Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 19 Haziran 2017, Pazartesi 11:39
Tatar: "Rum tarafının güvenlik ve garantilere odaklanmasına izin vermek, Akıncı'nın başarısızlığıdır"
Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, “ Türkiye’nin etkin garantisinin devamı ile Kıbrıs’ta Türk askeri bulunmasını Kıbrıs Türk Halkı’nın istediğini, görüşme sürecinde okları Türkiye’ye çevirmeye çalışanların iyi niyetli olmadıklarını” belirtti.
Paylaş  
6
7
6
0

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, “ Türkiye’nin etkin garantisinin devamı ile Kıbrıs’ta Türk askeri bulunmasını Kıbrıs Türk Halkı’nın istediğini, görüşme sürecinde okları Türkiye’ye çevirmeye çalışanların iyi niyetli olmadıklarını” belirtti.

Tatar, “ Kıbrıs Türk Halkı Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını istiyor ve bundan bir milimetre dahi geri adım atarak niyeti aşikar olanlar karşısında güvenliğini tehlikeye atamaz “ dedi.

Ersin Tatar, “ Rum tarafının Kıbrıs Türk Halkı’nın hiç bir yaşamsal isteğine evet demeden garantiler ve toprak konusuna odaklanılmasını, bunlara öncelik verilmesini sağlamasının Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibi için başarısızlık olduğunu” kaydetti.

UBP milletvekili Tatar açıklamasında şunları da belirtti:

“ ABD Büyükelçisi’nin garantiler ve toprak konularındaki söylemleri, Rum yetkililerin  açıklamaları İsviçre’deki görüşmelerin Türkiye ve KKTC’nin suçlanması ile sonuçlanabilecek bir sürece dönüşebileceğini göstermektedir.

Rumlar ve onların isteklerine destek vermeyi kendi çıkarları açısından elzem gören kimi ülkeler Kıbrıs konusunun Türkiye garantiler ve toprak konusunda taviz verirse biteceğini yaymaya çalışmakla ayak oyunlarına erkenden başlamış görünüyorlar.

Kendilerine anımsatmak durumundayız ki Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden, Türk askerinin Kıbrıs’ta bulunmasından vazgeçmeyen, Kıbrıs Türkü’nün sosyo-ekononik yaşantısını mahvedecek toprak ve mülkiyet düzenlemelerine çıkan  Kıbrıs Türk Halkı’nın ezici çoğunluğudur.

Dolayısı ile Türkiye’yi suçlu sandelyesine kimse oturtamaz, Kıbrıs Türkleri’nin makul taleplerini kimse aşırı olarak niteleyemez.

Yapılması gereken Kıbrıs Türk tarafı be Türkiye’ye yüklenmek değil gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti ünvanı ile haksız yere elde ettiği Avrupa Birliği tam üyeliğini Kıbrıs Türk Halkı aleyhine kullanan Rum tarafının makul politikalar izlemesini sağlamaktır.

Çok iyi bilinen oyunlarla Rum’un elini Avrupa Birliği tam üyeliği kartı ile güçlendirenlerin şimdi buna hidrokarbon yatakları kartını da Rumlara bahşederek yeni bir koz eklemelerinin Kıbrıs konusunun halledilmesine asla bir faydası olmayacaktır.

 

Kıbrıs Türkü hangi koşul atında olursa olsun güvenliğinden , kendi kendini idare etme hakkından ve Anavatanı Türkiye ile kader birliği yapmaktan vazgeçmeyecektir.

Kıbrıs Türk Halkı’nın güçlendirilen, şımartılan Rum tarafı karşısında şu veya bu nedenle Türkiye’den vazgeçeceğini ve çözüm kisvesi altında Ruma boyun eğeceğini, mücadelesinden vazgeçeceğini zannedenler aldanıyorlar.

Bu oyunu oynamaya çalışanlar Kıbrıs’ta barışı tehlikeye atabileceklerini bilmelidirler.

Var olan barış ortamını tehlikeye atanlar anlamalıdır ki oynamak istedikleri oyunun farkındayız ve  halkımızla birlikte bu oyunu bozmakta kararlıyız.

Kıbrıs konusunun halledilmesinin yolu bellidir: Kıbrıs’ta var olan gerçeklere dayalı, iki kurucu devletin oluşturacağı siyasi eşitliğe dayalı yeni bir ortaklık kurulacaktır. İki kesimlilik devam edecek, Kıbrıs Türkü kendi kurucu devletinin sınırları içinde mülkiyet ve nüfusta sarih çoğunluğu elinde bulunduracaktır. Zaten Avrupa Birliği hukukunun bir parçası haline gelen Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini sulandırılmadan devam edecektir.”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1

Akıncı, izolasyonların kaldırılması için İİT'den destek istedi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Temmuz ayında İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı sonrasında ortaya çıkan durum hakkında, KKTC’nin gözlemci üye olarak yer aldığı İslam İşbirliği Teşk...
AR-GE Faaliyetlerinin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’nın komitede genel görüşmes...
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi; UBP Milletvekili Ersin Tatar başkanlığında toplanarak, gündeminde bulunan Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’nın genel görüş...
Cumhurbaşkanı Akıncı, Aydın ve Bağış'ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın ile üniversitenin Batı Araştırmaları Merkezi ve Batı Platformu Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği eski Bakanı E...