Dünya çok küçükmüş

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.43

7.57

$

6.82

A- A A+

Dünya çok küçükmüş

(Londra)

Bugün ABD'den gelen bir haberi ve Madrid toplantısından yansıyanları buraya not etmek isterim. Daha da ne oyunlar çıkacak? Ve Kıbrıs Ulusal davamıza aşık olanlar, 2008'de dışın tezgâhlayacağı oyunlara hazırlıklı olmalıyız. Plan ve senaryo yazıldı. Aktörleri belli. Dikkat, dayatma kaldı.

İlk haber ABD'den. ABD'den gelen bu haberi buraya alarak sizi haberdar etmek isterim.Çünkü bugüne kadar ihmâl ettiğimiz ''Kızılderililerle- Türkler'' ilişkisini artık bilimsel boyutta masaya yatırmak zorundayız. Istanbul Üniveristesi mezunları ABD'de konuyu tartışmaya aldılar.İşte haber:

''Istanbul Universitesi Mezunları, 26 Ocak 2008 tarihinde ilk defa
Kızılderililer ile Türk Ulusu arasındaki ilişkileri belgeleyen bir program duzenlediler. Programın ana teması ''Türk Dunyası,Türk Ulusu ve Kızılderililer arasındaki Ilişkiler''. Programın amacı: Türk Dunyası ile Kızılderililer arasındaki bağın veya benzerliklerin, kendi dallarında tecrübeli olan konuşmacılar tarafindan topluma aktarılması, diğer etnik gruplar ile yakın ilişkiye geçilmesi ve toplumun bu konu hakkında bilgilendirilmesi
amacı ile yapılmaktadır. Bu bilimsel toplantı, Newyork'da Birleşmiş Milletler karşısında bulunan 821 Birlesmis Milletler Plaza,New York adresinde bulunan ''TürkEvi'nde'' 26 Ocak 2008 tarihinde saat 18.00'de yapılacaktır.

George Washington Üniversitesi'nden Türker Özdoğan'ın yöneteceği oturuma katılacak olan konuşmacılar:
1. Frank Keel, Amerikan İçişleri Bakanlığı, Kızılderililer Doğu Yakası Başkanı
2. Brian Pateron, Kuzey Amerika Kızılderililer Kabilesi ve Oneida kabilesi Başkanı
3. Marjorie Mandelstam Balzer , Georgetown Universitesi, Research
Professor & Editor of Anthropology and Archeology of Eurasia
4. Carol Lujan, Ph.D- Kızılderililer araştırma Komitesi kurucu üyesi,
Arizona State Universitesi.
5. Prof. Timur Kocaoğlu, Dil Bilimi ve Antropoloji Michigan State Universitesi.

Tartışma esnasında şu gösteriler de yer alacaktır:
1. ''The Redhawk Native American Arts Council '' http://redhawkcouncil.org/
2. Ozan Evren / http://ozanmusic.com
3. Ilhan Sami Ozulu, PhD (Washington, DC) – Orta SAsya müziğinden seçmeler.''

Orada olmak ve de izlemek isterdim.Bu önemli bir girişimdir. Tarih aralanıyor…

&&&

MADRİD'DE SESİ YÜKSEK TUTMAK!

Herkesten üç beş adım önde koşarak Kıbrıs başta olmak üzere Anavatan Türkiye'nin yüksek çıkarlarını tartışır hâle getirmek marifet sayılıyor ya; şimdi de Madrid toplantısında Başbakan R.T.Erdoğan'ın sesi yüksek çıkmış. 2008'de Kıbrıs konusunu ısrarla masaya yatırmak isteyen taraf olarak davranan Ankara Hükümetinin günün sonunda başarılı olup olamayacağı görülecektir.

El çabukluğu ile AB üyesi yapılan 44 yıllık işgâlci Rum ve Yunanlının karşısında yeni bir yenilgi tattırmamalarını dilerim.Çünkü Türk Dışişleri Baklanı Babacan'ın ''El Cezire'' Televizyonu ile yaptığı söyleşi bana emin ellerde olmadığımızı anımsattı. Spiker gelen mailleri okuyarak bunu soruya çevirirken, Kanada'dan bir Yunanlı ''Türk işgâl kuvvetleri Kıbrıs'tan ne zaman çekilecektir?'' deyince ben Sayın Babacan'dan ''Orada esas işgâlci Rum ve Yunanlıdır. Orada Yunan askeri vardır. Güneyi o yönetmektedir'' diyerek güreşteki gibiarkadan dolanıp bir puvanı leyhimize yazdırmasını bekledim ama olmadı. O yine de Türk ana politikasında olduğu gibi hep savunmada kalıverdi…

Madrid'de düzenlenen basın toplantısında ise, Türkiye Dışişleri
Bakanı Ali Babacan, 'Kıbrıs'ta Şubat ayındaki seçimlerden sonra yeni bir dönem başlayacak mı?' sorusuna, ''Yeni bir başlangıç için biz hazırız. 'KKTC açık. Umarım
Güney Kıbrıs hükümeti de hazır olur' diye yanıt vermekle yetindi.

Bu arada sevindirici gelişmeyi Finlandiya eski Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja,ortaya koydu. Tuomioja, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne ilişkin yeni çabaların meyve vermediği bir durumda, ''KKTC'nin tanınması yönündeki umudu'' ortaya koydu ve ''Eğer çözüm olmazsa, tek alternatif umut olarak, KKTC'nin tanınması kalır.'' dedi. Bence buna sevinmek gerek ama once KKTC kanadının bunu istemesi gerekir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.