Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 6 Ocak 2017, Cuma 07:36
banner

Uzman Dr. Mert: "Esas yapılması gereken, hastaların ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirilmesidir"

Uzman Dr. Mert: Esas yapılması gereken, hastaların ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirilmesidirDoğru antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgi aldığımız Uzman Dr. Cemal Mert, “Her ne kadar Sağlık Bakanlığı, 1 Nisan 2016’da yayınladığı kararla antibiyotiklerin satışının reçetesiz yapılmasının önüne geçmeyi hedeflesede, hastalar kolay kolay eski alışkanlıklarını terk edemiyor” diyerek halkın bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı.
Paylaş  
25
41
25
0

Kıbrıs Postası – Rüstem Tüccar

Ülkemizde, toplam ilaç harcamalarının büyük bir bölümünü antibiyotikler oluşturuyor. Bunun nedenleri arasında ise toplumun kontrolsüz antibiyotik kullanımının zararları yönünden yeterince biliçlendirilmemesi ve ilaca kolayca ulaşılabilmesi yer alıyor.

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan ilaçlardır. Ancak doktor önerisi doğrultusunda ve uygun görülen doz ve sürede kullanıldıkları takdirde… Aksi halde tedavide etkisiz kalmalarının yanı sıra pek çok ciddi sağlık sorununa da davetiye çıkartabiliyor. 

Doğru antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgi aldığımız Uzman Dr. Cemal Mert, “Her ne kadar Sağlık Bakanlığı, 1 Nisan 2016’da yayınladığı kararla antibiyotiklerin satışının reçetesiz yapılmasının önüne geçmeyi hedeflesede, hastalar kolay kolay eski alışkanlıklarını terk edemiyor” diyerek halkın bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı.

Mert, “ Öncelikle şunu söylemek gerekir, antibiyotik, antibiyotik kullanmayı gerektiren durumlarda kullanılmalıdır. Örnek verecek olursak, normal şartlarda kendiliğinden iyileşmeyen hastalıklarda, bakteriler tarafından oluşturulan iltihapların iyileştirilmesinde kullanılabilir.”

“VİRÜTİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE, ANTİBİYOTİK KULLANIMI GEREKSİZDİR”

Son zamanlarda ülkede, tüm yaş gruplarında artan antibiyotik kullanımına dikkat çeken Mert,  “Ülkede gerek çocuk gerekse yetişkinlerde, mide-bağırsak hastalıklarında, grip soğuk algınlığı gibi virüsler tarafından oluşturulan hastalıklarda antibiyotik kullanımında artış görülmektedir.

Ancak antibiyotikler, bu gibi virütik hastalıkların tedavisine bir fayda sağlamadığı gibi, yararlı bakterileri de öldürerek hastaya zarar bile verebilir.”

Bu gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımının gereksiz olduğunu vurgulayan Mert, “Antibiyotik kullanımı, doktorlar tarafından yapılan muayene ve test bulgularıyla antibiyotik kullanımını gerektirecek durumlarda kullanılmalıdır ve mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır” dedi.

“HASTALAR, DOKTORLARA , İLLE DE ANTİBİYOTİK VERMELERİ İÇİN BASKI YAPMAMALI”

Antibiyotiğin doğru kullanıldığı takdirde, hızlı ve etkili bir iyileştirici olduğunu ifade eden Mert, “Tabi ki antibiyotik son çare değildir, hatta gereken durumlarda ilk çare de olabilir. Örneğin grip zatüreye dönüşürse veya ileri bir seviyede enfeksiyon görülürse tabi ki doktor kontrolünde antibiyotik almak doğrudur. Ancak hastalar doktorlara ille de antibiyotik vermeleri için baskı yapmamalıdır.”

Mert, toplumun, antibiyotik konusunda daha fazla bilinçlenmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Her hastalıkta, her durumda, kişinin yaşı, bünyesi ve hastalık türüne göre antibiyotik kullanım sıklığının değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Mert,  bu sebeple hastaların kendi kararıyla antibiyotik almasının son derece sakıncalı olduğunu vurguladı.

“ESAS YAPILMASI GEREKEN, HASTALARIN İLAÇ KULLANIMI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMESİDİR”

Sağlık Bakanlığı tarafından eczanelere getirilen reçeteyle antibiyotik satma zorunluluğu konusundaki kararın yerinde olduğunu söyleyen Mert, “ Ancak Sağlık bakanlığı, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ve Kıbrıs Türk Eczacılar birliği bu konuda daha hassas davranmalıdır. Her ne kadar böyle bir karar da olsa, bazı hastalardan ve eczanelerden reçetesiz antibiyotik kullanıldığını görüyoruz, duyuyoruz. Bunun önüne geçilmesi gerekir” dedi.

Mert, denetimlerin elbette belli oranda yeterli olduğunu ancak esas yapılması gerekenin hastaların ilaç kullanımı konusunda bilgilendirilmesi olduğunu vurguladı.

Bu konuda, ilgili kurumların işbirliği içinde çalışması gerektiğini belirten Mert, “Hastalarla daha iyi ve daha sıkı bir iletişim kurmalıdır. Hastalar hangi ilaç hangi durumda kullanılır, gereksiz ilaç kullanımı neye yol açar, gereksiz antibiyotik kullanımı hangi sorunlara yol açar gibi konularda bilinçlendirilmelidir ve Sağlık Bakanlığı tarafından, eczanelere yapılan denetimler artırılmalıdır” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kegel Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır? Erkek ve Kadın İçin Önemi!
image Mesaneyi ve idrarı kontrol etmekle sorun yaşayan, partneriyle cinsel hayatlarını iyileştirmek isteyen ve hamilelik sırasında veya sonrasında pelvik taban kaslarının zayıflaması üzerine, birçok kadın ve erkek bu egzers...
DAÜ Bilimsel Sağlık Programı'nda meme kanseri ele alındı
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Bilimsel Sağlık” programına bu hafta DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü Ö...
Eczacılar Birliği: "Meslek örgütümüzü ve üyelerimizi karalama çabasını esefle...
image Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Süay Sevinç, meslek örgütlerinin ve üyelerinin karalanması için çabalar yürütüldüğünü kaydederek, bunları esefle kınadıklarını belirtti.