Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 10 Mayıs 2017, Çarşamba 11:14
banner

Sağlık Bakanlığı'ndan Tıp-İş'e 4 maddelik öneri

Sağlık Bakanlığı'ndan Tıp-İş'e 4 maddelik öneriBakanlık tarafından hazırlanan protokol dün akşam Tıp-İş’e iletildi. Tıp İş’in protokole vereceği cevaba göre doktorların eyleminin seyri de gün içinde belli olacak. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak protokolde Tıp-İş’in talep ettiği yasaların çıkacağı tarihler takvimlendiriliyor.
Paylaş  
30
52
30
0

Tıp-İş’in devlet hastanelerinde acil hizmetler dışında sürdürdüğü grevin kalkması için Sağlık Bakanlığı Tıp-İş’e 4 maddelik bir taslak protokol sundu.

Bakanlık tarafından hazırlanan protokol dün akşam Tıp-İş’e iletildi. Tıp İş’in protokole vereceği cevaba göre doktorların eyleminin seyri de gün içinde belli olacak. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak protokolde Tıp-İş’in talep ettiği yasaların çıkacağı tarihler takvimlendiriliyor.

Buna göre, doktorların özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili yasanın meclis tatile girmeden, Haziran 2017 tarihine kadar yürürlüğe girmesi ön görülüyor. Özel hasta bakma hakkı yeniden düzenlenerek muayene, tetkik ve her türlü tedaviyi içerecek şekilde düzenlenmesi öngürülen protokolde, ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Kamu Çalışanı Tabipler Yasası’nı görüşmeye hazır olduğu belirtilerek bu konuda da takvimlendirme yapıldı.

Bakanlık tarafından hazırlanan protokolün son maddesinde ise, Döner Sermaye Yasası ve tüzüklerin bu yasama döneminde yürürlüğe gireceğinin de altı çizildi.  Sağlık Bakanı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, bu sabah Bayrak Radyosu’nda yayınlanan “45 Dakika” programına katılarak sağlık sistemindeki çalışmaları anlattı, soruları yanıtladı.

Dana, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (Tıp-İş) ülke genelinde tüm hastane ve sağlık merkezlerinde aciller dışındaki tüm poliklinik ve ameliyat hizmetlerini durdurmasına yönelik başlattığı süresiz grevin bugün kalabileceğini söyledi.

Kemal Deniz Dana, doktorların özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla bakanlığın çok ciddi çalışmalar yaptığını ve doktorların gerek maaşlarında, gerekse diğer haklarında ciddi iyileşmeler yaşandığını ifade etti.

İkinci işle ilgili Yüksek Mahkeme Kararının çıkmasından sonra ortalığın karıştığına dikkati çeken Dana, yüksek mahkeme emrinin ortada olduğunu ve bunun gereklerinin yerine getirileceğini ifade etti.

Tüm hekimlere dün itibarıyla ikinci iş yasağıyla ilgili kararın tebliğ edildiğini de anımsatan Dana, “Bu konuda bize gelen her ihbarı değerlendireceğiz.Bu doğrultuda ikinci iş yapan doktorlara gerekli işlem başlatılacaktır” dedi.

Tıp-İş’in grevinin hakları olduğunu ancak, vatandaşın sağlık hizmetlerini almasının da hak olduğunu belirten Kemal Deniz Dana, tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmasının Sağlık Bakanlığı’nın ana görevi olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Tıp-İş’in grevini sürdürmesi halinde bakanlığın bir B planı olduğunu yineledi.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği ile özel hastenelerin hizmet verme önerisi olduğunu açıklayan Dana, Tıp-İş grevine devam etmesi halinde bu önerileri değerlendireceklerini söyledi.

“Eyleme nasıl biz hoşgörü ile bakıyorsak, onlar da vatandaşın sağlık hizmeti alması için yapılan çalışmalara hoşgörülü baksınlar.Bu grev kırıcılığı değildir”diyen Dana, sendikayı sürekli görüşme masasına çağırdıklarını ve bu amaçla 4 maddelik bir taslak protokol hazırladıklarını anlattı.

4 maddeden oluşan taslak protokolün içerisinde sendikanın isteklerine imkan ve olanaklar çerçevesinde yanıt vermeye çalıştıklarını ve talep edilen yasalarla ilgili takvimlendirme yaptıklarını açıklayan Kemal Deniz Dana, taslak protokolün dün akşam sendikaya ulaştırıldığını ve bugün yanıt beklediklerini söyledi.

Kemal Deniz Dana, sendikanın talepleri ile taslak protokolün tadil edildikten sonra bugün öğlen saatlerinde grevin biteceğine inanç belirtti.

Hastanelerdeki eksikliklerin bilincinde olduklarını ve bunların giderilmesi için bir takım çalışmaların yapıldığını anlatan Dana,sorunların tek tek giderilmeye çalışıldığını vurguladı.

Konuşmasının sonunda Tıp-İş’i sağduyuya çağıran Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, vatandaşın sağlık hizmetlerinin önünün tıkanmaması gerektiğini belirterek, “Biz sendikanın tüm isteklerine yasal ve makul bir şekilde evet dedik. Umarım bize geldiklerinde olumlu bir adım atarlar” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hamilelikte ağrıları hafifleten ve doğumu kolaylaştıran 4 egzersiz
image Hamilelikte hem sizin hem de bebeğinizin konforu  oldukça önemlidir. Bu dönemde konforunuzu bozan sırt ağrıları ile baş etmenizde yardımcı, doğum anında da kolaylık sağlayan 4 etkili egzersize göz atmaya ne dersiniz?
Baş dönmesi ve kulak çınlaması gluten hassasiyetine bağlı olabilir mi?
image Meniere hastalığı; dalgalanan işitme kaybı, tekrarlayan baş dönmesi, kulak çınlaması ve kulak içinde basınç artışı ile giden bir hastalıktır. İlk kez 1861 senesinde Dr. Meniere  baş dönmelerinin beyin değil, iç kulak ...
İstenmeyen durumlarda yaşanan cinsel uyarılmanın bilimsel açıklaması
image Cinsel uyarılma, her ne kadar partnerinizle yaşayacağınız cinselliği kolay kılmaya yarasa da, istenmeyen durumlarda ya da beklenmedik anlarda yaşandığında büyük bir sorun olabiliyor.