Pazarlık: Schröder'in gelişi ve Lordlarla buluşma

Yayın Tarihi: 02/02/08 00:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

KKTC'ye dönüşümden sonra saptadığım kadarıyla haftaya iki önemli olay damgasını vurdu. Süper marketlere kilit vurma oyunu sürerken, elektrikte greve kadar varacak süreç başlarken; arkasından tüp gaz tartışmasına da dalındı ama yine de iki olay öncelik aldı.

Kim plânlamışsa plânlamış, sonuçta Almanya'nın en büyük Partisine Başkanlık etmiş ve yıllarca Başbakanlık görevini yüklenerek isim yapmış olan Uluslararası kişilik sahibi Sayın Gerhard Schröder, çok cesur bir karar vererek KKTC'ye geldi. İnsanlık dışı ambargolar altında yaşayan her KKTC Yurttaşı gibi ben de kendisine teşekkür ederim. Bu zinciri kırdığı için, bu girişimi unutmayacağız.

Türk ve Alman Uluslarının tarihte kader birliği yaptıkları çok kritik dönemler vardır. 1980 yılında Kıbrıs konusunda yapılan bir Konferans için davet edildiğimiz Almanya'da, Würzburg yakınlarını gezerken, bir yerleşim yerinin girişinde olan mezarlığın çiçeklerle bezenmiş olması dikkatimizi çekmişti. Mezarlığın kapısının üstünde olan armada, öteki bayrakların yanında taşa Türk bayrağı da oyulmuştu. Merakla girdik ve Avrupa ortasında savaşan ve buralarda Şehit düşen Mehmetciklerin kabirleri ile karşılaştık. Birinci Dünya Savaşında Almanlarla birlikte savaşıp, burada Şehit düşmüşlerdi. Mezarlarının üzerinde öteki mezarlartda olduğu kadar taptaze çiçek vardı. Demek ki ziyarete gelen Almanlar Şehitlerimizi unutmamışlardı. Bu tüm arkadaşları çok duygulandırmıştı.Tarihi birlikteliğin kanıtı idi bu.

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in KKTC'ye gelmesi, önemli bir olaydır. Önemli bir başarıdır. Başaranları da kutlarım. Rumlar bunun daniskasını, hemen hemen hergün yapıyorlar. Güneyde ağırlamadıkları kişi kalmadı. Bunu biliyoruz. Ne var ki bizim etrafımızdaki zincirleri kırmamız gerekiyor. Ankara ve Lefkoşa hattında buna omuz verenleri yeniden kutlarım. Bu girişimlerin sürmesini temenni ederim.

Burada basın toplantısında söylenenler, bana göre önemli değildir. Ölçüp tartmakta yarar vardır ama ziyaretin kendisi sözün önüne çıkmıştır. Hele KKTC'ye yatırım konusuna büyük önem vermek gerekmektedir. Başından beri savunmakta olduğum güneş enerjisinin kullanımı konusunda, Sayın Schröder'in ortaya koyduğunu ihmâl etmeden adım atmak kaçınılmazdır. Bu bağların önemli olduğuna bakalım.

&&&

KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, geçen gün Londra'da Lordlar kamarasındaki bir Komitede konuşma yaptı. Katılıma baktım. Lordlardan ve basından yoğun bir ilgi vardı. O çatı altında, ister genel kurulda, ister komitede toplantı yapmak ve konuşmak, KKTC'yi savunmak, son derece başarılı bir girişimdir.Geçmişte de buna benzer olaylar olduğunda aynı şekilde alkış tuttuğuımu anımsıyorum. Niçin tanınmada ısrar ettiğimizin kanıtı budur. İzlenen politikanın yarım kalmaması için KKTC'nin tanınmasını istemek kaçınılmazdır. Bakan da, bu soruya muhatap oldu.

AB, artık Rumun redci tavrına karşı duruşa geçtiğine göre, bunu tamamlayacak olan, Türkiye'nin AB üyeliğine kadar, adada iki devletin varlığının kabulü ve Türkiye'nin üyeliği kabul edildiği günde de KKTC'nin AB'ye üyesi yapılmasıdır. Lordlar Kamarasında Komite odasında yapıaln konuşma, girişimlerin bu yönde yoğunlaşmasını anımsatmalıdır.

