Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 14 Mart 2017, Salı 07:32
banner

Yağmur suları şebekeye karıştı, atık sular dereye taştı...

Yağmur suları şebekeye karıştı, atık sular dereye taştı...Kıbrıs Postası’na konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, lağım sularının Pompa 7 İstasyonu’ndan Güzelyurt Deresi’ne boşaltıldığı iddialarına yanıt verdi.
Paylaş  
38
48
34
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Kıbrıs Postası’na konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, lağım sularının Pompa 7 İstasyonu’ndan Güzelyurt Deresi’ne boşaltıldığı iddialarına yanıt verdi.

Özçınar, yağışların fazla olması nedeniyle kanalizasyon hattında ciddi miktarda su biriktiğini ve bu sebeple pompa istasyonunun kapasitesinin yetersiz kalması nedeniyle yağmur suları ile az bir miktarda atık suyun taşkın hattından dereye taştığını söyledi.

Sadece su kapasitesinin fazla olduğu durumlarda böyle bir uygulamanın söz konusu olduğunu dile getiren Özçınar, bu uygulamanın insan sağlığına ciddi zarar vermeyeceğini kaydetti.

Güzelyurt’ta, Pompa 7 İstasyonu’ndan Güzelyurt Deresi’ne lağım suları akıtıldığı iddialarına yanıt veren Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar, son günlerde yaşanan yağışlar nedeniyle kanalizasyon hattında çok fazla su birikmesi nedeniyle istasyonda taşkın yaşandığını ve az miktarda atık suyun dereye akıtılmak zorunda olunduğunu söyledi.

Atık suların dereye akıtılmaması için daha büyük kapasiteli atık su tesisinin yapılması gerektiğini belirten Özçınar, tesisin hacminin geliştirilmesi için maddi kaynağa ihtiyaç olduğunu ifade etti.

“ŞEBEKEYE YAĞMUR SULARININ KARIŞMASI BÜYÜK SORUN”

Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar, yağmur sularının atık su şebekesine karışmasının büyük sıkıntı yaşattığını belirterek, “Arıtma tesisi dizayn raporuna göre, tesisin ortalama debisi saatte 56 metreküp ve ana pompa istasyonu bu değerlere göre dizayn edildi. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan aşırı yağışlar gibi durumlarda kanalizasyon hattına anlık bazda ve dizayn kapasitesinin çok üzerinde ciddi miktarlarda su girişi olduğunda pompa istasyonun kapasitesi yeterli olmamakta ve taşkın hattından dereye taşmakta” açıklamalarında bulundu.

“ELEKTROMEKANİK EKİPMANA ZARAR VERMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN YAPILAN BİR UYGULAMA”

Özçınar, pompa istasyonunda taşkın işleminin, tüm dünyada sıklıkla uygulanan ve bu gibi aşırı yağışlarda suyun pompa istasyonu haznesinden kontrollü tahliye edilmesi ve pompa istasyonu içerisinde yükselerek istasyon içerisinde bulunan elektromekanik ekipmana zarar vermesini engellemek için yapılan bir uygulama olduğunu söyledi.

“İNSAN SAĞLIĞINA CİDDİ ZARARI OLMAZ”

Özçınar, tesisi işleten şirketin, belediyeye gönderdiği raporun, “Yağmur suyu miktarının kanalizasyon suyuna oranla çok yüksek olduğundan oluşan seyrelme faktöründen, taşkın suyunun çevreye ve insan sağlığına ciddi bir zarar vermeyeceğinin öngörülmektedir. Yaşanan yağışlarda pompa istasyonunda pompalar en verimli haliyle çalıştırılmış ve yağışın en yoğun olduğu saatlerde saatte yaklaşık 140 metreküp (tesis kapasitesinin yaklaşık 3 katı) su, tesise pompaladı. Ancak buna rağmen kapasitenin yeterli olmaması nedeniyle pompa istasyonunda taşkın meydana geldi” şeklinde olduğunu kaydetti.

“30 MİLYON TL’LİK BİR TESİSE İHTİYAÇ VAR”

Böylesi sıkıntıların önüne geçilmesi için atık su tesisinin kapasitesinin maddi olanaklar sağlanarak genişletilmesi gerektiğini belirten Özçınar, belediye olarak kendi üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ancak yaklaşık 30 milyon TL’lik bir tesise ihtiyaç olduğunu söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Reşat Kansoy aday değil...
image Haziran ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde Güzelyurt Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Reşat Kansoy, aday olmayacağını açıkladı.
Güzelyurt'ta yarın elektrik kesintisi var
image Orta gerilim  şebekesindeki proje çalışmaları nedeniyle yarın 09.00-15.00 saatleri arasında Güzelyurt’ta bazı bölgelerde elektrik kesintisi uygulanacak.
23 Nisan Güzelyurt'ta coşkuyla kutlandı
image Güzelyurt Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Çocuklara muhteşem bir eğlence organize etti.