Ana Sayfa >> EMLAK 2 Kasım 2016, Çarşamba 14:05

Yatırım amaçlı alınan gayrimenkulde nelere dikkat edilmelidir?

Yatırım amaçlı alınan gayrimenkulde nelere dikkat edilmelidir?Yatırım için ev ya da arsa almayı düşünüyor ve ileride büyük bir hayal kırıklığına uğramamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız bu içeriğe göz atarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.
Paylaş  
34
45
28
0

Yatırım için ev ya da arsa almayı düşünüyor ve ileride büyük bir hayal kırıklığına uğramamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız bu içeriğe göz atarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.

BÜTÇE KONUSUNDA DİKKATLİ OLUNMALI

Kullanım için değil de yatırım için gayrimenkul satın alınıyorsa satın alınacak olan mülk, temel ve acil bir ihtiyaç sayılmayacağından hem bütçe konusunda hem süre konusunda sınırları zorlamamak gerekir. Standartlarınızı aşıp, "İyi bir yatırım yaparak yüksek kâr elde edeceğim." diye düşünürken yaşam kalitenizi düşürebilir, üstüne borçlu hale gelebilirsiniz.

Bu yüzden eldeki birikimle ev ya da arsa almalı; eğer bu tutar iyi bir yatırım için yetmiyorsa miktarı arttırmak amacıyla biraz daha beklemeniz en doğru seçim olacaktır.

İKİNCİ AŞAMA: KONUM VE SATIŞ KANALININ BELİRLENMESİ

Hazır birikiminiz gelecek vadeden bir gayrimenkule yetiyorsa ikinci aşama olarak konum ve satış kanalı belirlenmelidir. Yatırım amaçlı alınan ev ya da arsanın merkezi konumda olmasından çok, ileride konum durumunun ne olacağı önemlidir. Halihazırda merkezi noktalardaki konut ve arsalar belirli bir değere ulaşmış oldukları için bu tarz noktalara yatırım yapmak maddi açıdan zorlayıcı olabilir ve bu nedenle pek mantıklı değildir.

Bunun yerine; özellikle merkez çevrelerine inşa edilen üniversite kampüslerinin, hastanelerin, konut projelerinin, spor tesislerinin ve benzeri yerlere yakın bölgeler tercih edilmelidir. Böylece uygun fiyata, geleceği olan bir gayrimenkulü satın almış olursunuz.

Emlak alternatifleri söz konusu olduğunda çoğu zaman sahibinden satın almak komisyon ve benzeri masrafları ortadan kaldırdığı için daha avantajlıdır. Ancak bu tarz bir imkana sahip değilseniz ya da farklı bir seçeneğe ihtiyaç duyuyorsanız yatırım açısından başarıya ulaşmış referansları bulunan inşaat firmalarını tercih edebilirsiniz.

İnşaat firmalarının geçmişte yaptıkları konut projelerine, bu konut projelerinin şimdiki değerlerine göz atarak karar verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise konut projelerinden ucuza daire almak için sıfırdan projeye dahil olma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Bazı durumlarda hemen teslim kampanyaları ve proje beklentilerinin kısa sürede gerçekleşmemesinden dolayı da oldukça uygun fiyatlarla daireler satılabilmektedir.

YATIRIMLIK GAYRİMENKUL KONUSUNDA ÖNEM TAŞIYAN DİĞER DETAYLAR

Yatırımlık ev ya da yatırımlık arsa alırken unutulmaması gereken başka önemli bir detay da; konut değerlerinin her zaman düşme veya yerinde sayma ihtimali varken arsalarda ise bu tarz bir durumun çoğu zaman söz konusu olmamasıdır. Bu yüzden konuta yatırım yaparken arsaya oranla daha dikkatli olunması gerekmektedir. 


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

2017 yılının satış rekorunun sahibi: Northernland Construction
2003 yılından itibaren her sene üzerine koyarak ilerleyen, son model binaları KKTC’ye kazandıran ve satış sonrası müşteri memnuniyeti ile öne çıkan Northernland Construction’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Bo...
Gönyeli'de acil satılık daire
Gönyeli’de Türk koçanlı, 2+1 daire, acil satılıktır.
İnşaat sektöründe mevsimsel uyumlu üretim euro bölgesinde yüzde 0,5 arttı
Avrupa Birliği İstatistik Dairesi Eurostat tarafından açıklanan verilere göre, Ekim 2017 ile karşılaştırıldığında Kasım 2017’de inşaat sektöründe mevsimsel uyumlu üretim euro bölgesinde EA19 yüzde 0,5 ve AB28’de yüzde...