Dıştaki görünüm önemli

Yayın Tarihi: 29/01/08 00:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Tam bir ay bir hafta KKTC dışında kaldım. Üç hafta ABD'de ve iki Hafta İngiltere'de ailemle kucaklaştım. Torunlarımı kokladım. Hasret giderdim. Ambargonun katmerlisinin yaşandığı dönemde, eğitim ve ekmek parasını yurt dışında aramaktan başka yol ve yöntemin bulunmadığı bir dönemde, binlerce gencimiz gibi evlâtlarımız yurt dışında emek ve göz nuru akıtmak zorunda kaldılar.

20 Temmuz 1974'den sonra kazanılan özgürlükle, mesleği KKTC'de geçerli olanların önemli bölümü geri geldi. Ancak yapılabilecek yatırımlara rağmen mesleğine taban uyduramadıklarımızın seçenekleri olmadı. Kimi Anavatan Türkiye'de, Avrupa veya ABD'de yer yurt edindi. Ambargonun tokatını yedik. Şuramda bir acı ile yüzlerce aile gibi ben de iki evlâdımın ve torunlarımın hasretini duyarak KKTC'ye ayak bastım.

Ne acı ki 2008 yılında bile insanlık dışı ambargolardan kurtulmuş değiliz. Bize uygulanan ambargo bugün nükleer tehdit oluşturuyor denilen İran'a; ya da terör örgütü El Kaide ailesinin dayanağı Suudi Arabistan'a uygulanmıyor. Rum-Yunan lobisi istedi diye adanın Yunanistan'a bağlanmasını kabul etmediğimiz için biz, insanlık haklarından, toplum ve devlet olma haklarından dışlanmaktayız. Gereken yatırımlar bunun için yapılamamakta, bunun için finansman bulunamamkata ve her alanda yetişen ve rakiplerine dur şurda diyen gençlerimizi kucaklamak olanağından mahrum olmaktayız.
&&&
ÖNCE TAK VE ENFORMASYON
Bu sürede saptadıklarımı aktarmak istiyorum. KKTC'nin tanıtılması için INTERNET'ten tam olarak yararlanmak durumundayız. Param vardı, yoktu.Yolladım, yollamadım. Postaydı, uçaktı, gemiydi mazereti yok. INTERNET'ten tam olarak yararlanırsak her yere ulaşırız. Önce her alanla ilgili WEB sayfası açmak ve her dilde beslemek durumundayız.Kolay ulaşılır, kolay okunur ve kolay anlaşılır olmak gerekmektedir. Enformasyon Dairemiz, bunu her Bakanlığa, her birime sağlamak ve her fonksiyona uygun WEB sayfasını hızmete sokmakla görevlendirilmelidir.Yani birileri, birilerinin elini tutacak ve sonuç alınmasını sağlayacaktır.

TAK Ajansı, artık üç kuruşluk abonelik dilenciliğine son vermelidir. Yurt dışındaki yurttaşlarımızı anında bilgilendirmek, ya da KKTC'yi tanıtmak, anlatmak, olan bitenden haberdar etmek için TAK sayfasını açmaları için yalvarmamız gerekir. Oysa şimdiki hâlde her "Cyprus" sözcüğünün arkasından bir Rum-Yunan sayfası açılır.Yığınla haber sunarlar. Türke çamur atarlar. Günlük olayları, nalıncı keseri gibi kendilerine yontarlar. Siz daha sonra atılan çamuru kırk ton deterjan ve suyla çıkarmazsınız.

O hâlde TAK Ajansı bu sayfaya girişi serbest bırakmalı; daha da zenginleştirmeli, link vererek KKTC'nin tanıtımına katkı koymalıdır. Maliye veye Ekonomi Bakanlıklarının KKTC'deki yasal durumu anlatmaları, mali ve ekonomik göstergeleri sunmaları yarar sağlar. KKTC Merkez Bankası ve bazı bankalarımızın WEB sayfaları bu tanıtmaya büyük yarar sağlamaktadır. Bunları takviye etmek gerekir.Turizm bağlantı sayfaları ile ne durumda olunduğu açıklanmalı, konut veya apartman katı alımındaki gerçekler, ne denli hukuki dayanak buldukları burada anlatılmalıdır.

Kıbrıs Türk Basını, kolayca ulaşılır sayfalara kavuşturulmalıdır. Kimsenin saatlerce sizin sayfanızın açılmasını beklemeye tahammülü yoktur. Bugün yurt dışında açılan ve okunan bir kaç gazete sayfasından başka öteki gazetelerimizin sayfalarına rastlanmıyor. Enformasyon bunu takviye etmelidir. Devlet buna olsun yardım etmelidir.
&&&
DIŞTAN İÇE BAKIŞ
Ya dıştan bakıldığında Türkiye ve KKTC nasıl görünmektedir? ABD'de Başkanlık seçimleri vardır. Burada Demokrtatlar kazandığı takdirde Irak'tan askerlerin çekilmesi gündeme gelecektir. Dünya ekonomisinde nerede ise tekleme yaşandı. Alınan önlemler vardır. Enerji darboğazı dünyayı meşgul etmektedir. Birçok konu ile ilgimiz olmalıdır.

Ne acı ki ABD ve İngiltere basınında artık Türkiye,"Atatürk'ün kurduğu modern Türkiye" olarak değil, ABD Başkanı Bush'un dilinde olduğu gibi "Bir İslâm ülkesi" olarak sunulmakta, türban, çakşır,takke ve kara çarşaflıların resimleri önsayfalarda yayınlanmakta ve Türkiye'de bu konuda çatışma olduğu, türbanın Üniversitelere sokulmaya kalkıldığı, gericiliğin tırmandığı işlenmektedir. Türkiye'ye ait makaleler de bunun üzerine bina edilmektedir. Acaba bunun suçlusu kim? Batı basını mı? Türkiye'ye kara çarşaf giydirenler ve buna demokrasi diyenler mi? O zaman burka denilen kara çadırın giyildiği Afganistan'da Türk askerinin ne işi var? Orası da demokratik yönetime sahipse!...

KKTC'ye gelince; Rum-Yunan propagandası çok açıktır: "Türkler Kıbrıs'a 1974'de Türk askeri ile geldiler. Oysa Yunanlılar 2000 yıldır Kıbrıs'tadırlar. Ada Yunanistan'a ait bir adadır. "Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti", bir "Rum Cumhuriyeti'dir". Şu kadar bin Türke Pasaport verdik. Kimlik verdik. Hastalarına bakıyor, sosyal sigortalıyı ödüyoruz. Haklarına saygı gösteriyoruz. Türk askeri adadan giderse sorun kalmaz..."

Bunu geri çevirecek girişim gerekmektedir. Bu da KKTC içinde radyo ve televizyonda tartışarak, günlük konular için de kaybolarak olamaz. Dünya başkentlerinde yerinde ve zamanında konuşmak,açıklamak ve belgelemek gerek...Hele BM bizim için sonuç alıcı saha olmalıdır. Kimse bizi o binaya girmekten alakoymuyor ki...

Yapacak çok iş vardır. KKTC, birbirimizi yemekten vazgeçelim.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.