&&&

ROLANDİS, Mr No'nun KİM OLDUĞUNU AÇIKLADI

Gazeteci-Yazar dostum Reşat Akar'ın yayınlamakta olduğu "Cyprus Dialogue" gazetesinde yazan eski Rum Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis'in son yazısını herkesin okuması gerekir. Reşat Akar, bunu dünkü sütununa aktardı. Ve de büyük hızmet yaptı. Rolandis, yıllardan beri takdir ettiğim dürütlüğü ile bir gerçeği daha açıkladı. O da değil yabancı basının, Türk Medyasındaki kendini bilmezlerin Lider Rauf R. Denktaş'a yakıştırdıkları "Mr No" kimliğinin, aslında 15 uluslararası öneriyi reddeden Rum tarafına ait olduğunu ortaya koydu. Yazının o bölümünü aktarıyorum:

"Bunca yıl boyunca sorunumuzu çözmemiz için yapılan önerilerin sadece kaybedilmesi ve elde edilen olumsuz sonuç (15 öneriyi de reddettik) korkuya neden olmaktadır.Bu önerileri yorum yapmadan aşağıya alıyorum:

1. 1948 toplantısı: Reddettik.
2. 1955-56 Vali Harding önerisi: Reddettik.
3. 1956:Radcliffe Anayasası: Reddettik.
4. 1958:Macmillan Plânı: reddettik.
5. 1959-60 Zurih-Londfra Antlaşmaları: Kabul ettik ama 1963 yılında Anayasayı değiştirmeye kalkarak reddettik.
6. 1964:Acheson Plânı: Reddettik.
7. 1972:Kleridis-Denktaş anlaşması: Reddettik.
8. 1975: İki Toplumlu çözüm: Reddettik.
9. 1978:İngiliz-ABD-Kanada Plânı: Reddettik.
10. 1981:Waldheim değerlendirmesi: Reddettik.
11. 1983:Cuellar göstergeleri: Reddettik.
12. 1985-86:Cuellar'ın BM Belgeleri: Reddettik.
13. 1992-93: Gali Fikirler Dizisi:Reddettik.
14. 1997:Annan Önerileri,Troutbeck-Gilon: Hayata geçirmedik.
15. 2002-2004: Annan Plânı: Reddettik."

Bu not hem KKTC'de, hem de Türkiye medyasında Annan Plânı döneminde, Lider Rauf R. Denktaş'ı, tüm Kıbrıs görüşmelerinde redci göstererek, Batılıların icatı Mr No ünvanına lâyık gördüklerinden ötürü hatalarını düzeltmek için yararlı olur sanıyorum. Hani Denktaş'a bir özür borçları vardır diyorum. İnşallah Türk Basın Konseyi Başkanı Sayın Oktay Ekşi dostumuz bunu onlara anımsatır... Eee tarih yalan söylemez!

&&&

YALAN HABER DUVARA ÇARPTTI

Rum-Yunan lobisinin tezgâhı olduğu başından belli idi ama ben sonunu görmek istedim. Hatta Türkiye medyası da oyuna geldi. Haber yakaladıklarını sandılar. Neymiş? Yüzyılın soyguncuları İngiltere'den kaçıp KKTC'ye kaçmışlar. Şu kadar milyar para da KKTC'de saklanmış...İngiliz medyası da infaz yapmış.Tıpkı Istanbul medyası gibi...

Ertesi gün gerçek ortaya çıktı. Bu İngiltere soyguncularının KKTC'ye, hiç mi hiç giriş yapmadıkları aydınlandı...KKTC'ye kara boya atanlar da rezillikleri ile kaldılar. Hadi İngiliz basınını anlarım ama ya Türkiye ve KKTC basını? Kaçak para, kara para diye diye, kanıtsız olarak KKTC'yi hançerlemek kime yarar? Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ndeki kaçakçılığa göz yumulmasına hızmet etmiyor mu? Miloseviç'in milyarlarını Papadopulos avukatken Güneyde saklamadı mı? ABD Başkanlık raporları bunu açıklamadı mı?...Ama güneyin pisliğini görmeyenler, KKTC'ye çamur atarak olayı atlatmaya çalışıyolar...Ah bunu anlayabilsek...

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.