Pertev: ''İki ayrı Cumhuriyet…''

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

A- A A+

Pertev: ''İki ayrı Cumhuriyet…''

(Londra)
Bana göre dünya borsalarındaki düşüşü bir yana yığarsak, KKTC'de haftanın başında en önemli olay, yeni oluşturulan ''Halk Partisi'nin'' Genel Başkanı Raşit Pertev'in açıklamalarıdır. Bu yazımı özellikle buna ayıracağım. Halk Parti kurulurken, kurucu listesinde flâş isimlere rastlamadım ama sonuçta bu ülkede Bakanlık ve Müsteşarlık yapan ve Uluslararasında da hızmet yüklenen bir kişinin öncülüğünde kurulan bir Partidir. KKTC Cumhurbaşkanı M. A. Talat'ın uzun süre Müsteşarlığını üstlenen ve de onun namına Kıbrıs konusunda, gerek BM ve gerekse Rum tarafı ile görüşmeleri yürüten kişi olarak Pertev'in bu ilk açıklamaları
önemsenmelidir. Erken seçim isteyen, 2008'de çözüm olamayacağını irdeleyen ve de KKTC'ye sahip çıkılmasını ileri süren, sahip çıkmayanları iki yüzlülükle suçlayan Pertev'in bu açıklamaları ilginçtir. Hayli tartışılacaktır.

TAK ajansının bildirdiğine göre Pertev, ''KKTC'nin en üst kurumlarından biri olan Cumhuriyet Meclisi'nin saygınlığının ve etkinliğinin zedelendiğini'' belirterek "Meclis saygınlığına, güvenilirliğine ve etkinliğine bir an önce kavuşmalıdır. Bunun yolu da genel seçimlerden geçer" dedi.

Halk Parti Genel Başkanı Raşit Pertev'e ait haberi tam olarak okuyup, değerlendirmek gerek. Pertev, parti merkezinde düzenlediği ilk haftalık basın toplantısında, ülke gündemindeki çeşitli konuları değerlendirdi ve resmi kanadın açıklamalarının aksine 2008 yılında hiçbir şekilde bir çözümü olası görmediğini söyledi. Pertev, iktidarı "eksiklerini ve hatalarını örtbas etmek için Kıbrıs sorununa sarılmakla ve çözüm olasılığını bahane ederek seçimi olabildiğince ileriye atmakla" suçladı. Pertev, "2008'de en iyi ihtimâlle bir yakınlaşma, sıcak bir ortam yaratılabilir ama bu yıl hiçbir şekilde çözüm yılı olmayacak" diye ekledi.

Gelinen aşamada Kıbrıs sorununda tarafların birbirinden uzak olduğunu söyleyen Pertev, Kıbrıs Türk tarafının "kötü idare" nedeniyle çözüme hazırlıklı olmadığını da savundu. Pertev, "zayıf kurumları ile ekonomik durumu nedeniyle Türk tarafının olası çözümde Rum tarafına asimile olup eriyip gideceğini" ileri sürdü. Türk tarafının çözüm için gerekli gayreti gösterirken ve kurumlarını güçlendirirken, "iki ayrı cumhuriyet" olasılığını da açıkça ve çekinmeden telaffuz etmesi gerektiğini söyleyen Pertev,"Rum tarafı üniter devleti ön plâna çıkarırken, Türk tarafının da masada sağlam durabilmesi için iki ayrı cumhuriyet tezini savunması gerekir. Aksi halde eli zayıf kalır" dedi.

Halk Partisi Genel Başkanı Raşit Pertev'in önemle vurguladığı ise şu: ''Kıbrıs Türk tarafının "kendi kendini inkârdan" vazgeçmesi gerekmektedir. Esas kurumlar KKTC şemsiyesi altında şekillenmiştir ve bu devlet mevkilerinde hizmet etmiş kişilerin KKTC'yi savunmamaları, 'tanıtmak istemiyorum' demelerinin 'ikiyüzlülük' olacağını" vurguladı.

Pertev, Meclis'in saygınlığının ve etkinliğinin zedelendiğini savundu. Raşit Pertev muhalefete yüklendi ve muhalefetin bir buçuk yıl süren meclis boykotunun ardından ortaya koyduğu tutumu şöyle eleştirdi:: "Meclis, vatandaşlar tarafından pek ilgi çekmeyen, kalitesiz bir televizyon dizisi gibi izlenmiş, ama bu dizi vatandaşa epeyce pahalıya patlamıştır. Bu anlamsız ve verimsiz bir buçuk yılın ardından halkın en az 15 trilyona yakın parası, milletvekillerinin maaşı ve devletin meclisteki partilere yardımı olarak heba olmuştur."

Bu açıklamaların üzerinde durmak gerekir. Bir Parti kuruldu ve ilkelerini açıklamasının ardından ülke sorunlarına bakışını sundu. Halk Partisi'nin bu çizgiler üstünde oluşu bana göre ilginçtir. İzlemeye devam edeceğiz. Siz de izleyiniz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.