Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 21 Mayıs 2017, Pazar 09:00
banner

Turizmcilerin 2018 endişesi

Turizmcilerin 2018 endişesiSon yıllarda artan Avrupalı turist sayısı 2017 yılının ilk dört ayında tavan yaparken, bu sevindirici olsa da turizmciler şimdiden endişelenmeye başladı.
Paylaş  
54
60
48
0

Son yıllarda artan Avrupalı turist sayısı 2017 yılının ilk dört ayında tavan yaparken, bu sevindirici olsa da turizmciler şimdiden endişelenmeye başladı

Turizm verilerine göre son yıllarda Avrupa ülkelerinden Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısında artış olurken, özellikle 2017 yılının ilk dört ayında rakamlar iç açıyor. Verilerde Ocak-Nisan 2017 tarihleri arasında Almanya, Norveç, Avusturya, İsveç ve İsviçre’den binlerce turistin ülkeye geldiği görülürken, turizmciler son yıllarda artan ve 2017 yılının ilk dört ayında tavan yapan Avrupalı turist sayısının 2018 yılında azalmasından endişe ediyor. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Fethi Özboğaç, Avrupa’dan ülkemizi tercih eden turist sayısının son yıllarda arttığını, 2017 yılında ise ciddi bir artış yaşandığını ancak sevindirici olan bu gelişmenin 2018 yılında nasıl devam edeceği konusunda endişe yaşadıklarını söyledi. Özboğaç, turizm sektörünün yaşadığı sorunları, endişelerinin kaynağını Star Kıbrıs’a anlattı.

AVRUPA’DAN TALEP ARTIYOR

Turizm Planlama Dairesi verilerinde 2014 yılında 42 bin 777 Alman uyruklu turistin ülkeye geldiği görülürken, bu sayı 2015 yılında 58 bin 516’ya yükseldi. Avusturya’dan 2014 yılında ülkeye gelen turist sayısı 2 bin 368 olurken, bu rakam 2015 yılında oldukça artarak 7 bin 533 kişi oldu.2014 yılında Norveç’ten ülkeye bin 658 kişi gelirken, 2015 yılında bu oran 2 bin 475’e çıktı. Yine 2014 yılında İsviçre’den 983 kişi, İsveç’ten 2 bin 941 kişi KKTC’ye gelirken, 2015 yılında gelenlerin sayısı İsviçre’den bin 245, İsveç’ten 3 bin 116 kişiye yükseldi. 2016-2017 yılının Nisan ayına kadar olan kısmında ise rakamlar şöyle oldu.2016 yılında Almanya’dan 48 bin 375 kişi, Avusturya’dan 4 bin 424, Norveç’ten 2 bin 43,İsviçre’den 2 bin 586 ve İsveç’ten 3 bin 359 kişi Kuzey Kıbrıs’a gelmeyi tercih etti. 2017 yılının Nisan ayına kadar olan kısmında ise Almanya’dan 25 bin 248 kişi, Avusturya’dan bin 17, Norveç’ten 3 bin 168, İsviçre’den 2 bin 771 ve İsveç’ten ise 7 bin 300 kişi ülkeye giriş yaptı. Verilerde 2014-2017 yılları arasında İngiltere’den gelen turist sayısının ise 53 bin ile 56 bin arasında seyrettiği belirlendi.

ŞİMDİLİK YÜZLER GÜLÜYOR

Turizm Planlama Dairesi verileri, son yıllarda Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında artış olduğunu gösterirken, 2017 yılının ilk dört ayında ise bu rakamlar oldukça arttı. Bu artış turizmcileri sevindirirken, turizmin geleceği konusunda endişelenmelerini gidermedi. KITOB Başkanı Fethi Özboğaç, 2017 yılı itibari ile turizme iyi bir giriş yapıldığını, turist sayısında ciddi bir artış olduğunu, Avrupa ülkelerinden ve Türkiye’den binlerce turistin ülkeye geldiğini ifade etti. Özboğaç, bu gelişmenin turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü ancak 2017 yılında yaşanan turist sayısındaki artışın 2018 yılında azalmasından endişe ettiklerini belirtti. Özboğaç, turizmcileri endişelendiren ilk nedeninin charter seferlerine verilen teşvikin düşürülmesi ile ortaya çıkacak ulaşım sorunu olduğunu söyledi. Özboğaç, “Charter anlaşmaları 2017 yılının sonuna kadar devam edecek. Ancak teşvik sistemi değiştiği ve charterlere verilen teşvik düşürüldüğü için 2018 yılında bu seferlerin azalması bekleniyor. Umarım tarifeli uçuşlarla açığımızı kapatırız” dedi.

GELDE REKABET ET

Özboğaç, Güney Kıbrıs ile rekabet etmenin giderek zorlaştığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Otellerde su fiyatı 2 buçuk kuruştan 7 kuruşa, elektrik 35 kuruştan 50 kuruş açıktı. Otel fiyatlarını yükseltmediğimiz için doluluk kar getirmiyor Çünkü maliyetler giderek artıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi önümüzde ulaşım sorunu da var. Charter seferler 35 noktadan yolcu getiriyor.2018 yılında bu rakam ne kadar azalır şimdiden kimse bilemiyor. Güney Kıbrıs’a baktığınız da ise onlarda hem ulaşım sorunu yok hem de su ve elektriği bizden daha ucuza kullanıyorlar. Bu şartlarda oradaki turizmle rekabet etmemiz çok zor. Eğer charter seferleri azalırsa artış gösteren Avrupalı turist sayısında da azalma olacak.”

UZUN SÜRE KALAN DAHA İYİ

Türkiye’den KKTC’ye gelişlerde artış yaşandığını ancak avantajlı olanın Avrupalı turist olduğunu kaydeden Özboğaç, Türkiye’den gelen turistler 2 veya 3 gün gibi kısa sürelerle konakladıklarını ancak Avrupa’dan gelen turistlerin 7 ile 14 gün ülkede kaldıklarını ifade etti. Özboğaç, KKTC turizmine en fazla katkısı olan kesimin İngiliz turistler olduğunu, İngiltere’den gelişlerde durağanlık yaşandığını ifade ederek şunları söyledi: “İngiliz hükümeti yeni bir karar aldı. Pegasus Havayolları ile yolculuk eden İngiliz turistlerin KKTC’ye gelmeden önce Türkiye’de uçaktan inmesi yönünde karar aldı. Önümüzdeki günlerde bu karar uygulamaya konulacak. İnsanların uçaktan inip tekrar binmesi ciddi bir sıkıntı olacak. Bu dolaylı olarak turizme olumsuz yansıyacak.” Yetkililerden bu konuda bir çözüm beklediklerini kaydeden Özboğaç, “İngiliz turistler bu ülke için çok önemlidir. Bu ülkeyi bilen ve seven insanlardır. Durağan hale gelen İngiliz pazarının canlandırılması gerekiyor” dedi.

Suna Erden - Star Kıbrıs


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Ataoğlu ve Uluçay Bodrum'da... "Kuzey Kıbrıs ve Bodrum Akdeniz'in incileri"
image Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ın da aralarında bulunduğu Gazimağusa Futbol Masterları Derneği üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bir araya geldi.
Ataoğlu: "Gerçekten turizm yapabilmek için kalifiye eleman önemli"
image Turizm sektörüne kalifiye ara eleman yetiştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren OTEM Otelcilik Turizm Eğitim Merkezi yenilendi.
Ataoğlu'na "Turizm Tanıtma Ödülü"....
image KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 14. Kent ve Yaşam Ödülleri töreninde Turizm Tanıtma ödülü aldı.