KKTC Kurumları ve de bir özür

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.45

7.56

$

6.74

A- A A+

KKTC Kurumları ve de bir özür

Geçen gün,yurt dışından gönderdiğimiz bir yazım,45 yıllık bir yazar olmama rağmen kastımın dışına taştı. Söz dizileri anlatılmak istenenin ötesine gitti. Oysa ben ve benim gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için mücadele verenler, bu devletin belli başlı ''Kurumları'' ile varolacağını çok iyi bilmekteyiz.Bu Yasama görevi yüklenen Meclis, Yürütme görevini yüklenen Hükümet, bağımsız Yargı, her türlü tehdidi önlemekle görevli olan Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri, İçgüvenliği sağlayan Polis, Mali ve ekonomik kurumların dayanağı KKTC Merkez Bankası, Eğitim ve Sosyal yapıda yer alan Kurumlardır.

Ben ''Bankacılık konusunu'' bir çek olayı dolayısıyla ele aldım. Bankalar Yasasının gelişimini işaret ettim. Ancak KKTC Merkez Bankası'nın, KKTC'nin temel kurumlaırndan olduğunu bilen ve de kuruluşunda katkı koyan kişi olarak budanmasını, yıpratılmasını asla savunamam. Çünkü KKTC Merkez Bankası'nın kuruluşunda görev yüklenen Koalisyon Hükümetinin öteki kanadının başı idim. Omuz verdim, alın teri akıttım. Bugün KKTC'yi sonuna kadar savunuyorsam kurumlarını da aynı şekilde savunmaktayım. Bu kurumların başında da KKTC Merkez Bankası gelmektedir. Çünkü kalkınmanın yolu para ve kredi politikasından geçer.Kendi elimizi kesemeyiz. Eminim, Kıbrıs Rumunun yok etmek istediği kurumların başında KKTC Merkez Bankası gelmektedir. Bunu gören bir kişi olarak bu kurumun yapısının zayıflatılmasını öneremem.

Buraya bu notu, bu özürü koymak istedim.
&&&

ASKERLİK ALANINDA DEVRİM

Uzun yıllar bunu bekledik.Ne var ki Rumun silâhlanması, çevrilen dümenler, buna olanak tanımadı. Nihayet Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı gereken yetkiyi alarak cesur bir adım attı. Biz, o veya bu nedenle Kıbrıs'tan ayrı düşenleri ne kâlbimizden, ne de nufusumuzdan silmedik. Onlarla aramıza duvar da koymadık. Ne var ki bu vatanın savunulması gerekli idi ve ancak şimdi olanaklara bakılarak bu olumlu kararın alınabileceği ortama kavuşuldu. Elbette bu vatan yine savunulacaktır. Elbette KKTC sınırları korunacaktır. Ama bilelim ve yatıp kalkıp Anavatana şükredelim, Mehmetcik'e dua edelim.

Televizyonu açtığımız anda Türkiye'ye, buraya yerleşen kardeşlerimize ve de Türk Ordusuna söz söyleyenler, bizi şuradan yaralamaktadırlar. Aynı sözleri niçin 15 Temmuz 1974'de söylemediler diye hep kendi kendime sorarım. Bırakınız 21 Aralık 1963'ü, ama 11 yıl direnen bu halkın 15 Temmuz'da karşılaştığı yok olma tehlikesini göz ardı edenleri kınamak da hakkımız olsun...

Şimdi azaltılan ''Mücahitin'' yerini Mehmetcik alacaktır. Bunu bilelim ve de söz söylerken vijdanımıza danışalım. Çünkü binlerce evlâdımızı bu yolla geri getirip, kazanacağız. Ancak Mehmetcik'in bu görevi de yüklendiğini unutmayalım.

20 Temmuz öncesinde bu adadan göç edenler, yurt dışında keyif sürmek için mi göç ettiler? Kimi eğitim, kimi ekmek parası için...Bunun sorumlusu kim? Elbette Kıbrıs Rumu ve Yönetimi ve de elbette Yunanistan'dır. . Avustralya Elçiliğinin Saray Otelde göçü teşvik için uçak bileti ve para dağıttığını unutmayalım. İngiltere'den yapılan radyo yayınlarının cazibesine kapılanları da anımsayalım...Rum ambargosunu unutarak, kalkıp da Türkün bu adaya adım atmasını hâlâ hazmedemeyenler, o acılı ana ve babalarla konuşup kendi kendileri ile hesaplaşsınlar...

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin askerliklerini ertelemelerine olanak sağlamakta, tasarıda askerlikle ilgili bedelli hakkını kaybetmiş olanlara da af getirilmektedir. Ayrıca yasa tasarısında yer alan haklardan yararlanmak isteyenler, Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın, yasalaşması tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde müracaat hakkı elde edecekler. Askerlikle ilgili düzenlemeler çok büyük önem taşımaktadır. Yedek subaylık süresi de bir yıla düşürüldü.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bu tasarıyı hazırlarken, aynı zamanda Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ile de paralel bir şekilde çalışma yapıldığı açıklandı. Askerlik (Değişiklik )Yasa Tasarısı ile daha önceleri 49 yaşını tamamlayan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancıların derhal askere alınmaktab idi. Ancak söz konusu tasarıda bunlarla ilgili bir düzenleme yapıldı. Kendi ülkesinde askerlik yapanlar askerden bağışık kılındı. Tasarıda, Kıbrıs Türk anne veya babadan yabancı ülkede doğanlara, askerlik ertelemelerini kesin dönüş yapacakları tarihe kadar erteleme hakkı verildi. Yani yurt dışında doğan ve KKTC'ye geri yerleşmeye gelmeyenler için de askerlik söz konusu değil.

Ben anlayabildiklerimi yazdım. Yasa çıkınca herkes aydınlanacak. Ancak kime dua kime beddua edeceğimizi bilelim...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.