Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 12 Ağustos 2017, Cumartesi 13:35
banner

Zehirli yumurta skandalı bir ülkeye daha sıçradı

Zehirli yumurta skandalı bir ülkeye daha sıçradıAvrupa’daki zehirli yumurta krizi İspanya’ya da sıçradı. Bask Özerk Bölgesinde stoklarda 20 bin zehirli yumurta tespit edildiği açıklandı. Bask Hükümeti Sağlık Bakanlığı acil denetim çağrısı yaptı.
Paylaş  
41
40
36
0

Avrupa’daki zehirli yumurta krizi İspanya’ya da sıçradı. Bask Özerk Bölgesinde stoklarda 20 bin zehirli yumurta tespit edildiği açıklandı. Bask Hükümeti Sağlık Bakanlığı acil denetim çağrısı yaptı.

Bask Bölgesi'ndeki bir şirkette böcek ilacı 'fipronil' ile zehirlenmiş 20 bin yumurta tespit edildi. İspanyol Gıda Sağlığı, Beslenme ve Tüketici Ajansı'ndan yapılan açıklamada yumurtaların dağıtım zincirine girmeden tespit edildiği, dolayısıyla halk sağlığı açısından bir risk bulunmadığı savundu.
Sağlık bakanlığı ise acil denetim çağrısı yaparken yumurtaların önümüzdeki günlerde imha edileceği açıklandı.

NE OLMUŞTU?

Hollanda’da Ağustos başında çiftlik hayvanlarında kullanılması yasaklan 'fipronil' adlı böcek ilacını yumurtalarda tespit edilmişti. Fransa Tarım Bakanlığı zehirli yumurtaların Fransa’ya satılmış olma olasılığı üzerine soruşturma başlatarak önlem almıştı. 'Fipronil' kalıntılarının endüstriyel yöntemlerle hazırlanan sandviç, salata ve değişik besin ürünlerinde de görüldüğü uyarısı üzerine Almanya yumurta ve mayonez kullanılan 6 endüstriyel üretim salatanın üretici firmalar tarafından toplatıldığı açıklanmıştı.

Avrupa Birliği Komisyonu'na göre zehirli yumurtalara İspanya, Fransa, Slovakya, Danimarka da dahil olmak üzere 18 ülkede rastlanmıştı.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ağırlık kaldırma ve güç egzersizleri depresyon tedavisinde etkili
image Ağırlık kaldırma ve kuvvet antrenmanı gibi egzersizlerin depresyon tedavisinde etkili olduğu saptandı.
İşbir: "Eczacıya, her gün yeni bir 'yükseltme' gereklidir"
image Sağlık sektörünün temel gereksinimi olan ecza ürünlerinin; araştırma evresinden, sunum evresine kadar sorumlu meslek grubu 'Eczacılık', insanlık tarihinin en eski iş kollarından biri olarak kabul görüyor. Ecza; yaşamı...
İlk KBB Uzmanı Dr. Ali Niyazi Fikret, meslekte 61 yılı geride bıraktı
image Kıbrıslı Türklerin ilk Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Dr. Ali Niyazi Fikret, 61 yıldır hekimlik yapıyor. İlerleyen yaşına rağmen hasta görüyor, tıp dergilerini okumaya devam ediyor.