Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 19 Haziran 2017, Pazartesi 11:39
banner

Tatar: "Rum tarafının güvenlik ve garantilere odaklanmasına izin vermek, Akıncı'nın başarısızlığıdır"

Tatar: Rum tarafının güvenlik ve garantilere odaklanmasına izin vermek, Akıncı'nın başarısızlığıdırUlusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, “ Türkiye’nin etkin garantisinin devamı ile Kıbrıs’ta Türk askeri bulunmasını Kıbrıs Türk Halkı’nın istediğini, görüşme sürecinde okları Türkiye’ye çevirmeye çalışanların iyi niyetli olmadıklarını” belirtti.
Paylaş  
22
21
25
0

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, “ Türkiye’nin etkin garantisinin devamı ile Kıbrıs’ta Türk askeri bulunmasını Kıbrıs Türk Halkı’nın istediğini, görüşme sürecinde okları Türkiye’ye çevirmeye çalışanların iyi niyetli olmadıklarını” belirtti.

Tatar, “ Kıbrıs Türk Halkı Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını istiyor ve bundan bir milimetre dahi geri adım atarak niyeti aşikar olanlar karşısında güvenliğini tehlikeye atamaz “ dedi.

Ersin Tatar, “ Rum tarafının Kıbrıs Türk Halkı’nın hiç bir yaşamsal isteğine evet demeden garantiler ve toprak konusuna odaklanılmasını, bunlara öncelik verilmesini sağlamasının Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibi için başarısızlık olduğunu” kaydetti.

UBP milletvekili Tatar açıklamasında şunları da belirtti:

“ ABD Büyükelçisi’nin garantiler ve toprak konularındaki söylemleri, Rum yetkililerin  açıklamaları İsviçre’deki görüşmelerin Türkiye ve KKTC’nin suçlanması ile sonuçlanabilecek bir sürece dönüşebileceğini göstermektedir.

Rumlar ve onların isteklerine destek vermeyi kendi çıkarları açısından elzem gören kimi ülkeler Kıbrıs konusunun Türkiye garantiler ve toprak konusunda taviz verirse biteceğini yaymaya çalışmakla ayak oyunlarına erkenden başlamış görünüyorlar.

Kendilerine anımsatmak durumundayız ki Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden, Türk askerinin Kıbrıs’ta bulunmasından vazgeçmeyen, Kıbrıs Türkü’nün sosyo-ekononik yaşantısını mahvedecek toprak ve mülkiyet düzenlemelerine çıkan  Kıbrıs Türk Halkı’nın ezici çoğunluğudur.

Dolayısı ile Türkiye’yi suçlu sandelyesine kimse oturtamaz, Kıbrıs Türkleri’nin makul taleplerini kimse aşırı olarak niteleyemez.

Yapılması gereken Kıbrıs Türk tarafı be Türkiye’ye yüklenmek değil gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti ünvanı ile haksız yere elde ettiği Avrupa Birliği tam üyeliğini Kıbrıs Türk Halkı aleyhine kullanan Rum tarafının makul politikalar izlemesini sağlamaktır.

Çok iyi bilinen oyunlarla Rum’un elini Avrupa Birliği tam üyeliği kartı ile güçlendirenlerin şimdi buna hidrokarbon yatakları kartını da Rumlara bahşederek yeni bir koz eklemelerinin Kıbrıs konusunun halledilmesine asla bir faydası olmayacaktır.

 

Kıbrıs Türkü hangi koşul atında olursa olsun güvenliğinden , kendi kendini idare etme hakkından ve Anavatanı Türkiye ile kader birliği yapmaktan vazgeçmeyecektir.

Kıbrıs Türk Halkı’nın güçlendirilen, şımartılan Rum tarafı karşısında şu veya bu nedenle Türkiye’den vazgeçeceğini ve çözüm kisvesi altında Ruma boyun eğeceğini, mücadelesinden vazgeçeceğini zannedenler aldanıyorlar.

Bu oyunu oynamaya çalışanlar Kıbrıs’ta barışı tehlikeye atabileceklerini bilmelidirler.

Var olan barış ortamını tehlikeye atanlar anlamalıdır ki oynamak istedikleri oyunun farkındayız ve  halkımızla birlikte bu oyunu bozmakta kararlıyız.

Kıbrıs konusunun halledilmesinin yolu bellidir: Kıbrıs’ta var olan gerçeklere dayalı, iki kurucu devletin oluşturacağı siyasi eşitliğe dayalı yeni bir ortaklık kurulacaktır. İki kesimlilik devam edecek, Kıbrıs Türkü kendi kurucu devletinin sınırları içinde mülkiyet ve nüfusta sarih çoğunluğu elinde bulunduracaktır. Zaten Avrupa Birliği hukukunun bir parçası haline gelen Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini sulandırılmadan devam edecektir.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

YSK uyardı: "Saat 18.00'den sonra propaganda ve propaganda nitelikli yayın ya...
image Yüksek Seçim Kurulu, yarın yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimlerinde siyasal partilerin ve bağımsız adayların yürüttüğü propaganda sürecinin bugün saat 18.00’de sona ereceği uyarısında bulunarak, saat 18.00...
KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği: "Olay KKTC'nin ne kadar bağımsız olduğunun göst...
image KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Genel Başkanı Ahmet İşcan “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda diplomalardaki resimlerin başörtülü mü yoksa başörtüsüz mü olacağı konusuna Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu T...
Halkın Partisi: "Seçim giderlerimiz 153 bin 703 TL"
image Halkın Partisi (HP), yerel seçim için yapılan harcamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Halkın Partisi yerel seçimlerde toplamda 153 bin 703 TL harcama yaptı.