Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 4 Aralık 2017, Pazartesi 08:05
banner

Telefon bağımlılığı beynimizin kimyasını değiştiriyor

Telefon bağımlılığı beynimizin kimyasını değiştiriyorBilim insanları, son yıllarda fazlasıyla tartışılan akıllı telefon bağımlılığına ilişkin şok edici verilerle birlikte, önemli bir kanıt sundular. Artık telefonların biyolojik olarak beyinlerimizi değiştirdiği ispatlandı.
Paylaş  
8
16
8
0

Bilim insanları, son yıllarda fazlasıyla tartışılan akıllı telefon bağımlılığına ilişkin şok edici verilerle birlikte, önemli bir kanıt sundular. Artık telefonların biyolojik olarak beyinlerimizi değiştirdiği ispatlandı.

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin 2017 yılı değerlendirme toplantısında sunulan bir araştırma, akıllı telefon kullanımına bağımlı gençlerin beyin kimyasında bir dengesizlik gerçekleştiğini öne sürdü.

Nöroradyoloji profesörü Hyung Suk Seo önderliğinde Seul'deki Kore Üniversitesi'nde çalışan bir grup araştırmacı, söz konusu verilere ulaştılar. Akıllı telefonlarına ya da internete bağlı olan kişilerin beynindeki kimyasal değişimleri araştırmak için manyetik rezonans spektroskopisi (MRS) adı verilen bir sistem kullanıldı.

15.5 yaşında olan toplam 9 erkek ve 10 kadın bireyden oluşan gönüllü denekler testlere katılmayı kabul ettiler. Bu gençlerden 12’si deneylere katılmadan önce, video oyunu bağımlılığı yaşayan insanlara uygulanan bilişsel davranış terapisi aldı programına dahil olmuştu. 

Sosyal yaşamdan uyku bozukluğuna kadar her bir muhtemel etkinin ne kadar şiddetli olabileceği, bu bağımlılık testinde ortaya konmuş oldu. Çünkü akıllı telefon ve internet bağımlılığı olan 12 gencin, diğerlerine göre daha çok depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu gibi sorunlara yatkın oldukları tespit edildi.

Deneklere deney öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki kez MRS muayenesi yapıldı. MRS prosedürü, beyin sinyallerini farklı kimyasal etmenlere bağlı olarak ölçmek için tasarlanmış bir sistemdir. Bağımlı gençlerin, yukarıda saydığımız etmenlere neden olan kimyasal maddelerin miktarlarında önemli artış gözlemlendi. Yani bir nevi beyinlerinin kimyasal yapısı değişiyordu.

Uyuşukluk ve kaygı gibi yan etkilere bağlı olarak, kişilerin bilişsel ve duygusal sinir ağları da değişim yaşıyor. Hatta bu kişiler deneyimleri işleme ve öğrenme konusunda önemli derecede yeti kaybına uğruyorlar. Yani gün geçtikçe daha zor öğrenmeye ve algılamaya başlıyorlar. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner