Ana Sayfa >> TÜRKÝYE 12 Kasm 2017, Pazar 12:57
Þýrnak'taki operasyonda Rus yapýmý METÝS füzesi ele geçirildi
Þýrnak'taki operasyonda Rus yapýmý METÝS füzesi ele geçirildiÞýrnak'ýn Besta ve Bestler- Dereler bölgelerinde teröristlere yönelik devam eden operasyonlarda, Rus yapýmý METÝS tanksavar füzesi ele geçirildi.
Paylaş  
10
12
9
0

Þýrnak'ýn Besta ve Bestler- Dereler bölgelerinde teröristlere yönelik devam eden operasyonlarda, Rus yapýmý METÝS tanksavar füzesi ele geçirildi.

Þýrnak Valiliði’nden yapýlan yazýlý açýklamada, Besta ve Bestler-Dereler bölgelerinde Þýrnak, Siirt ve Van’dangelen güvenlik güçlerince baþlatýlan hava destekli ’Þehit Ýstihbarat Binbaþý Koray Onay Operasyonu’ kapsamýnda, bugüne kadar 22 sýðýnak ve 4 erzak deposunun tespit edildiði belirtildi.

Valilik, bulunan sýðýnaklarda 130 milimetre çapýnda, 2 bin metre menzilli yabancý menþeli METÝS tanksavar silahý, 130 milimetre tel güdümlü METÝS tanksavar mühimmatý, 82 milimetre havan, RPG-7 roketatar, Þiyar keskin niþancý tüfeði, kanas keskin niþancý tüfeði, Bixi makine litüfek, 10 Kaleþnikof piyade tüfeði, 3 adet M-16 piyade tüfeði, Ýncil ile bu silahlara ait çok sayýda mühimmat, yaþam malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirildiðini açýkladý.

Daha önce PKK terör örgütü yanlýsý sosyal medya hesaplarýnda görüntüleri paylaþýlan METÝS tanksavar füzesinin kartuþu, 2015 yýlýnda Þýrnak’ýn Beytüþþebap ilçesinde ele geçirilirken, Þýrnak bölgesinde silahýnýn ilk kez ele geçirildiði belirtildi.

Sovyetler Birliði tarafýndan 1992 yýlýnda geliþtirilen, yarý otomatik güdümlü tanksavar füzesi sýnýfýnda olan METÝS, tanklara ve helikopterlere karþý kullanýlýyor. Omuzdan veya tripod üzerinden ateþlenen füzenin, 13.8 kiloaðýrlýðýnda ve 98 santimetre uzunluðunda olduðu belirtilirken, füzede 10 kilo TNT’ye eþdeðer nitelikte HEAT harp baþlýðý kullanýlýyor.

2 kilometre etkili menzili bulunan füzenin baþlýðý, saniyede 200 metre hýzla seyrederken, deðerinin ise 70 bin Dolar civarýnda olduðu belirtiliyor. METÝS tanksavar füzesinin Rusya, Suriye, Ýran, Bulgaristan, Kuzey Kore, Ermenistan, Hýrvatistan, Bangladeþ, Macaristan,Ukrayna ve Lübnan Hizbullahý tarafýndan kullanýldýðý biliniyor.

Bu erie Emoji le Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Gzelyurt Alayky Lapta Alsancak Girne Dikmen atalky Gnyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaky Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnn Yeniboğazii Geitkale Ískele Bykkonuk Mehmetik Yenierenky Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Erdoðan: "Gitme kararýný verdiðim zaman 15 Temmuz'da olduðu gibi Afrin'e...
TC Cumhurbaþkaný ve AK Parti Genel Baþkaný Recep Tayyip Erdoðan, "Gitme kararýný verdiðim zaman 15 Temmuz'da olduðu gibi Afrin'e gideceðim" dedi.
'Türkiye, Afrin'de kimyasal gaz kullanýldýðý iddialarýný reddetti'
Reuters haber ajansýna konuþan bir Türk diplomat, Suriye'nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalý Harekatý'nda zehirli gaz kullanýldýðýna dair iddialarý reddetti.
FETÖ'den gözaltýna alýnan 7 iþadamý serbest
Ýstanbul'da düzenlenen operasyonda, FETÖ'ye finansal destek saðladýklarý iddiasýyla gözaltýna alýnan aralarýnda Ýstanbul Hububat Bakliyat Yaðlý Tohumlar ve Mamulleri Ýhracatçýlarý Birliði Baþkaný ...