Amerika Başkanlık seçimi ve Ermeni-Rum lobileri...

loading
22 Eylül, Salı
£

9.80

9.00

$

7.66

A- A A+

Amerika Başkanlık seçimi ve Ermeni-Rum lobileri...

Nihayet beklenen haber geldi. ''Amerika'nın Sesi'ne'' göre ''Amerika'daki en büyük Ermeni kuruluşlarından Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi, 2008 Başkanlık Önseçimleri için Demokrat Parti'den, Senatör Barack Obama'ya destek verdiklerini açıkladı. Kısa adı ANCA olan kuruluş, bu kararını açıklarken şu ifadeye yer verdi: "Ermeni asıllı Amerikalıların görüşlerini en iyi şekilde yansıtacak adayın, Senatör Obama olduğunu düşünüyoruz..."

Obama, 20 Ocak tarihinde yayınlandığı mesajda, "Başkan seçildiği takdirde, Ermeni soykırımını tanıyacağını" bildirmişti. ANCA'nın açıklaması, 5 Şubat Salı günü 24 eyalette birden düzenlenecek önseçimlerden önce yapılması dikkat çekici. Önseçimin yapılacağı 24 eyalet arasında California da var; ve Ermeni asıllı Amerikalılar yoğunlukla California eyaletinde yaşıyor.Amerika'daki Ermeni lobisi, bu konuda, partilerin başkan adaylarından destek bulmak için yoğun bir kampanya yürütüyor ve Ermeni asıllı Amerikalı seçmenleri yönlendiriyor.''

Amerikanın Sesi bu haberi verdi. Oysa birkaç gün önce Türk basınına sızdırılan başka bir haberde, ''Hillary Clinton'un Ermeni soykırımını tanıyacağına dair söz verdiği'' açıklanmakta idi. Bunun devamı gelmedi. Yani düzmece haber niteliği fazla idi. Çünkü Clinton'un seçim ekibinde Newyork'tan Türk Kadın heyeti vardı. Bazı Türklerin de aktif görev aldıklarını öğrenmiştik. Bunu engellemek için Cumhuriyetci kaynaklar Türk medyasına uygun haber pompalamışlardı. İşte şimdi Amerikan kaynaklarından alınan haberlerde Ermeni lobisinin Barack Obama'yı destekleyeceği ve onun da Ermeni soykırımını tanıyacağı vardır. Bunun nedeni Calofirnia Eyaletindeki Ermeni ağırlıklı oylardır. Çünkü Obama 5 Şubat ünlü Salı oylamasında güney eyaletlerden kaybeceği oylara karşılık Calofirnia desteğini almak istemektedir.

O da Türk oylarının Newyork ve NewEngland bölgesinde ağırlıklı olduğunu ve bunun Hillary Clinton'a eğilim gösterdiğini saptadı.

&&&

KKTC ve Anavatan Türkiye'de onca sorun varken ABD Başkanlığı için yapılmakta olan Önseçime neden büyük önem veriyorum? Ermeni soykırımını tanımaktan, PKK'ya, oradan Irak'a ve de elbette Kıbrıs sorununa kadar sarkacak yeni bir sürece tanık olacağız. Kasım'da yapılacak seçimden sonra, 20 Ocak 2009'da göreve başlayacak olan yeni ABD Başkanı, sadece ülkesinin değil, dünyanın kaderini ve de Türkiye ve KKTC sorunlarının geleceğini etkileyecek konumdadır. Ermeni lobisinden sonra Rum-Yunan lobisinin tavrı yakında ortaya çıkacaktır. Ancak önemli olan ABD Başkanlığı gibi önemli bir mevkiye seçilecek kişi ve ekibinin ''Türk lobisi'' tarafından ilgili konularımız konusunda aydınlatılmasıdır. Lobiler içinde en etkin olanının Yahudi lobisi olduğunu unutmayalım.

Şimdilik bu lobi, öteki konulara, Türkiye ve Israil'in ortak çıkarlarını gözeterek yaklaşmaktadır. Bu Kıbrıs'ı da içermektedir. Kıbrıs(Rum) Cumhuriyeti'ndeki'' Başkanlık seçimi önemli değildir. Bence önce Ankara-Washington ve Londra hattında parallelik kurmak önemlidir.

&&&

ABD Önseçimlerinde son durum nedir? KKTC'ye döndükten sonra da gelişmeleri yakından izliyorum.Cumhuriyetcilerde ABD'ye ayak bastığımda koyduğum teşhisin doğru olduğu ortaya çıktı. Gerçek Cumhuriyetci olmadığı için yıllarca karşı çıkılan McCain, genel olarak öne fırlamayı başardı. Vietnam Gazisi ve yıllarca Vietnamda esir olan yaşlı kurt bu ana kadar kendisini kanıtladı ve kabul ettirdi. En son Florida önseçimini de kazanınca en büyük rakip olabileceği sanılan ve ilk televizyon reklâmlarında, nerede ise dünyaya ve müslümanlara savaş açan eski Newyork Belediye Başkanı Rudy Guiliani yarıştan çekildi. Çünkü Guiliani yarışa nerede ise Florida galibiyeti ile katılmayı hedeflemişti. Kaybedince çekildi. Dini propagandaya alet eden iki kişiden biri sadece Mitt Romney 5 Şubat'taki 24 Eyaletin sonucunu beklemektedir.

Demokratlarda ise başlangıçtan itibaren potaya üç kişi girmişti. Geçen günkü yenilgi üzerine John Edward da çekilince, bu cephedeki yarışta başa güreşmekte olan ve seçimi, delege sayısı ile büyük farkla önde götüren Hillary Clinton ve ikinci durumdaki Barack Hüseyin Obama kaldı. Bana göre bugünkü ABD, siyah bir Başkana hazır değil ama bir kadın Başkanı özümsedi. Hele kadınlar oy vererek Clinton'u ayakta tutma yarışına girdiler. Bu NewHampshire önseçiminde kendini gösterdi ve geriye kalan eyaletlere örnek oldu. Obama'nın ise daha ziyade gençlerin oyunu aldığı iddia edilmektedir.

5 Şubat Salı gecesi sandıklar kapanırken ABD'nin iki ana Partisinin Başkan adayları nerede ise belli olacaktır. Biz bunu 6 Şubat günü öğreneceğiz. Ağustos ayında yapılacak iki Kurultay da sadece formalite olacaktır. Delege sayısı ilkten belli olduğu için burada sürpriz olmaz. 5 Şubat Salı günü son anda sürpriz olmazsa bana göre ABD Başkanlığı için yarış, Cumhuriyetci aday McCain ile Demokrat aday Hillary Clintoın arasında olacak gibi görünmeketdir. ABD'de genel eğilim Demokratlardan yana göründüğü için de ABD, kendini ilk kadın Demokrat Başkana hazırlamaktadır. Buradan Türkiye ve Kıbrıs konusuna Başkan Clinton döneminin politikaları egemen olacaktır demek yanlış olmaz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.