Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 30 Nisan 2017, Pazar 08:47
banner

Türkiye'de 3974 kişi kamudan ihraç edildi

Türkiye'de 3974 kişi kamudan ihraç edildiTürkiye'de Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında dün yayımlanan 689 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında asker ve akademik personelin de bulunduğu 3 bin 974 kişi kamu görevinden çıkarıldı. 236 kişi ise KHK ile görevine iade edildi. 18 vakıf ve 14 dernek kapatılırken, 5 dernek ise tekrar açıldı. KHK ile çeşitli üniversitelerden 484 akademisyen ihraç edildi. FETÖ soruşturması kapsamında daha önce tutuklanan Kara Havacılık Komutanı İdris Fevzi Okan da dünkü kararname ile görevinden ihraç edildi. İhraç edilenler arasında 95 pilot da yer aldı.
Paylaş  
38
42
47
0

484 akademisyen 98 personel atıldı

OHAL kapsamında çıkarılan 689 sayılı KHK ile 63 üniversiteden 484 akademisyen ile 98 idari personel ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Dilek Hattatoğlu gibi isimler de yer aldı. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayan ‘Barış İçin Akademisyenler’den de çok sayıda ismin ihraç listesinde bulunduğu öğrenildi. Ayrıca haklarında açılan soruşturma kapsamında üniversiteden uzaklaştırılan, sözleşmesi yenilenmeyen bazı akademisyenlere de listede yer verildi. En çok ihraç 56 akademisyenle Gazi Üniversitesi’nden oldu. Çanakkale 18 Mart’tan 43, Süleyman Demirel’den 39, Karadeniz Teknik’ten 18, Dicle’den 12’si profesör olmak üzere 17, Anadolu’dan 12, Ankara’dan 10, Marmara Üniversitesi’nden 4 akademisyen de ihraç listesinde yer aldı.

OHAL Komisyonu üyesine yargı zırhı

Üyeleri üç aydır atanmadığı için faaliyete geçemeyen Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu ile ilgili olarak kararname ile düzenlemeler yapıldı. İhraçlara ve OHAL işlemlerine ilişkin dosyalar mahkemelerden karar verilmesine “yer yok” kararıyla yeni bir başvuru şartı aranmadan komisyona gönderilecek. Yargılama masrafları ise taraflara bırakılacak ve vekalet ücretine de hükmedilmeyecek. Kurumlar da daha önce yapılan başvuruları komisyona intikal ettirecekler. Kurul üyelerine yargı zırhı getirilirken, görevlerinden de izinli sayılacaklar. Komisyon üyelerinin üyelik görevleri kapsamındaki karar, görev ve fiillerine ilişkin hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluk yüklenmeyecek.

Korucu ve muhtarın SGK primi devletten

Olağanüstü hal kararnamesiyle, bugüne kadar herhangi bir sosyal güvenceye tabi olmayan köy korucuları da sigortalı yapıldı. Köy korucularının sayılarının da bu yıl itibariyle 55 bine çıkması öngörülüyor. Kararnameyle muhtarların primlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından ödenmesi için gerekli yasal düzenlemeler de girdi. Düzenlemeye göre, köy korucularının statüsü 4A (işçi) olacak, ancak izin ve benzeri konularda İş Kanunu hükümleri dikkate alınmayacak. Köy korucularının primlerini, asgari ücret üzerinden, valilikler ödeyecek. Köy korucularının hem kendileri ve hem de aileleri sosyal güvenceli sayılacak, sağlık kurumlarına SGK’lı olarak başvuracaklar.

GÖREVE İADE BAŞKA İŞE OLABİLECEK, TAZMİNAT YOK

İhraç edilen ve itiraz sonrası göreve dönen kamu görevlileri, tazminat talebinde bulunmayacak. Ayrıca bu kişilerin ihraç edildikleri göreve iadesi şart olmayacak, öğrenim durumları ve kazanılmış haklarına uygun bir kadroya atanabilecek.

Rektörler yurtdışına çıkmadan YÖK Başkanı’ndan izin alacak.

Gayrimenkul projelerinin belirli bölümleri sermaye piyasası aracı kabul edilecek ve sertifika ihraç edilebilecek.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Milletvekilliği düşürülen Baydemir: "Zerre kadar üzüntü duymadım"
image Milletvekilliği düşürülüp dokunulmazlığı kaldırılan HDP Şanıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "karardan zerre kadar üzüntü duymadığını" söyledi.
Erdoğan: "Kimse ben yoksam AK Parti yok demesin, herkes çalışsın"
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan vekillere seslendi.Erdoğan kahvaltıda sadakat vurgusu yaparak "Kimse küçük hesaplar peşinde olmamalı. Listelere girecek ya da çıkacaklar olabilir. Kimse ben yoksam AK Parti yok demesin he...
İstanbul'da pilottan kuleye alarm: "50 tane çıktı, aynı filmlerdeki gibi"
image İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan havalanan bir uçağın pilotu kalktıktan sonra kuş sürüsü ile karşılaştı.