Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 11 Mayıs 2017, Perşembe 07:25
banner

Turistler artık sağlık sigortalı!

Turistler artık sağlık sigortalı!

Ülkeyi ziyaret edecek turistlere sağlık sigortası sağlanması konusunda, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Şeker Sigorta ve Kıbrıs Sigorta ortaklığında uluslar arası sigorta şirketi ASUIA (All Seasons Underwriting Insurance Company)  ile mutabakata varıldı.

Paylaş  
38
56
37
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Ülkeyi ziyaret edecek turistlere sağlık sigortası sağlanması konusunda, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Şeker Sigorta ve Kıbrıs Sigorta ortaklığında uluslar arası sigorta şirketi ASUIA (All Seasons Underwriting Insurance Company)  ile mutabakata varıldı.

Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, ülkeye gelen ve AB sağlık sigortası olmayan turistler, devlet tarafından güvence altına alınarak sağlık sigortası projesinden yararlanacak.

AB üyesi olmayan 16 ülkede de yürürlükte olduğu bilinen ve ASUIA, Şeker Sigorta ve Kıbrıs Sigorta ile gereken protokollerin imzalanması sonucunda devlet bütçesine olumlu anlamda katkı sağlayacak söz konusu projenin, önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Projeden elde edilecek gelirlerle turizm acentelerine, KKTC’nin yurt dışında daha etkili bir biçimde tanıtılması adına reklam vermeleri amacıyla maddi anlamda destek sağlanacak.

Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, söz konusu projeyi değerlendirerek, projenin ülke turizminin canlanması açısından olumlu bir adım olduğunu ve projenin hayata geçirilmesi sonucunda turizm destinasyonuna önemli katkı sağlanacağını söyledi.

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre ülkeyi ziyaret edecek turistlere sağlık sigortası sağlanması konusunda Turizm ve Çevre Bakanlığı, Şeker Sigorta ve Kıbrıs Sigorta ortaklığında uluslar arası sigorta şirketi ASUIA (All Seasons Underwriting Insurance Company)  ile mutabakata varıldı.

Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, ülkeye gelecek olan ve AB sağlık sigortası olmayan turistler, devlet tarafından güvence altına alınarak sağlık sigortası projesinden yararlanacak.

Ülkeye giriş yapan ve sağlık sigortası bulunmayan turistlerin sağlık giderleri devlet tarafından karşılanırken, hayata geçirilecek proje ile turistlerin sağlık sigortaları için yapılacak harcamalar ASUIA şirketi tarafından karşılanacak ve projenin devlet bütçesine olumlu yönde katkısı olacak. Öte yandan, 5 yılın sonunda proje, yerli sigorta şirketlerine devredilecek.

YETKİLİ MAKAM, TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI…

Bakanlar Kurulu’nun resmi gazetede yayınladığı karara göre, “Önergede belirtilenler ışığında Sosyal Sigortalar (Düzenleme ve Denetim) Yasası’nın 50’nci maddesine istinaden, KKTC’ye girişi yapan ziyaretçilerin devlet güvencesi altına alınması amacıyla sigortası olmayan ziyaretçilerin sigortalanması, KKTC’de faaliyet gösteren Şeker Sigorta ve Kıbrıs Sigorta’nın uluslararası bir sigorta şirketi ile ortaklık oluşturması kaydıyla görevlendirilmeleriyle hayata geçirileceğinden, uygulamanın başlatılması amacıyla ve bu uygulama neticesinde ortaya çıkabilecek görev zararlarından Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın sorumlu tutulmaması kaydıyla önergeye ekli sunulan “KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Şeker Sigorta Kıbrıs Sigorta Arasında KKTC’ye Seyahat Eden Yolcuların Sigortalanmasına Yönelik Protokol”ün yürürlüğe konması hususunda, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın yetkili kılınmasına karar verildiği” açıklandı.

TURİZM ACENTELERİNE MADDİ DESTEK SAĞLANACAK

AB üyesi olmayan 16 ülkede de yürürlükte olduğu bilinen söz konusu projenin, ASUIA, Şeker Sigorta ve Kıbrıs Sigorta ile gereken protokollerin imzalanması sonucunda önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor. Projeden elde edilecek gelirlerle, turizm acentelerine, KKTC’nin yurt dışında daha etkili bir biçimde tanıtması adına reklam vermeleri amacıyla maddi anlamda destek sağlanacak.

SAVAŞAN: “PROJE, TURİZM DESTİNASYONUNA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK”

Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, söz konusu projeyi değerlendirerek, projenin ülke turizminin canlanması açısından olumlu bir adım olduğunu ifade etti ve turistlerin sigorta ile güvence altına alınarak sağlık hizmeti almalarının KKTC’ye daha nitelikli turist gelmesi yönünden olumlu bit etkisi olacağını söyledi.

Ülkeye gelen turistlerin yaklaşık yüzde 3 veya 5’inin sağlık hizmetlerinden yararlanmasının söz konusu olduğunu ifade eden Savaşan, hayata geçirilecek proje ile turistlerin özel klinik ve hastanelerde sağlık hizmeti alabileceğine de değinerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlık sigortasından yaralanacak turistlerin sağlık sorunu ile karşılaşması durumunda devlet hastanelerinin yanı sıra özel klinik ve hastanelere başvurmaları sonucunda sağlık giderleri sigorta tarafından karşılanacak. Turistlerin sağlık açısından güvence altında olması, ülkeye daha nitelikli turist gelmesi açısından önemli bir adım ve projenin uygulanmasının sağlanması, ülkedeki turizm destinasyonuna önemli katkı sağlayacak.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Ataoğlu ve Uluçay Bodrum'da... "Kuzey Kıbrıs ve Bodrum Akdeniz'in incileri"
image Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ın da aralarında bulunduğu Gazimağusa Futbol Masterları Derneği üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bir araya geldi.
Ataoğlu: "Gerçekten turizm yapabilmek için kalifiye eleman önemli"
image Turizm sektörüne kalifiye ara eleman yetiştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren OTEM Otelcilik Turizm Eğitim Merkezi yenilendi.
Ataoğlu'na "Turizm Tanıtma Ödülü"....
image KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 14. Kent ve Yaşam Ödülleri töreninde Turizm Tanıtma ödülü aldı.