Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ADLİ HABERLER 3 Mayıs 2017, Çarşamba 10:45
banner

Son dört ayda 143 yangın meydana geldi... Polis, halka tedbir alma çağrısında bulundu...

Son dört ayda 143 yangın meydana geldi... Polis, halka tedbir alma çağrısında bulundu...Polis Genel Müdürlüğü, ülkede son dört ayda 143 yangın meydana geldiğini, yangınların temel nedenleri arasında dikkatsizlik ve ihmalin bulunduğunu belirterek, halka gerekli tedbirleri alma çağrısında bulundu.
Paylaş  
29
31
24
0

Polis Genel Müdürlüğü, ülkede son dört ayda 143 yangın meydana geldiğini, yangınların temel nedenleri arasında dikkatsizlik ve ihmalin bulunduğunu belirterek, halka gerekli tedbirleri alma çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada, ülkede, 2016 yılında 743 yangın olayı olduğuna işaret edilerek,  1 Ocak - 30 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 143 olay yaşandığı ve bu sürede meydana gelen yangın sayısının 886’ya ulaştığı kaydedildi.

Can ve mal güvenliğini tehdit eden, ülkeyi ve halkı maddi ve manevi kayıplara uğratan, yangın olaylarının temel nedenleri arasında;  dikkatsizlik, ihmal ve yangına karşı gerekli tedbirlerin zamanında alınmamasının bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, yangına karşı alınabilecek tedbirlere de yer verildi.

Tedbirler arasında, izinsiz ve gerekli önlemleri almadan ateş yakılmaması, ev ve iş yerlerinin çevresindeki otların sökülerek veya sürdürülerek temizletilmesi ve temizlik için ateş yakılmaması bulunuyor.

Polisten yapılan açıklamada, yangına karşı şu önlemlerin alınması tavsiyesinde bulunuldu:

“Çocuklarınızın, kibrit, çakmak veya kıvılcım çıkartan gereçlerle oyun oynamalarına müsaade etmeyiniz.

Açık yerler ve özellikle ormanlık alanlarda, arazilerde ve yollarda içtiğiniz sigarayı çevreye atmayınız.

Şişe ve cam parçalarının güneş altında kaldığı zaman mercek görevi yaptığını ve yangınlara neden olabildiğini unutmayınız.

Ateşli pikniğin yasaklandığı alanlarda ateş yakmayınız. Ateşli piknik yapılması durumunda, sadece özel olarak hazırlanmış ocak ve mangallarda ateş yakınız ve ateşin tam olarak söndüğünden emin olmadan bölgeden ayrılmayınız.

“ÇOKLU FİŞ KULLANIMINDAN KAÇININ”

Elektrik prizleri üzerinde çoklu fiş kullanımından kaçınınız. Evinizden ayrılacağınızda veya evde uyurken çamaşır-bulaşık makinesi, ütü, soba, vantilatör gibi elektrikli cihazlarınızı çalışmadığından emin olunuz.

Elektrik kesintisi olması halinde, elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarınız. Arızalı olan elektrikli cihazları kullanmamaya özen gösteriniz.

Gaz ocakları ve gazla çalışan cihazların tüp bağlantı hortumlarının uçlarını mutlaka kelepçe ile sabitleştiriniz. Hortumları yılda bir kaç kez sabun köpüğü kullanarak sızdırmazlık testine tabi tutarak kontrol ediniz. Kaçağı olanları veya yıprananları değiştiriniz. Gaz ocağını faal durumda bırakıp evinizden ayrılmayınız.

Ev veya iş yerinizde gaz kokusu hissettiğinizde, herhangi bir patlamaya veya yangına sebebiyet vermemek için elektrik düğmelerini, ateş veya kıvılcım çıkarabilecek herhangi bir maddeyi/cihazı kullanmayınız. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda kapı ve pencereleri açarak ortamı iyice havalandırınız.

Kullandığınız motorlu araçların elektrik sistemlerini, yakıt tanklarını ve borularını kaçağa karşı kontrol ettiriniz. Arızalı araçlarla seyahat etmeyiniz.

Kullandığınız tarımsal araçların kontrolünü yapınız. Özellikle hasat dönemlerinde araçlarının elektrik kaçağı olan veya egzozu delik-çürük olan araçları kullanmanız durumunda atılan kıvılcımın bir serveti yok edebileceğini göz önünde bulundurunuz.

Tamir veya imal işlerinde kullanılan elektrik kaynağı veya spiral gibi kıvılcım saçan aletleri kullanmadan önce bölgede olası yangına karşı gerekli önlemleri mutlaka alınız.

Elektrik telleri ile temas eden ağaçların budanabilmesi veya birbirine temas eden elektrik hatlarının tamiri için gecikmeden yetkililere bilgi veriniz.

“199 İTFAİYE, 155 POLİS İMDAT VEYA 177 ORMAN YANGINI ARAYIN”

Çıkabilecek yangılara karşı ilk müdahalede bulunmak amacı ile eviniz-işyerinizde bakımı ve kontrolü düzenli yapılan bir adet 6 kg kapasiteli çok maksatlı kuru kimyevi toz veya 3 kg kapasiteli karbondioksit tipi yangın söndürme cihazı bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yangına sebep olabilecek, ihmal, tedbirsizlik ve dikkatsizliklerden kaçınınız. Yangın belirtisi gördüğünüzde hemen 199 İtfaiye, 155 Polis İmdat veya 177 Orman Yangın Acil telefon hatlarından durumu ilgililere bildiriniz. Yangın söndürme çalışmalarına katılarak veya yardımcı olarak katkı sağlamanın bir vatandaşlık görevi ve yasal yükümlülük olduğunu saygı ile hatırlatırız.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Gazimağusa'da aşırı dalgalı denize giren iki genç boğulma tehlikesi atlattı
image Bugün, saat 18:20 sıralarında, Gazimağusa'da Glapsides plajında denizin aşırı dalgalı olmsına rağmen denize giren iki genç boğulma tehlikesi geçirdi.
Gazimağusa'da 5 kişi boğulmaktan kurtarıldı
image Gazimağusa’da bulunan Glapsides Plajı’nda, bugün 15.45 sıralarında, aşırı dalgalı olmasına rağmen denize giren 5 kişi boğulmaktan kurtarıldı.
Denizdeki aşırı dalgaya rağmen yüzen üç genç boğulma tehlikesi geçirdi
image Bugün öğle saatlerinde Alsancak'ta Escape Plajında, denize girmemeleri konusunda plaj görevlileri tarafından uyarılmalarına rağmen, denize giren üç genç, denizin aşırı dalgalı oluşu nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi...