Yatırım için ek kaynağa gereksinim vardır

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.43

7.58

$

6.81

A- A A+

Yatırım için ek kaynağa gereksinim vardır

ABD'den başlayan ve ite-kaka krize nerede ise dönüştürülen ''Borsa olayı'' bir yerde krizin dışında olan ülkeler için fırsat oldu. Bu ülke borsalarında hisselerin satışı gündemedir. Kısa süre önce başlayan düşüş halen sürmektedir. Hatta Asya Borsaları tarihlerinin en büyük düşüşünü gösterdiler. 11 Eylül olaylarının seviyesine inen ülkeler vardır. Dün Londra para piyasalarının kurtlarından birinin de dahil olduğu bir grupla konuştum. Her sahada rakip olmaya kalkan Çin olayına dikkatimi çektiler. ABD dolarının değer kazandığını, petrolün düşme eğilimine girdiğini, Washington'un yeniden faiz indireceğini, Başkan Bush'un ortaya attığı yeni vergi indirim yasası ile geç de olsa piyasaya ek kaynak enjekte edileceğini, öteki ülkelerin de paralel önlemler alma olasılığı bulunduğuna dikkatimi çektiler.

Bu finans grubu Akdeniz ülkelerinden bazılarının ve girişimci bazı İslâm ülkelerinin bu fırsattan yararlanabileceklerini işaret ederek, ''Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nde'' bu yolda hareketlilik olduğunu, buna bakarak KKTC'nin de yeni fırsatlar sunması gerektiğini söylediler. ''Bunlar nedir*'' dediğimde de şunları dizdiler:

1.Ülkeye para girişinde vergiye takılmaması;
2.Yatırım için gelecek para girişinin daha da serbest bırakılması;
3.Yatırımcıya verilmekte olan vergi indirimi veya yıllara göre tanınmakta olan vergi bağışıklığının boyutunun arttırılarak kolayca anlatılması;
4.Yasası bulunan ve de daha önce oluşturulan KKTC Borsasının ehil ellerde faaliyete sokuılması; (Bunun özel girişime verilmesini ve bu amaçla banka ve finans kurumlarının hisse alabilecekleri yapının oluşturulmasını kastettiklerini
İşaret ettiler.)
5. Serbest Bölgelerin ciddi olarak örgütlenmesini, yatırım için yer açılmasını, Hava alanlarında gümrüksüz alanlar yaratılarak buraklarda yatırım yapılarak ticari faaliyet yapılmasının sağlanması.
6. Özellikle ihracata dayalı ''Yeni teknolojik alanlara'' yapılacak yatırımların teşvik edilmesi;

Bazı devletlerde mali sıkıntı varsa, bu dünya demek değildir. KKTC bundan yararlanmalıdır. Kapılarını kapatıp ''Vereceği ödünlere karşılık AB'nin sadakasına dua etmemelidir''.
&&&
İLTER TÜRKMEN YENİDEN SAHNE ALDI

Eski Dışişleri Bakanı ve Annan Plânını arslanlar gibi savunan ve özellikle ABD, İngiltere ve AB ülkeleri tarafından tezgâhlanan, Lider-Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın saf dışı bırakılması operasyonunda üstün görev yapan İlter Türkmen, üç gün önce yine sahne aldı. Sayın Türkmen'e göre ''Kıbrıs sorunu hâlâ Türkiye'nin AB üyeliğinin önünde engeldir''...

Niçin? Çünkü limanlarını AB emrettiği için 44 yıllık işgâlci ''Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ne'' açmadı. Açacak ki Kıbrıs filminin son sahnesi oynansın. Artık bu adımdan sonra ''Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'' Türkiye tarafından tanınacak ve KKTC'yi tek tanıyan ülke olan Anavatanı Türkiye tarafından da dışlanacaktır. Bu ABD'nin Komünist Çin'e, BM'de tanınma yolunun açılması ve Milliyetci Çin'in dışlanması ve isim değiştirerek ortada bırakılmasının bir örneğidir.

AB, sahtekarlık yaparak, Kıbrıs Türk Halkının ortaklık haklarını çiğneyerek, üstün Hukuk kurallarını rafa kaldırarak, her türlü ahlâki değeri ayaklar altına alarak işgâlci Rumu, ''1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin'' sahibi addetmiş ve de AB üyeliğine almıştır. İşte burada Yunanistan tarafından oynanmakta olan çirkin Bizans oyunu tutmuştur. Yunanistan iyi polisi, Kıbrıs Rumu kötü polisi oynamaya başlamıştır. Fransa ve onun çömezleri de Türkiye'yi, AB üyesi yapmamak için olmadık gerekçeleri üretmişlerdir. Bunlardan biri de Türkiye'nin limanlarının Ruma açılması, ''Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'' bayrağının Türk limanlarında dalgalandırılması ve bu yolla Rumun tanınmasıdır.

İlter Türkmen, limanların açılmasını ve AB üyeliği önündeki engelin bu yolla kaldırılmasını istemekte ve AB'nin bununla yetineceği varsayımını bize satmaya çalışmaktadır. Yani yeniden Kıbrıs Türk Halkının ve KKTC'nin pazarlanmasına mühür vurmaktadır.

Meğer şu Anavatan Türkiye de kimleri ve de kimleri Bakan yapmaktadır?!...Ama biz de Sayın Türkmen'e avucunu yala diyoruz...Kimse bizi satmayı başaramayacaktır...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.