Ana Sayfa >> TÜRKİYE 5 Aralık 2017, Salı 08:38

Sami Kohen yazdı: "Yunanistan'la ilişkilerde tarihi fırsat"

Sami Kohen yazdı: Gazeteci/yazar Sami Kohen bugünkü köşe yazısında 65 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Yunanistan'a yapacağı ziyaretin önemine değindi.
Paylaş  
4
10
3
0

Gazeteci/yazar Sami Kohen bugünkü köşe yazısında 65 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Yunanistan'a yapacağı ziyaretin önemine değindi.

Kohen özellikle Kıbrıs Sorunu açısından da önemli olduğuna dikkat çektiği yazısında: “TC Cumhurbşakanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yapacağı ziyareti Kıbrıs için olası ortak çabalar konusunda bir zemin oluşturulabilir. Ama aslında bu ziyaretten, saydığımız anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin somut sonuçlar beklememek lazım” şeklinde yorum yaptı.

Erdoğan'ın yapacağı ziyaretin en anlamlı yanının bunun bir Türk liderin 65 yıldan beri Yunanistan'a gerçekleştireceği ilk resmi gezi olduğuna değinen Kohen, “1960’larda, özellikle Kıbrıs krizi nedeniyle, ilişkiler bozulmuş, hatta zaman zaman iki ülke bir çatışmanın eşiğine dahi gelmiştir.

Yıllar boyunca Ankara ile Atina arasında soğuk ve gergin bir hava esmeye devam etmiş, ancak 1990’larda Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in Yunanlı mevkidaşı Yorgo Papandreu ile kurduğu yapıcı diyalog, iki ülkeyi yeni bir anlayışla birbirine yakınlaştırmıştır. Bu konsept her şeyden önce halklar arasında dostça temasların kurularak bir güven ortamının yaratılmasını ve bunun katkısıyla siyasi anlaşmazlıkların halline çalışılmasını öngörüyordu.

Daha sonraki yıllarda da uygulanan bu strateji gerçi mevcut ihtilafları çözmedi, ama genelde iki ülkenin daha normal ilişkiler kurmasına imkân verdi.

Eski sorunlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti ilişkilerin düzelmesi ve dostluğun bir adım daha ileriye götürülmesi için tarihi bir fırsat oluşturuyor.

Şu sırada böyle bir ziyaretin gerçekleşmesi, iki tarafta da bu yönde bir irade ve beklentinin bulunduğunu gösteriyor.

İki komşu ülke ilişkilerinin, bu gibi resmi ziyaretlerde liderlerin kullandığı olumlu üsluba dostça sözlere ihtiyacı vardır. Bu zaman zaman sert ve mantıksız çıkışlar yapan fanatik unsurların marjinal düzeyde kaldıklarını gösterecektir.

Evet, iki devlet arasında çözüm bekleyen çok mesele var. Bunların büyük kısmıkronikleşmiş sorunlar: Kıbrıs, Ege’de kıta sahanlığı, hava sahası ve karasuları konusundaki anlaşmazlıklar gibi... Atina’daki görüşmelerde kuşkusuz bunlar ele alınacak. Ege meselesinde yıllardır süren “istikşafi müzakereler”e yeni bir ivme kazandırmak için bir adım atılabilir. Kıbrıs için olası ortak çabalar konusunda bir zemin oluşturulabilir. Ama aslında bu ziyaretten, saydığımız anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin somut sonuçlar beklememek lazım” şeklinde yazdı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Türkeş, Erdoğan konuşurken 'Candy Crush' oynadı
Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Türkeş, Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin TBMM'de yapılan grup toplantısında konuşurken, cep telefonuyla 'Candy Crush Saga' oynadı.
Birleşmiş Milletler'den Türkiye'ye çağrı: "OHAL kaldırılmalı"
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bugün yayımladığı raporda Türkiye'ye 20 Temmuz 2016'da ilan edilen olağanüstü hali (OHAL) kaldırma çağrısı yaptı.
İspanya'da çalınan aracına Türkiye'de kavuştu
İspanya'dan çalınan ve şasi numarası değiştirilerek Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye getirilen lüks otomobil, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda bulunarak sahibine teslim edildi.