Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 13 Haziran 2017, Salı 12:23
banner

Sağlık Bakanlığı: "Hastanelerin tüm ihaleleri, komiteler tarafından yürütülüp, heyetlerce denetleniyor"

Sağlık Bakanlığı: Hastanelerin tüm ihaleleri, komiteler tarafından yürütülüp, heyetlerce denetleniyorSağlık Bakanlığı, hastanelerin güvenlik hizmeti ihalesiyle ilgili olarak basında asılsız iddialar yer aldığını belirterek, bunları cevaplamak ve gerçeği kamuoyu ile paylaşmak adına açıklama yapma gereği duyulduğunu ifade etti.
Paylaş  
40
36
37
0

Sağlık Bakanlığı: “Hastanelerin tüm ihaleleri, Teknik Komiteler tarafından yürütülerek, bilirkişi heyetlerince denetleniyor”

Sağlık Bakanlığı, hastanelerin güvenlik hizmeti ihalesiyle ilgili olarak basında asılsız iddialar yer aldığını belirterek, bunları cevaplamak ve gerçeği kamuoyu ile paylaşmak adına açıklama yapma gereği duyulduğunu ifade etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı olarak tüm firmalara  daha önceki ihalelerde olduğu gibi eşit mesafede olduğumuz bilgisini paylaşır, Merkezi İhale Komisyonu’nun almış olduğu karara itiraz merciin sosyal medya değil, Rekabet Kurulu olduğunu hatırlatırız” denildi.

Açıklamada, bakanlığın talebi üzerine, Merkezi İhale Komisyonu tarafından, hastanelerdeki güvenlik hizmetlerinin sağlanabilmesi adına Nisan 2017’de ikinci kez “Güvenlik İhalesi” ne çıkıldığını anımsatıldı.

İhalenin ilkinin Mart 2017’de açılarak, ihaleye katılan 5 firmanın Çalışma Dairesi Müdürlüğü’nce ilan edildiğini, ancak firmaların yalnızca aylık asgari brüt ücret olan 2 milyon 333 bin 10 Tl’yi teklif ettiği ifade edilen açıklamada, firmaların kar, damga pulu ve benzeri masraflar ile personel kıyafet bedellerini bu ücretin üzerine yansıtmamaları nedeniyle Merkezi İhale Komisyonu tarafından ihalenin iptal edildiği anımsatıldı.

Bakanlığın bilahare, Merkezi İhale Komisyonu’nun uyarısı ile tekliflerde oluşabilecek eşitlik ihtimaline karşı,  ihale dosyalarını revize ettiğini ve 20 Nisan tarihinde yazılı olarak Merkezi İhale Komisyonu’ndan 2. ihalenin duyurusunun yapılmasını talep ettiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“İhaleye katılan firmalardan bir tanesi MİK’ndan teklife yansıtılacak ek harcamalar hakkında detaylı bilgi talebinde bulunmuş MİK’de bu bilgilerin ihale sahibi Sağlık Bakanlığı’ndan alınması gerektiğini söylemiştir. Bunun üzerine Bakanlığımız, talepte bulunan firmaya gerekli detaylı bilgileri fakslamıştır. Ancak herhangi bir eşitsizliğe mahal vermemek adına bakanlığımız ihale dosyası alan tüm  firmalara da bu bilgileri fakslamıştır.

İhaleye katılan Çelebioğlu Özel Güvenlik Ltd. bu bilgilerin kendilerine gönderilmediğini gerekçe göstererek itiraz etmiş ancak, bakanlığımız ilgili firmaya bilgilerin ulaştığına dair teyidi sözlü olarak almıştır.

İlgili firma bu sefer de, Merkezi İhale Komisyonu’nun açtığı ikinci ihalede ihale şartı olarak belirlenen brüt asgari personel ücreti olan 2 milyon 333 bin 10 Tl’ye yapılacak yaklaşık 25 Tl’lik maliyet artışını yalnız 1 kuruş olarak yapmış, keşif bedelinin altında kalan bu artış nedeniyle de Merkezi İhale Komisyonu’nca elenmiştir.”

Özel Güvenlik Limited’in ihaleden elenmesinde, Sağlık Bakanlığı’nın hiçbir katkı veya etkisi olmadığı ve olamayacağı vurgulanan açıklamada, bu elemelerin tamamen Merkezi İhale Komisyonu tarafından yapıldığı ifade edildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

112 Acil Servis ekiplerine eğitim programı düzenlendi
image Türkiye Gaziosmanpaşa Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yoğun Bakımlar Sorumlu Hekimi ve Acil Eğitim Sorumlusu Dr. Metin Bektaş ve 112 acil ekibi Sağlık Bakanlığı’nın davetiyle KKTC’ye gelerek, 100 hemşire ve 3...
Sigaraya vedanın 5. yılında kanser riski de azalıyor
image Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, "Sigarayı bırakmayı takiben 5. yılda risk grafiğinde belirgin bir iniş gözlenirken, 15. yıldan sonra yüzde 80-90 risk azalması söz...
"Çocuklarda göz muayenesi erken yaşta yapılmalı"
image Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pelin Yılmazbaş, görme sisteminin yüzde 90'ının ilk 6 yaş içerisinde gelişimini tamamladığını belirterek, "Yani 7-8 yaşlarında ilk kez göz doktoruna muayene olup, ...