Dünya ekonomik daralmaya girdi mi?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.44

7.59

$

6.84

A- A A+

Dünya ekonomik daralmaya girdi mi?

ABD ekonomisinde aksırma-tıksırma olunca öncelikle Asya borsaları,sonrasında da Avrupa borsaları tekledi. ABD bazı konuları istediğince saklar. Açıklamaz veya açıklanmasına olanak tanımaz. İş, finans ve ekonomi olunca, önüne gelen medyada lâf üretir. Son gelişmelerde de böyle oldu. Nerede ise uzman görüş sunanlar ''Ekonomide daralma vardır'' diye diye gündem oluşturdular. Elbette gelinen noktada olayın suçlusu çok konuşanlar değil, yanlış yapanlardır. Bu gerçek değişemez.Yine de sivilcenin kaşınarak çıban yapıldığı da gerçektir.

Hele bazı ''Mortgage Şirketlerinin'' geri dönmeyeceğini bildikleri hâlde verdikleri krediler, emlâk piyasasında talep patlaması yaratmış ve sonradan taksitlerin ödenmemesinden doğan kriz, daralmanın ana nedenlerinden birini oluşturmuştur. Bunun ardından ''Bank Of America'nın'', en büyük mortgage şirketini satın alması kârlı bir ticaret ve de piyasada önemli denge unsuru oldu.

Ancak en büyük adımı Başkan Bush Kongre liderleri ile attı. Ekonominin durgunluğa teslim olmaması için, 150 milyar dolarlık bir paketin uygulamaya konması üzerinde anlaşıldı. Bu paranın önemli miktarı vergi iadelerine ayrıldı. Ayrıca mortgage işlemlerinde bir yıllık erteleme de dikkate alındı. Vergi ödeyenler kişi başına, 600 dolar ve evli olanlar 1200 dolar; ayrıca her çocuk için 300 dolar bağışıklık alacaklar. Bu bağışıklıklar brüt 75 bin dolar yıllık gelir üzerinden olacaktır. Bu piyasaya enjekte edilecek para olarak algılanmaktadır. Bu haber ABD piyasasında olumlu karşılandı ve bu du iyimser durum öteki ülke borsalarına da yansıdı.

ABD Merkez Bankası'nın da faizleri 0.75 puvan geri çekmesi, piyasadaki likit darlığını olumlu etkiledi. Genel Faiz %3.5'e geriledi.

İngiltere'de Virgin Atlantic ve Virgin Şirketlerinin sahibi Bronson'un Bankası likit sıkıntısına düşünce, İngiltere, 24 saat panik yaşadı ancak Brown Hükümeti, derhâl Bankanın kaynaklarını garanti alarak, nakit olanağı yarattı. Ertesi gün bankadaki kuyruklar kalkttı.

ABD, seçim yılındadır. Yönetim, bilerek ve isteyerek ekonominin boğazını sıkmaz. Ancak Başkan Bush'un büyük şirketlere karşı eli mahkûm. Hele savaş çarkına kapılan bir Başkan geri vitesi zor takar...Yoğaltım kesiminden kötü haber gelince bunu tedavi etmek için harcanan zaman, tehlikeyi besler. ABD'de böyle oldu. Başkan Bush önlem almakta ve açıklamakta geç kaldı. Bana göre bu sadece ekonomiye darbe yanında, Cumnhuriyetcilerin seçilme olasılığını da sildi götürdü. Sonradan yapılan açıklama ilk günlerde etki yapmadı ama ikinci hafta etkisi olumlu yansıdı. ABD borsaları ağır aksak toparlanmaya geçince, en çok etkilenen Asya Borsaları da nefes aldılar. Avrupa Borsaları da büyük kayıplar verdi. Buna Istanbul borsası dahildir.

Geçen haftanın ortasında ABD borsalarının yanında, önce İsviçre, ardından da Londra Borsası iyi işaretler verdi. Bunu Asya Borsaları izledi. Hafta kapanırken belki ilk günkü toparlanma olmadı ama düşüş de son derece sınırlı kaldı.

Bu sürecek ve yavaşlayan ekonomi toparlayacak mı? Ocak ayı her zaman perakente satışlarda daralma yaşatan bir aydır. Çünkü Kasım ve Aralık alış için isteklerin yönlendirildiği aylardır. Buna rağmern alışların desteğe gereksinim duyduğu açıktır.

Türkiye ve KKTC bu konuda nerede durmaktadır? KKTC Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Boğaç Sandallı, ''Türkiye'yi etkileyecek faktörler, KKTC ekonomisini de aynen etkileyecektir'' dedi. Ben de aynı görüşteyim. Dünya borsalarının son durumuna da baktığımızda, bu etkinin düşük olacağı anlaşılmaktadır. Sandallı,
''1.Etki fazla olmayacak;
2.Kredi ve sermaye yatırımlaır olarak kalacak;
3.Saptanan enflâsyon hedefi doğal olarak şaşacak''
diye işaret etti. Ayrıca KKTC Bankalarında likitide ve döviz sorunu yaşanmadığını, bu konuda hiçbir sıkıntının olmadığını işaret etti.

ABD'deki önlemlere bakanlar, seçim yılında ABD'nin sıkıntı yaşamamak için elden geleni yapacağına ve bunun dünya ekonomisine olumlu etkileyeceğine inandıklarını söylüyorlar. En azından dünya boşa para harcanacak olan ABD kaynaklı yeni bir savaş yaşamayacaktır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.