıllardır gündemde olan ancak bir türlü muvaffak olunamayan kapı ile ilgili yolun inşasını yapacak KOKİAS şirketi ile Rum Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre yapım çalışmaları mayıs ayında başlayacak.

Toplamda 2,3 milyon euroya mal olacak projenin 34 haftada tamamlanacağı bildirilirken; Aplıç Kapısı’nın bu şartlarda en erken 2018 yılı başında açılması bekleniyor. Yolun toplam uzunluğu ise 2,6 kilometre olacak. Ara bölgedeki 0.5 kilometrelik yol ise UNDP tarafından yapılacak.

Aplıç Kapısı’nın kuzey kısmında ise işler iyi gidiyor. Geçtiğimiz eylül ayında imzalanan sözleşme uyarınca toplamda 980 metre ve 7 metre genişliğindeki yoldaki çalışmalar neredeyse bitme aşamasına gelmiş durumda.

Avrupa Birliği tarafından Mali Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve 600 bin euroya mal olacak çalışmaların en kısa sürede bitirileceği belirtilmişti.

Lefke’yi Trodos bölgesindeki 13 köye bağlayan tarihi Aplıç Kapısı, 1963’ten beri kapalı durumda bulunuyor.

1974 yılındaki savaş sırasında yolun her iki kısmına da çok sayıda mayın döşenmiş ve bu mayınlar zaten dağlık olan bölgeyi daha da aşılmaz bir hale getirmişti.

Geçtiğimiz yıllarda Birleşmiş Milletler’in çabaları ile temizlenen mayınlar, kapının kısa zamanda açılacağı izlenimini uyandırmış ancak kapı ile ilgili Rum tarafında yaşanan bir dizi aksaklık, gecikmeye yol açmıştı.

Söz konusu aksaklıkların başında, Rum Meclisi’nin 2017 bütçesi için kapı için ödenek ayırmaması gösterilmiş; yapılan açıklamada ise ‘unutuldu’ denmişti.

Ancak konunun esası daha sonra Rum basınına konu olmuş, söz konusu ödeneği ELAM’ın engellediği ortaya çıkmıştı.

İlgili haber:

 Kaya: "Aplıç'ın açılmaması Lefke'ye çok şey kaybettirdi"


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, Cengiz Topel Hastanesi'ni ziyaret etti
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Pazar günü başlayacak Ramazan Bayramı öncesinde hasatanelere yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. Cengiz Topel Hastanesi’ne giden Sucuoğlu, hastane çalışanları ve hastalarla bayramlaştı.
LAÜ'de"Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma" çalıştayı ...
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi ve Bağlıköy Ekoturizm Gönüllüleri Derneği (BAĞ-EKODER) tarafından “Bağlıköy Bağlamında Mimarı Koruma, Yenileme ve Canlandırma” konulu ortak çalıştay düzen...
Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği: "İzinsiz ağaç kesimleri Orman Dairesi'ne şikâ...
Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, izinsiz ağaç kesimlerinin önüne geçilmesi uyarısında bulundu.