Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 12 Ocak 2018, Cuma 16:46
banner

Şoke eden bilimsel gerçekler

Şoke eden bilimsel gerçeklerSadece dilinin büyüklüğü bir file ulaşan canlı hangisi? Gözyaşınızı isteseniz de akıtamayacağınız tek yer neresi? Aradan yıllar geçse de bozulmayan tek gıdanın ne olduğunu biliyor musunuz?
Paylaş  
17
22
18
0

İşte pek çoğumuzun hiç bilmediği bilimsel gerçekler:

- İnsan uyandığı andan itibaren beyin küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretir.

- İnanması güç ama Helicoprion isimli bu köpek balığının 270 milyon yıl önce yaşadığı sanılıyor. Bu hayvanların ilginç yanı ise testere şeklinde yuvarlak çene yapılarıydı.

- Çin' de İngilizce konuşanların sayısı Amerika' dan daha fazladır!

- Çok mecbur kalmadığınız takdirde asla kar yemeyin.Vücudunuz karı eritmek için oldukça fazla enerji harcar. Susuz kaldığınız zaman sadece son çare olarak kar yiyin çünkü vücudunuz kardan su elde etmek için fazlasıyla ısı vermek zorunda kalacaktır.

- Hayatta kalma uzmanları '3ler Kuralı'nı daima hatırlar.İnsanlar genellikle oksijen solumadan 3 dakika, ekstrem hava koşullarında barınak olmadan 3 saat, su içmeden 3 gün ve yemek yemeden 3 hafta hayatta kalabilir.

- Yanan yağı asla su kullanarak söndürmeyin!

- Yağ molekülleri sıcak bir tavanın ya da tencerenin hemen dibine çöker ve alevlerin çok daha yükseğe çıkmasına sebep olur. Bunun yerine ocağı kapatıp, alevin üzerini kapatarak oksijen almasını önlemelisiniz.

- Kopup yere düşen bir yüksek gerilim hattında çok yüksek elektrik varsa bastığınız yerden elektrik çarpılabilirsiniz. Eğer kopmuş, yere düşmüş bir yüksek gerilim hattı görürseniz mutlaka yolunuzu değiştirin ve hemen yetkililere haber verin. Eğer kablo yanınıza düşerse ayaklarınızı birleştirin ve zıplayarak oradan uzaklaşın. Normal adımlar atarsanız elektrik sizi iki bacağınızdan da ayrı ayrı çarpabilir.

- İnsanların kalça kemikleri betondan çok daha sağlamdır.

- Bir mavi balinanın dili Afrika'da yaşayan ortalama bir filin ebatlarıyla aynıdır.

- 2011'de Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem öyle etkili oldu ki Dünya'da günler 1.8 mikrosaniye kısaldı!

- Bozulmayan tek gıda baldır!

- Karıncalar mecbur kaldıklarında 2 hafta boyunca suyun altında hayatını sürdürebilir.

- İnsan nefesi -90 derecede donar ve gözle görülebilir.

- Yer çekimin bulunmadığı bir ortamda insan ağlayamaz. Çünkü gözyaşı yere doğru hareket edemez ve gözden çıkamaz.

- Ördeklerin sesleri asla yankı yapmaz.

- Sivrisinek kovucu spreyler aslında sivrisineklere rahatsızlık verip yaklaşmasını engellemez. Sivrisineklerin alıcılarını bloke eder ve insanları bir anlamda gizler.

- Sadece Samanyolu galaksisinde 400 milyarın üzerinde yıldız olduğu sanılıyor.

- Bir insan günde en az 28 bin litre hava, 500 litre oksijen tüketir.

- Her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyor. Gerçekten inanılmaz!

- İki gözünüz var ve her biri 130 milyon görme siniri hücresinden oluşuyor. Ve her bir hücrenin içinde 100 trilyon atom olduğu düşünüldüğünde bu sayı evrendeki tüm yıldızların sayısından bile daha fazla...

- Derin sularda 180 balık türü hiç ışık yüzü görmeden büyür ve yaşamını sürdürür. Fenersiler isimli su canlısı da buna iyi bir örnek... Çoğunlukla denizin okyanusun dibinde yaşarlar ve hiç güneş ışığı görmezler!

- Dünya'yı varoluşundan bu yana 24 saate sığdırmaya çalışsak insanlar bu sürenin sadece 1 dakika 17 saniyesini doldurabilir.

- Eğer bir kelimeyi hatırlamakta zorlanıyorsanız yumruğunuzu sıkın. Bu beyin aktivitenizin artmasına ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur.

- Acil durumlarda bir pastel 30 dakika boyunca yanabilir.

- Gökyüzünde bulunan yıldızların sayısı dünya üzerinde yer alan çöldeki kum taneciklerinin sayısından bile fazladır.

- Ağırlığı 600 kilogramı bulabilen bir mavi balinanın kalp damarlarının içine bir insan girebilir.

- Sadece tek bir gün dünyaya ulaşan güneş ışıkları ile dünya 27 yıl enerji ihtiyacını karşılayabilir.

- Ortalama bir insan;

23 bin kez göz kırpar,
100 bin kez kalbi atar,
23 bin kez nefes alır,
Karaciğeriyle 1500 litre kanı süzer,
Midesiyle 2 litre asit üretir.

- Uzaya baktığınızda gördüğünüz sadece uzay değil, aslında bir zaman tünelidir. Örneğin şu an Dünya'dan 65 milyon ışık yılı uzakta olan bir uzaylı Dünya'yı seyrediyor olsaydı, büyük olasılıkla şu an dinozorları görüyor olurdu.

- Bir fil bir mavi balinanın dilinden daha hafiftir.

- Yer Çekimi Kanunu'nu bulan Isaac Newton dünyanın sonunun 2060 yılında geleceğini öngörmüştü.

- 1901 yılında Dr. Duncan MacDougall ruhun varlığını ispatlamak için bir insanın ağırlığının ölmeden hemen önce ve sonrasında ölçmeye karar verdi. Aradaki fark ise MacDougall'a göre 21 gramdı.

- 1981 yılında 1 GB'lık depolama biriminin maliyeti 300 bin doları geçerken, bu rakam yıldan yıla azaldı. 1987 yılında 500 bin dolara, 2000 yılında 10 dolara ve 2012'de 1 doların dahi altına düştü.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner