Ana Sayfa >> TURİZM 21 Ekim 2016, Cuma 13:42
Savaşan: "Kuzey Kıbrıs Sağlık Turizmi'nde gelecek vadeden destinasyonlardan biri"
Dünya’da büyük ilgi gören sağlık turizmi alanında uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, T.C. Sağlık Bakanlığı himayesinde Ankara’da gerçekleştirilen ve otuzdan fazla ülkeden sektörün liderlerini, karar alıcılarını, uzmanlarını ve aracı kurumlarını biraraya getiren Global Sağlık Turizmi Zirvesi’ne katalan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, Sağlık Turizmi’nde gelecek vadeden pazarlar oturumunda Kuzey Kıbrıs’ı tanıttı.
Paylaş  
43
42
42
0

Dünya’da büyük ilgi gören sağlık turizmi alanında uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, T.C. Sağlık Bakanlığı himayesinde Ankara’da gerçekleştirilen ve otuzdan fazla ülkeden sektörün liderlerini, karar alıcılarını, uzmanlarını ve aracı kurumlarını biraraya getiren Global Sağlık Turizmi Zirvesi’ne katalan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, Sağlık Turizmi’nde gelecek vadeden pazarlar oturumunda Kuzey Kıbrıs’ı tanıttı. KIBRIS CAZİBESİNİ HİÇ KAYBETMEMİŞTİR...

Tarihin her döneminde stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerle cazibesini hiç kaybetmemiş Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs’ın, Leonardo da Vinci’yi derinden etkileyen nakışların anavatanı olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Ahmet Savaşan, Kıbrıs’ın Dünya’ca ünlü sanatçı Skakespeare ile Walt Disney’in eserlerine ilham verdiğini ve ayrıca Kleopatra’ya da hediye edildiğini anlattı.

YASAL VE ALT YAPI ÇALIŞMALARI YAPILIYOR...

Konuşmasında günümüz Dünyası’nda “yeni nesil turizm” anlayışının geliştiğini, bu anlayışın ise, global gelişmeleri izleyen, rekabetçiliği, çağdaş örgütlenmeyi, çevreye ve bölgeselliğe uyumluluğu, internet teknolojisi kullanmayı ve kendini yenileyebilen özelliklere sahip verimli bir turizm tarzı oluşturmayı zorunlu kıldığına değinen Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde deniz, güneş ve kum ile tarif edilen kitle turizmine ek, alternatif turizme yönelindiğini, bu kapsamda başta sağlık turizmi olmak üzere sürdürülebilir turizm çeşitlerinin ülkeye kazandırılması için Turizm ve Sağlık Bakanlıkları’nın teşvik edici rol üstlendiğini ve gereken yasal çalışmaları da hayata geçirmeye başladığını vurguladı.

KUZEY KIBRIS GELECEK VADEDEN DESTİNASYONLAR ARASINDA...

Savaşan coğrafi konumu, misafirperver ve açık elli insanları, on bin yıllık güçlü tarihsel damarları, turistik zenginlikleri yanısıra, kaliteli özel hastaneleri ve tüp bebek merkezlerindeki son teknoloji cihazları, güncel bilgi kullanan uzman hekimleri, uluslararası akreditasyonlarına ek otellerinde sunduğu medikal masaj, spa uygulamaları, yaşlı-engelli turizminde sahip olduğu potansiyeli ile birleştirdiği fiyat avantajları sayesinde Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizminde gelecek vadeden destinasyonlardan biri olduğunun altını çizdi.

HASTALAR KKTC’DE GÜVENLİK SORUNU YAŞAMIYOR...

KKTC’ye gelen turist hastaların herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadıklarının altını çizen Savaşan, kalp, kanser, estetik, diş, göz, tüp bebek ve ortopedi alanları başta olmak üzere sağlığın bütün alanlarında yüksek standartta uygun fiyat ve herhangi bir bekleme süresi olmaksızın Kuzey Kıbrıs’da sunulan hizmetlerin turistik olanaklarla birleştirilerek cazip hale getirildiğini anlattı.
KUZEY KIBRIS SGK KAPSAMINDA...

Türkiye’deki SGK kapsamının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne genişletildiğinin de altını çizen Ahmet Savaşan, turistik ve diğer amaçlarla ülkemize gelen TC vatandaşlarının turist sağlığı açısından garanti altına alındığını ve ayrıca bu kapsamda sağlık turizmi olanaklarından da yararlanabileceklerini anımsattı.

“YAŞLI DOSTU ÜLKE” OLMAK İÇİN İLK ADIM ATILDI...

Son olarak bilim ve teknolojideki gelişmelerin sağlık hizmetlerine etkisiyle Dünya’da yaşam süresinin arttığına ve bu artışın devam edeceğine işaret eden Savaşan, bu gerçekler ışığında, Kuzey Kıbrıs’ın “Yaşlı Dostu Ülke” olabilmesi ve üçüncü yaş turizminde tercih edilir bir destinasyon haline gelmesi için gereken düzenlemelerin yapılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

TC BAKANI AVCI İLE GÖRÜŞÜLDÜ...

Savaşan Zirve kapsamında, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile birlikte Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’yla da biraraya gelerek Kuzey Kıbrıs’da Sağlık Turizmi’nin geliştirilmesi için işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

KKTC Travel Turkey İzmir Fuarı'nda temsil edildi
Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği ( KITSAB), İzmir’de düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı’nda temsil edildi.
Kuzey Kıbrıs, 11'inci İzmir Turizm Fuarı'nda tanıtılıyor
Kuzey Kıbrıs, 11. İzmir Turizm Fuarı’nda tanıtılıyor.
Turistler Güzelyurt çarşını gezdi
Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Güzelyurt bölgesindeki sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde bir süreden beridir yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde turistler, düzenlenen etkinlikte Güzelyurt çarşısını gezdi, esnafla...