Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 4 Aralık 2017, Pazartesi 08:05
Telefon bağımlılığı beynimizin kimyasını değiştiriyor
Telefon bağımlılığı beynimizin kimyasını değiştiriyorBilim insanları, son yıllarda fazlasıyla tartışılan akıllı telefon bağımlılığına ilişkin şok edici verilerle birlikte, önemli bir kanıt sundular. Artık telefonların biyolojik olarak beyinlerimizi değiştirdiği ispatlandı.
Paylaş  
6
14
6
0

Bilim insanları, son yıllarda fazlasıyla tartışılan akıllı telefon bağımlılığına ilişkin şok edici verilerle birlikte, önemli bir kanıt sundular. Artık telefonların biyolojik olarak beyinlerimizi değiştirdiği ispatlandı.

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin 2017 yılı değerlendirme toplantısında sunulan bir araştırma, akıllı telefon kullanımına bağımlı gençlerin beyin kimyasında bir dengesizlik gerçekleştiğini öne sürdü.

Nöroradyoloji profesörü Hyung Suk Seo önderliğinde Seul'deki Kore Üniversitesi'nde çalışan bir grup araştırmacı, söz konusu verilere ulaştılar. Akıllı telefonlarına ya da internete bağlı olan kişilerin beynindeki kimyasal değişimleri araştırmak için manyetik rezonans spektroskopisi (MRS) adı verilen bir sistem kullanıldı.

15.5 yaşında olan toplam 9 erkek ve 10 kadın bireyden oluşan gönüllü denekler testlere katılmayı kabul ettiler. Bu gençlerden 12’si deneylere katılmadan önce, video oyunu bağımlılığı yaşayan insanlara uygulanan bilişsel davranış terapisi aldı programına dahil olmuştu. 

Sosyal yaşamdan uyku bozukluğuna kadar her bir muhtemel etkinin ne kadar şiddetli olabileceği, bu bağımlılık testinde ortaya konmuş oldu. Çünkü akıllı telefon ve internet bağımlılığı olan 12 gencin, diğerlerine göre daha çok depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu gibi sorunlara yatkın oldukları tespit edildi.

Deneklere deney öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki kez MRS muayenesi yapıldı. MRS prosedürü, beyin sinyallerini farklı kimyasal etmenlere bağlı olarak ölçmek için tasarlanmış bir sistemdir. Bağımlı gençlerin, yukarıda saydığımız etmenlere neden olan kimyasal maddelerin miktarlarında önemli artış gözlemlendi. Yani bir nevi beyinlerinin kimyasal yapısı değişiyordu.

Uyuşukluk ve kaygı gibi yan etkilere bağlı olarak, kişilerin bilişsel ve duygusal sinir ağları da değişim yaşıyor. Hatta bu kişiler deneyimleri işleme ve öğrenme konusunda önemli derecede yeti kaybına uğruyorlar. Yani gün geçtikçe daha zor öğrenmeye ve algılamaya başlıyorlar. 


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Apple, pil sorununu güncellemeyle çözecek
Teknoloji devi Apple'ın CEO'su Tim Cook, iOS 11'e yapılacak yeni güncellemenin iPhone telefonlarda pil performansını düşüren özelliği etkisiz kılma seçeneği sunacağını açıkladı.
Apple ABD'de yeni bir kampüs açacak, 20 bin yeni iş yaratacak
Dünya devi teknoloji şirketi Apple, Çarşamba günü internet sitesinden yaptığı duyuruda ABD'de yeni bir kampüs açacağını ve 20 bin yeni iş yaratacağını açıkladı.
WhatsApp'a Youtube güncellemesi
WhatsApp kullanıcılarının uzun süredir beklediği YouTube videolarına önizleme üzerinden oynatma özelliği iOS kullanıcıları için sunuldu.